Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pracownicy autostrad Riverhead Town, obaj weterani ochotniczej straży pożarnej, ratują dwie kobiety z płonącego budynku w polskim mieście

Wkrótce po otwarciu biura sklepu o 9 rano w środę, niesamowity blask w oknie na drugim piętrze po drugiej stronie ulicy przyciągnął wzrok pracownika Gadzinski Insurance przy ulicy Pułaskiego.

„Wyglądało to jak bardzo wysoka, jasna świeca w środku” – wspomina w czwartek rano. Jej biuro wychodziło na ulicę, a kiedy podniosła wzrok i zobaczyła, że ​​żółte światło staje się coraz jaśniejsze i bardziej intensywne, zdała sobie sprawę, że patrzy na płomienie wewnątrz mieszkania nad sklepem Western Union.

W panice narastającej w środku pracownica, która poprosiła o zachowanie anonimowości, powiedziała, że ​​wyszła ze swojego biura i zadzwoniła do ekipy miejskiej autostrady działającej jedną przecznicę na wschód.

W jednej chwili z okna na piętrze dwupiętrowego budynku zaczęły strzelać płomienie. Fryzjer sąsiadujący z biurem ubezpieczeniowym wybiegł ze swojego sklepu z gaśnicą, a ona wróciła do swojego biura po gaśnicę.

Strażak z Riverhead, Frank Greenwood, był członkiem ekipy Departamentu Dróg naprawiających chodniki przy Pulaski Avenue i Hamilton Street, kiedy usłyszał „kobietę krzyczącą i wskazującą na nas”. Rozejrzał się dookoła i zobaczył płomienie.

Innym członkiem ekipy drogowej pracującej w środę rano na ulicy Pułaskiego był JR Renten, pierwszy zastępca szefa straży pożarnej Riverhead.

„JR i ja pobiegliśmy do domu” – powiedział Greenwood. „Krzyczałem:„ Zadzwoń pod 911 ”, a oni powiedzieli, że w środku są ludzie”.

Płomienie wystrzeliwują z okna drugiego piętra o 9:11 rano 25 stycznia. Zdjęcie: Courtney Blasel

„Na pewno się paliło” – powiedział Greenwood. Dwóch strażaków wiedziało, że mają tylko sekundy, aby wyciągnąć pasażerów. „W takich warunkach nie da się oddychać” – powiedział.

„Otwieramy drzwi – górne piętro było całkowicie pokryte dymem. Widzieliśmy płomienie z tyłu” – powiedział Greenwood.

Przez dym Greenwood i Renton zobaczyli kobietę na schodach. Pobiegli, położyli ją i wybiegli z domu. „Zapraszamy tam wszystkich innych” – powiedział Greenwood – „a potem odwróciłem się i zobaczyłem drugą damę w narożnym oknie, uderzającą w szybę”.

READ  Mila Kunis i Ashton Kutcher zbierają 34 miliony dolarów dla Ukrainy

Więc mówię: „JR! Mamy kolejny! „

Dwaj strażacy pobiegli z powrotem do zadymionego domu.

„Więc on i ja poszliśmy po schodach” – powiedział Greenwood. „Wstrzymując oddech, weszliśmy do pokoju. Wyciągnęliśmy ją. Opuściliśmy ją po schodach i wyciągnęliśmy.”

Więcej zasięgu: Strażacy walczą z ogniem na ul. Pułaskiego

Zarówno Renton, 35-letni ochotnik ze straży pożarnej Riverhead, jak i Greenwood, strażak z 10-letnim stażem, powiedzieli, że nie zastanawiali się dwa razy nad tym, co wiedzą, że muszą zrobić, aby uratować życie tej kobiety.

„Wszystko wydarzyło się tak szybko” — powiedział Renton. Nie mieliśmy wozów strażackich. Nie mieliśmy nic. Alarm jeszcze się nie uruchomił”.

– Zrobiliśmy to, do czego nas szkolono.

