Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prawo o cudzoziemcach – nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce

29 stycznia 2022 r. weszła w życie długo oczekiwana reforma polskiego prawa imigracyjnego, której celem jest ułatwienie procedury legalizacji pobytu i uzyskiwania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Nowe przepisy zapowiadają daleko idące ułatwienia, ale dopiero praktyka pokaże, czy rzeczywiście usprawnią cały proces.

Główne zasady reformy

Zgodnie z nowymi przepisami:

  • Rozwiń listę okoliczności, które nie wymagają zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę;
  • Okres pracy został przedłużony do 24 miesięcy na podstawie Zezwolenie na powierzenie pracy cudzoziemcowi;
  • Termin udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w pierwszej instancji wynosi 60 dni, a w przypadku odwołania 90 dni;
  • Informowanie cudzoziemców o ich prawach i obowiązkach lub przebiegu procedur oraz wymiana niektórych informacji pomiędzy starostą lub kierownikiem Urzędu do Spraw Cudzoziemców a właściwymi służbami i organami może odbywać się drogą elektroniczną;
  • Pierwszeństwo do rozpatrzenia przez starostę mają wnioski cudzoziemców, którzy będą wykonywać pracę na rzecz podmiotów prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej.

O niektórych z tych problemów pisaliśmy szczegółowo w poprzednim poście: Pozytywne zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców.

Zmiany na lepsze?

Wydłużenie okresu pracy na podstawie tzw Potwierdzenie oddelegowania cudzoziemca do pracy do 24 miesięcy i umożliwienie dalszego zatrudnienia na podstawie dalszego oświadczenia bez przerwy jest pozytywnym krokiem. Istnieje jednak obawa, że ​​to rozwiązanie – bez wewnętrznych zmian organizacyjnych i personalnych – może zwiększyć obciążenie urzędów pracy i przyczynić się do wydłużenia czasu oczekiwania na otrzymanie napiwku. Przydatną zmianą z punktu widzenia pracodawcy jest również możliwość aktualizacji zezwolenia na pobyt i pracę tymczasową w przypadku m.in. zmiany stanowiska (ale z zachowaniem zakresu obowiązków) – wcześniej zmiana ta wymagała wniosek o nowe zezwolenie. Teoretycznie aktualizacja powinna być mniej czasochłonna.

Wątpliwości budzi wymóg, aby legalnie pracujący cudzoziemcy otrzymywali co najmniej miesięczną pensję na poziomie płacy minimalnej, niezależnie od czasu pracy czy rodzaju umowy. Takie rozwiązanie może prowadzić do nierównego traktowania pracowników – obywateli polskich.

READ  Pentagon nakazuje odejście sił USA na Ukrainę

Pytanie brzmi, ilu pracodawców skorzysta z przyspieszonej procedury rozpatrywania wniosków o pozwolenie na pracę? Czy rzeczywiście warto dawać pierwszeństwo „tym, którzy prowadzą działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej”, zamiast sporządzać listę zawodów priorytetowych? Pojawi się czas – i lista ministra właściwego do spraw gospodarki.

Wydaje się również, że wprowadzenie nowych terminów rozwiązywania spraw imigracyjnych, bez faktycznych zmian wewnętrznych w urzędach imigracyjnych, nie przyspieszy podejmowania decyzji, a skomplikowane przepisy przejściowe mogą jeszcze bardziej obniżyć efektywność ich pracy – przynajmniej w pierwszej fazie wdrażania nowych przepisy prawne.