Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prawnicy zgłaszają jemeńskie akta zbrodni wojennych brytyjskiej policji |  Do kogo

Prawnicy zgłaszają jemeńskie akta zbrodni wojennych brytyjskiej policji | Do kogo

W środę grupa prawników zajmujących się prawami człowieka złoży skargę prawną w Wielkiej Brytanii, oskarżając prominentne osobistości w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zjednoczone Emiraty Arabskie Zaangażowanie w zbrodnie wojenne związane z wojną w Jemenie.

Planują złożyć dossier do brytyjskiej policji i prokuratorów, twierdząc, że około 20 członków elity politycznej i wojskowej w dwóch krajach Zatoki Perskiej jest winnych zbrodni przeciwko ludzkości i wzywając do ich natychmiastowego aresztowania, jeśli wejdą do Wielkiej Brytanii.

Pełna lista oskarżonych nie została ujawniona przez grupę prawników Guernica 37, ale rozumie się, że są wśród nich saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman i jego emiracki odpowiednik Mohammed bin Zayed.

Obaj są uważani za bliskich sojuszników politycznych Wielkiej Brytanii i ważnych inwestorów w kraju, ponieważ Manchester City należy do rządzącej rodziny Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na początku tego miesiąca Publiczny Fundusz Inwestycyjny Arabii Saudyjskiej (PIF) Zdominuj rywala z Premier League, Newcastle United, za 305 mln funtów.

Toby Cadman, prawnik prowadzący skargę, powiedział, że ma nadzieję, że Jednostka ds. Zbrodni Wojennych Policji Meta zignoruje wszelkie naciski polityczne ze strony rządu brytyjskiego i sprawiedliwie oceni sprawy. „Mówimy o najbardziej ohydnych zbrodniach i nie sądzimy, aby istniała od nich immunitet”.

Poprzednia skarga dotycząca praw człowieka z Guernica 37, która została złożona przeciwko Asmie al-Assad, brytyjskiej żonie syryjskiego prezydenta, jest rzeczywiście Sprawdzany przez brytyjską policję. Funkcjonariusze decydują, czy wnieść oskarżenie o terroryzm i cofnąć obywatelstwo brytyjskie, w związku z zarzutami związanymi z wojną domową w Syrii.

Prawnicy spędzili prawie rok, składając nowy pozew przeciwko przywódcom Arabii Saudyjskiej i Emiratów, i przekażą 200-stronicowe dossier do Met and Crown Assistance Service, w tym dowody od rodzin cywilów zabitych w nalotach kierowanych przez Arabię ​​Saudyjską. Sojusz w Do kogo.

Skoncentruje się na trzech kontrowersyjnych wydarzeniach, w tym nalocie samolotów koalicji W szkolnym autobusie w północnym Jemenie w sierpniu 2018 r.W rezultacie zginęło co najmniej 26 dzieci, a co najmniej 19 innych zostało rannych.

READ  Japonia ogłasza stan wyjątkowy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Drugim incydentem był zamach bombowy na pogrzeb w stolicy, Sanie, w październiku 2016 r., w którym, jak się uważa, zginęło co najmniej 140 osób, a 600 zostało rannych. W tym czasie koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej przyznała się do odpowiedzialności za atak. .

Na koniec zostaną przedstawione dowody dotyczące domniemanych tortur i zabójstw cywilów w Aden w południowym Jemenie przez kolumbijskich najemników pod dowództwem prywatnej amerykańskiej firmy wojskowej, która podpisała kontrakt ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Cadman powiedział, że jego firma opiera się na zasadzie jurysdykcji uniwersalnej zgodnie z prawem brytyjskim, które ma zastosowanie do zbrodni takich jak zbrodnie wojenne i tortury. Dodał: „Zgodnie z brytyjskim prawem nie ma wymogu, aby przestępstwa zostały popełnione na brytyjskiej ziemi ani aby zaangażować ofiary lub oskarżonych w Wielkiej Brytanii”.

Nie Królestwo Arabia Saudyjska ZEA nie jest też stroną Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, więc nie można tam wnieść sprawy.