Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Poznaj nową, zróżnicowaną załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Poznaj nową, zróżnicowaną załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wersja tej historii pojawiła się w Biuletynie Naukowym Teorii Cudów w CNN. Aby otrzymać go w swojej skrzynce odbiorczej, Zapisz się za darmo tutaj.CNN

Gdy astronauci wchodzą na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, widzą świat bez granic. Pracują razem podczas orbitowania wokół Ziemi i nie ma między nimi widocznej granicy, nawet jako członek Kraje zajmujące się geopolityką na planecie poniżej.

W tym tygodniu statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon z Różnorodna załoga wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.

Kapsuła zawierała astronautów NASA Nicole Mann i Josha Casadę, astronautę Koichi Wakatę z Japan Aerospace Exploration Agency oraz astronautkę Annę Kekinę z Roscosmos – pierwszą Rosjankę, która odbyła lot kosmiczny SpaceX.

„Żyjemy w tym samym świecie, żyjemy w tym samym wszechświecie” – powiedział Cassada. „Czasami doświadczamy tego w zupełnie inny sposób niż nasi sąsiedzi. Wszyscy możemy o tym pamiętać… i dalej robić niesamowite rzeczy. I robimy to razem.”

Misja NASA SpaceX Crew-5, teraz bezpiecznie na stacji kosmicznej, jest jedną z pierwszych.

Nicole Onapo Mann jest pierwszą rdzenną Amerykanką, która poleciała w kosmos, a także pierwszą kobietą, która służyła jako dowódca misji w misji SpaceX.

Mann dorastał w północnej Kalifornii i jest zarejestrowanym członkiem plemienia Wailaki w rezerwacie Round Valley. Była pilotem i pułkownikiem w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Ale dopiero po dwudziestce zdała sobie sprawę, że chce zostać astronautą i że jest to możliwe.

„Zdałem sobie sprawę, że bycie astronautą to nie tylko potencjalny sen, ale w rzeczywistości coś, co można osiągnąć” – powiedział Mann. „Wydaje mi się, że jako mała dziewczynka nie zdawałam sobie sprawy, że to okazja i możliwość”.

Brutalne tsunami uderzyło w planetę, gdy asteroida zderzyła się z Ziemią, zabijając dinozaury 66 milionów lat temu.

READ  Ipswich: Nowe Centrum Onkologii, aby zapewnić „bezpieczne miejsce”

Uderzenie spowodowało wyginięcie 75% życia zwierząt i roślin oraz stworzyło łańcuch katastrofalnych wydarzeń.

Fale o wysokości ponad mili zostały odepchnięte od krateru uderzeniowego w pobliżu meksykańskiego półwyspu Jukatan i przetarły dno oceanu tysiące mil od uderzenia asteroidy. Tsunami było tysiące razy bardziej aktywne niż trzęsienie ziemi.

Rdzenie osadów również wykazały siłę tsunami zmusić się Burzliwe wybrzeża wysp Nowej Zelandii znajdują się na drugim końcu świata.

Dane rentgenowskie Chandry przyczyniły się do rozbłysków na obrazie Galaktyki Koło Cartwella z Teleskopu Webba.

Otrzymujemy niewielką pomoc od naszych przyjaciół.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba współpracował niedawno z dwoma innymi obserwatoriami kosmicznymi, aby stworzyć nowe, oszałamiające obrazy Wszechświata. Pracując razem, te teleskopy mogą zapewnić pełniejszy obraz wszechświata.

Obserwatorium rentgenowskie Chandra dodało dane rentgenowskie do niektórych pierwszych zdjęć Webba, aby ujawnić wcześniej ukryte aspekty. Promienie rentgenowskie zidentyfikowały eksplodujące gwiazdy, falę uderzeniową i przegrzane gazy, wszystkie zacienione na różowo, fioletowo i niebiesko.

Ponadto spotkali się astronomowie Dane Webba i Hubble’a, aby pokazać parę galaktyk 700 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jako Szpieg Internetowych Naukowców niebiański Na zdjęciu niespodzianka w postaci odległej galaktyki.

Kompostowanie resztek produktów może być dobre dla środowiska, ale w tej przyjaznej dla środowiska praktyce jest sztuka.

Odpady żywnościowe wytwarzają szkodliwe gazy cieplarniane na składowisku – a nawet niewielka ich część jest kompostowana. Kompostowanie oznacza mieszanie żywności i odpadów z ogródka z azotem, węglem, wodą i powietrzem, aby rozłożyć sadzonki i zamienić je w żyzną glebę, którą pokocha Twój ogród.

Śmierdzący stos kompostu nie ma wystarczającej ilości tlenu i emituje metan. Aby zapobiec tworzeniu się tego szkodliwego gazu i zapachu, odwracaj stos kompostu co dwa do pięciu tygodni.

Dowiedz się więcej o zmianach stylu życia, aby zmniejszyć swoją osobistą rolę w kryzysie klimatycznym i zmniejszyć niepokój o środowisko w naszej serii biuletynów Ograniczone życie, ale bardziej ekologiczne życie.

READ  Satelita NASA spadnie jutro na Ziemię - czy powinniśmy się martwić, że zderzy się z kimś? | wiadomości ze świata

Szwedzki naukowiec Svante Pääbo pokazuje replikę szkieletu neandertalczyka.

Szwedzki genetyk Svante Pääbo zdobył w tym tygodniu Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny Za pionierskie wykorzystanie starożytnego DNA do odpowiedzi na pytania dotyczące ewolucji człowieka.

W 2010 roku Papo zsekwencjonował pierwszy genom neandertalczyka i odkrył, że krzyżuje się z nim Homo sapiens. Papo był również w stanie wyodrębnić DNA z części skamielin, co ujawniło denisowian, nowy gatunek wymarłych ludzi.

Jego praca pozwoliła naukowcom porównać ludzkie geny z DNA neandertalczyków i denisowian.

Tymczasem Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano naukowcom, którzy odkryli, jak cząsteczki łączą się ze sobą. Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafiła do fizyków kwantowych za uwolnienie dziwnego zachowania cząstek.

Sprawdź te nowe odkrycia:

Archeolodzy odkryli fragmenty prawie 2000-letniego klasycznego posągu przedstawiającego mitycznego bohatera Herkulesa w północno-wschodniej Grecji.

Ocean Spokojny kurczy się i ustępuje miejsca nowemu superkontynentowi, zwanemu Amasia, który prawdopodobnie powstanie w ciągu 200 do 300 milionów lat.

– a Nowe zdjęcie z teleskopu w Chile może wyglądać jak kometa, ale w rzeczywistości jest to niewiarygodnie długi ślad gruzu, który powstał, gdy sonda DART zderzyła się z asteroidą w zeszłym miesiącu.