Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Poziom lodu morskiego na Antarktydzie osiągnął „zdumiewająco” najniższy poziom w historii.

Poziom lodu morskiego na Antarktydzie osiągnął „zdumiewająco” najniższy poziom w historii.

Naukowcy odkryli, że zimą poziom lodu morskiego na Antarktydzie osiągnął „zdumiewająco” najniższy poziom w historii.

Według amerykańskiego National Snow and Ice Data Center powierzchnia lodu otaczająca najbardziej wysunięty na południe kontynent Ziemi wynosi obecnie mniej niż 6,5 miliona mil kwadratowych (17 milionów kilometrów kwadratowych).

To o 580 000 mil kwadratowych (1,5 miliona kilometrów kwadratowych) mniej niż średnia we wrześniu i pięć razy więcej niż na Wyspach Brytyjskich.

Naukowcy ujawnili już, że tegoroczne lato na półkuli południowej pokrywa lodowa Antarktydy była najniższa w historii.

Zmniejszona ilość lodu morskiego może zagrozić siedliskom pingwinów, fok i innych zwierząt antarktycznych, a także przyczynić się do podniesienia się poziomu mórz na świecie.

Naukowcy z National Snow and Ice Data Center ujawnili, że zimą poziom lodu morskiego na Antarktydzie osiągnął „zdumiewająco” najniższy poziom w historii. Wykres pokazuje aktualny zasięg lodu morskiego w porównaniu ze średnią dla tej pory roku

Co to jest lód morski?

Lód morski to po prostu zamarznięta woda oceaniczna. Tworzy się, rośnie i rozpuszcza się w oceanie.

Unosi się na powierzchni morza, ponieważ ma mniejszą gęstość niż woda w stanie ciekłym.

Natomiast na Ziemi powstają góry lodowe, lodowce, pokrywy lodowe i szelfy lodowe.

Szacuje się, że lód morski pokrywa około 7 procent powierzchni Ziemi i około 12 procent światowych oceanów.

Lwia część lodu morskiego zawarta jest w polarnych masach lodowych Oceanu Arktycznego i Oceanu Południowego.

Te masy lodowe podlegają zmianom sezonowym, a także lokalnie, w mniejszych skalach czasowych, pod wpływem wahań wiatrów, prądów i temperatur.

„To tak daleko wykraczające poza wszystko, co widzieliśmy, że jest niemal zdumiewające” – powiedział Walter Mayer, starszy pracownik naukowy w National Snow and Ice Data Center. BBC.

Antarktyda, najbardziej wysunięty na południe kontynent świata, to pokryty lodem ląd na Oceanie Południowym (znanym również jako Ocean Antarktyczny).

Chociaż Antarktyda to kontynent, woda morska otaczająca kontynent również jest zamarznięta, przez co kontynent wydaje się większy niż w rzeczywistości.

READ  Dziwny „wir” pojawia się na nocnym niebie nad Hawajami | Próżnia

Zimą lód morski rozciąga się daleko na północ i cofa się do wybrzeża prawie każdego lata wraz ze wzrostem i spadkiem temperatury.

Ilość lodu otaczającego Antarktydę nazywa się „zasięgiem lodu morskiego”.

Klimatolodzy stale śledzą zasięg lodu morskiego w ciągu pór roku i porównują jego zasięg z tymi samymi miesiącami w poprzednich latach, aby zobaczyć, jak się zmienia.

Uważają, że lód morski Antarktydy jest niezwykle ważny, ponieważ odbija światło słoneczne, pomagając utrzymać chłód w regionach polarnych.

Bez tej pokrywy lodowej odsłonięte zostaną ciemne plamy oceanu, które zamiast je odbijać, pochłaniają światło słoneczne, co z kolei ociepla obszar i jeszcze bardziej przyspiesza utratę lodu.

Podobnie jak w Arktyce, powierzchnia oceanu wokół Antarktydy zamarza zimą i ponownie topnieje każdego lata. Lód morski Antarktyki (na zdjęciu) zwykle osiąga swój roczny maksymalny zasięg w połowie lub pod koniec września, a roczne minimum osiąga pod koniec lutego lub na początku marca

Przeczytaj więcej Raport ostrzega, że ​​poziom lodu morskiego na Antarktydzie jest najniższy w historii

Latem na Antarktydzie ilość lodu morskiego wynosiła 737 000 mil kwadratowych, co stanowi rekordowo niski poziom

Topnienie lodu oczywiście przyczynia się do wzrostu poziomu morza, co, jak obawiają się naukowcy, może doprowadzić w tym stuleciu do zalania głównych miast na całym świecie.