Wejście do płonącego budynku bez odzieży ochronnej „zdecydowanie mówi, że jest gorąco. I bez tlenu” – powiedział Greenwood [tank]- Całe miejsce było zadymione – powiedział.

„Wiesz, nie myśleliśmy. Po prostu działaliśmy” – powiedział Greenwood.

Po wydostaniu mieszkańców Greenwood i Renton podjęli próbę ugaszenia pożaru gaśnicami fryzjera i pracownika biurowego.

„Próbowaliśmy go trochę obniżyć, ale poszło to za daleko” – powiedział. „Tak to jest z tymi pożarami – w kilka sekund” – powiedział Greenwood.

Ogień objął drugie piętro o godzinie 9:19 25 stycznia. Zdjęcia: Peter Blasel

„Cieszę się, że nie mieliśmy drugiej ulicy” – powiedział, odnosząc się do śmiertelnego pożaru, w którym zginęło pięciu członków rodziny w listopadzie 2021 r. Był jednym z pierwszych strażaków na miejscu zdarzenia tej nocy, powiedział Greenwood. Kiedy przyjechał, cały dom płonął. To bolesne wspomnienie.

„Więc możliwość uratowania tych dwóch osób i upewnienia się, że nic im się nie stało. Wiesz, to czyjaś matka, czyjaś babcia. Wiesz, to wielkie szczęście, że byliśmy tam i pracowaliśmy w tym czasie” – powiedział Greenwood.

Według sąsiadów obie kobiety, polskie imigrantki po siedemdziesiątce, od wielu lat wynajmowały mieszkania w kamienicy. Każdego ranka modlą się razem. W środę, gdy modlili się w mieszkaniu na dole, na piętrze wybuchł pożar, powiedział sąsiad.

READ  Polski kierowca zdradza, dlaczego mieszkańcy Europy Wschodniej opuścili Wielką Brytanię

Kobieta, która mieszkała na drugim piętrze, poszła na górę, próbując znaleźć swoje dwa koty, kiedy utknęła w sypialni. Jeden kot wybiegł z domu, a drugi zdechł, prawdopodobnie ofiarą zatrucia dymem. Strażacy znaleźli kota pod łóżkiem.

Sąsiedzi przyprowadzili kobiety do biura ubezpieczeniowego po drugiej stronie ulicy. Jedna z pracownic otworzyła własny dom dla bezdomnych ofiar pożaru.

Zwarta polska społeczność Riverhead szybko zmobilizowała się, aby zapewnić kobietom artykuły pierwszej potrzeby, takie jak odzież, buty, płaszcze zimowe i inne przedmioty osobiste.

Oczywiście, że są w takim szoku” – powiedziała Renata Klebisch, która zorganizowała zbiórkę rzeczy, które wczoraj zostały przekazane kobietom.

Klebisch powiedziała, że ​​ona i jej przyjaciółka planują założyć stronę GoFundMe w ciągu najbliższych kilku dni, aby zebrać pieniądze na pomoc kobietom w zaspokajaniu podstawowych potrzeb.

Ze swojej strony Rentin i Greenwood czują się nieswojo z powodu uwagi i pochwał, jakie wzbudziły ich bohaterskie czyny.

„Ostatecznie, wiesz, jesteś strażakiem. To twoja praca. Do tego jesteś przeszkolony” – powiedział Greenwood.

Kiedy skończyli z ogniem, Renton i Greenwood nie przegapili ani chwili. Wrócili do pracy na chodniku, gdy tego ranka usłyszeli wołanie o pomoc — układanie cegieł i naprawianie krawężników na ulicy Pułaskiego.

„Szczerze mówiąc, mógł to być każdy z naszej straży pożarnej” – powiedział Greenwood. „Mamy świetną grupę młodych ludzi. Wiesz, każdy zawsze chce być pierwszym, który zrobi to, co musi zrobić” – powiedział. „Zawsze trenujemy, zawsze pracujemy, zawsze staramy się być najlepsi. I wiesz, po prostu próbujemy ratować życie i własność ludzi. ”

W środę „misja wykonana”.