Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Praca w Wielkiej Brytanii pozwala uniknąć polskich podatków

Obecny status urzędu skarbowego jest bardzo interesujący dla osób pracujących za granicą, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii – napisze Krzysztof Koślicki w & nbspserwis Praw.pl.

Interpretacja nr 0112-KDIL2-1.4011.928.2020.2.MKA wydana kilka dni temu przez Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej potwierdza, że ​​miejsce, w którym musimy płacić podatki, powinno być ustalone zgodnie z warunkami, w jakich podatnik zamieszkuje na stałe w swoim kraju oraz jego rodzina i miejsce, w którym jest. Ma w niej dom.

IRS zajmuje się przypadkiem Polaka, który wyjechał z rodziną do pracy w Wielkiej Brytanii i tam został na stałe. Przyjeżdżał do Polski na dwutygodniowe wakacje. Miał jednak firmę zarejestrowaną w Polsce. Polegał on na wynajęciu dwóch pokoi.

Przychody z wynajmu tych pomieszczeń były jedynym dochodem firmy. Dochody podatników uzyskiwane z najmu w Polsce przeznaczane były na utrzymanie domu w Polsce, opłaty za media i ogrzewanie domu.

Nakładanie podatków na pracowników za granicą

Czasami obserwujemy skłonność organów podatkowych do „wyławiania” Polaków mieszkających za granicą w celu uzyskania polskiej rezydencji. Najczęściej powodem jest źródło utrzymania w Polsce, na przykład w postaci zarejestrowanej działalności gospodarczej lub posiadania tutaj nieruchomości. Na szczęście w omawianej adnotacji dyrektor KIS odszedł od praktyki – powołując się na adwokata Tomasza Krzywańskiego w zespole doradztwa indywidualnego GWW.

Jego zdaniem pozycja organu podatkowego ma duże znaczenie dla wszystkich Polaków, którzy choć wyjeżdżali z rodzinami za granicę i mają tam stałe źródło utrzymania od lat, utrzymują z Polską pewne formalne relacje, np. zarejestrowanej firmy.

BDWNFZKR

Zobacz też: Korekta podatku dochodowego za rok 2020. Kto mieści się w drugim limicie podatkowym? Przeciętne półtora pensji wystarczy:

Jeśli chodzi o pobyt, czas spędzony na wsi ma znaczenie

bdwnfzks

Gdybyśmy więc spędzili w Polsce ponad 183 dni, mimo pracy lub mieszkania za granicą, nadal bylibyśmy mieszkańcami Polski. Podobnie, jeśli wyjeżdżamy z Polski na dłuższy czas, ale w Polsce zostawiamy najbliższą rodzinę – np. Współmałżonka, nieletnich pod naszą opieką czy przysłowiowego psa. Potem nawet uzyskanie statusu zagranicznego rezydenta podatkowego nie zwalnia nas z obowiązku rozliczania podatków od wszystkich dochodów w Polsce.

Dlatego tak ważna jest pomyślna utrata polskiej rezydencji podatkowej. Samo uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej nie uwolni nas od kłopotów. Niektórzy o tym zapominają.

Zmniejszenie kary zgodnie z nowymi zasadami

BDWNFZKT

Jak się okazuje niezwykle istotne jest to, że zmiany w zwolnieniu z anulacji, obowiązujące od 1 stycznia 2021 r., Ograniczyły możliwość uzyskiwania przez rezydentów Polski dochodów z pracy za granicą z odliczenia podatku dochodowego zapłaconego w kraju źródłowym od podatków należnych w Polsce.

Jeśli więc źle zaplanujemy ten krok, może się okazać, że pod koniec dnia będziemy musieli podwoić podatki od większości naszych dochodów –

Problem ma dodatkowe znaczenie, szczególnie w & nbsp2021. Wszystko z powodu niedawnej poważnej zmiany przepisów & nbspPIT oraz znacznego ograniczenia możliwości korzystania z odwołania. Wielu Polaków pracuje na stałe w Wielkiej Brytanii, a wakacje w Polsce tylko kilka razy w roku. W związku ze zmianą przepisów podatnicy obawiają się podwójnego opodatkowania dochodów.

bDWNFZKU

To naturalny problem. W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku jest kilkakrotnie wyższa niż w Polsce. Jeśli podatnik musi złożyć zeznanie PIT-36 / ZG, a nawet ma możliwość odliczenia podatku zapłaconego za granicą, odliczenie nie będzie wystarczające, aby uniknąć wysokich podatków w Polsce. Doradca i nbspkancelaria KiB.

Biegły zwraca uwagę, że do tej pory dokonano wielu sądów w celu określenia centrum życiowych zainteresowań. Wymieniłem organy podatkowe, jako budynki mające oznaczać centrum życiowych interesów, przede wszystkim:

 • Strona główna,
 • Wszelkie więzi rodzinne i społeczne,
 • Działalność społeczna, polityczna, kulturalna i obywatelska,
 • Hobby itp.
READ  Polska sceptyczna wobec celu UE w zakresie redukcji emisji o 90%, powołuje się na obawy gospodarcze – Euractiv

Jednak oceniając, czy warunek posiadania centrum interesów gospodarczych został spełniony, należy w szczególności wziąć pod uwagę:

 • Administracja biznesowa,
 • Źródła dochodu,
 • Posiadane inwestycje,
 • Nieruchomości i majątek ruchomy,
 • Polisy ubezpieczeniowe,
 • Zaciągnięte pożyczki,
 • Konta bankowe,
 • Miejsce, w którym osoba zarządza swoją własnością itp.

Jak wspomina Monika Brzostowska, wielu podatników, w związku ze zmniejszeniem ulgi, chciało nawet zrzec się obywatelstwa polskiego, zamknąć wszystkie rachunki bankowe i wymeldować się. Przede wszystkim obawiasz się, że będziesz musiał zapłacić nawet 32 ​​proc. Podatek dochodowy w kraju, w którym nie mieszkasz od wielu lat.

Ekspert zwraca uwagę, że podatnicy obawiają się, że nawet niewielki czynnik łączący ich z Polską może wpłynąć na to, że w & nbsp Polsce będą musieli płacić podatki, mimo że nie są rezydentami w Polsce, ponieważ nie mają w Polsce centrum życia, oraz nie przebywałem tu 183 dni.

Omawiana interpretacja daje iskierkę nadziei tym, którzy się boją. Podatnicy, którzy przenieśli się na stałe do Wielkiej Brytanii, zgodnie ze stanowiskiem KIS, nie muszą opodatkować całego dochodu w Polsce, oczywiście pod warunkiem, że są mieszkańcami Wielkiej Brytanii – podsumowuje Monica Brzostowska.

bDWNFZLm

Źródło:

Prawo.pl