Lód morski Antarktyki zwykle osiąga swoje roczne maksimum o tej porze roku (zima na półkuli południowej) z powodu wyjątkowo niskich temperatur i prawie 24 godzin ciemności.

Tymczasem zima na półkuli południowej (od grudnia do lutego) charakteryzuje się minimalnym występowaniem lodu morskiego na Antarktydzie – co jest znane jako „sezon topnienia”.

Dane z Krajowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie wykazały niedawno, że zasięg lodu morskiego jest poniżej średniej od chwili rozpoczęcia pomiarów, niezależnie od pory roku.

Okazało się, że w lutym ubiegłego roku kontynent otaczał zaledwie 737 000 mil kwadratowych (1,91 miliona kilometrów kwadratowych) lodu, co stanowi najniższy poziom od rozpoczęcia pomiarów.

Powszechnie uważa się, że zmniejszanie się zasięgu lodu morskiego wynika głównie z działania gazów cieplarnianych, które są napędzane spalaniem paliw kopalnych, takich jak węgiel i gaz.

READ  Statek towarowy SpaceX Dragon opuści dziś stację kosmiczną z „strukturą komórkową” na pokładzie. Oto jak oglądać.

Jednakże na wielkość lodu morskiego wpływają również wiatry i prądy oceaniczne, a także temperatura, zatem istnieją prawdopodobne czynniki inne niż globalne ocieplenie.

Jednak według jednego z ekspertów przyczyna zmniejszenia się zasięgu lodu morskiego nie jest tak ważna, jak samo zmniejszenie.

Dane z Krajowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie wykazały niedawno, że zasięg lodu morskiego jest poniżej średniej od chwili rozpoczęcia pomiarów, niezależnie od pory roku.
W lutym dane z National Snow and Ice Data Center ujawniły, że wokół Antarktydy znajduje się zaledwie 737 000 mil kwadratowych (1,91 miliona kilometrów kwadratowych) lodu morskiego. Na zdjęciu koncentracja lodu morskiego na Antarktydzie w dniu 13 lutego 2022 r

„Konkluzja jest taka, że ​​nie wiemy tego na pewno [the cause] Profesor Martin Siegert, glacjolog z Uniwersytetu w Exeter, powiedział MailOnline: „Układ antarktyczny jest złożony i słabo pobrane próbki”.

Byłoby miło otrzymać ostateczną odpowiedź, ale nie ma to większego znaczenia.

„Z pewnością nie możemy przypisywać tego zmienności jako wymówki, aby nie zaprzestać spalania paliw kopalnych – byłoby to szaleństwem”.

Aktywiści twierdzą, że szybkie ocieplenie spowodowało już poważne przesunięcie w kierunku południowym i zmniejszenie rozmieszczenia kryla antarktycznego – gatunku kluczowego.

Niedawna wyprawa Greenpeace na Antarktydę również potwierdziła, że ​​w wyniku kryzysu klimatycznego pingwiny białobrewe rozmnażają się na południu.

Paliwa kopalne a odnawialne źródła energii

Źródła odnawialne:

Słoneczny – Światło i ciepło ze słońca.

wiatry – Wykorzystanie turbin wiatrowych do obsługi generatorów elektrycznych

Hydro – Jest wychwytywany ze spadającej lub szybko płynącej wody

Pływy – Energia wynikająca ze wzrostu i spadku poziomu mórz

Geotermalne – Energia wytwarzana i magazynowana w ziemi

Biomasa – Spalanie materiałów organicznych w celu uwolnienia zmagazynowanej energii słonecznej

Choć energia jądrowa uznawana jest za czystą energię, jej umieszczenie na liście odnawialnych źródeł energii jest przedmiotem wielu dyskusji.

Energia jądrowa sama w sobie jest źródłem energii odnawialnej. Jednak materiał używany w elektrowniach jądrowych – uran – nie jest odnawialny.

Paliwa kopalne

Odnawialne źródła energii kontrastują z bardziej szkodliwymi paliwami kopalnymi – olej, węgiel I Gaz.

Uważa się je za paliwa kopalne, ponieważ powstają ze skamieniałych i zakopanych szczątków roślin i zwierząt, które żyły miliony lat temu.

READ  Rakiety SpaceX Elona Muska wybijają dziury w krawędzi kosmosu

Ze względu na swoje pochodzenie paliwa kopalne zawierają dużo węgla, ale spalając się, uwalniają do powietrza duże ilości dwutlenku węgla – gazu cieplarnianego.

Źródło: Energia EDF /Uniwersytet Stanford