Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Poziom alarmowy podniesiony nad gigantycznym wulkanem Taupo w Nowej Zelandii – źródłem największej erupcji wulkanu na Ziemi w ciągu ostatnich 5000 lat | wiadomości ze świata

Naukowcy z Nowej Zelandii podnieśli poziom alarmowy dla ogromnego wulkanu – źródła największej erupcji wulkanu na Ziemi w ciągu ostatnich pięciu tysięcy lat.

Agencja Geologiczna GeoNet poinformowała, że ​​wykryła prawie 700 małych trzęsień ziemi pod jeziorem Taupo, kalderą stworzoną przez wulkan Taupo i największe jezioro Nowej Zelandii.

W oświadczeniu powiedział, że podniósł poziom alarmu wulkanicznego do 1 z 0.

System Ostrzegania Wulkanicznego opiera się na sześciu rosnących poziomach zakłóceń, ale Geonet zauważa, że ​​erupcje mogą wystąpić na dowolnym poziomie, a poziomy mogą nie poruszać się w kolejności, w której aktywność może się szybko zmieniać.

Wulkan Taupo wybuchł ostatnio około 1800 lat temu, kiedy około 200 lat p.n.e. uwolnił do atmosfery ponad 100 kilometrów sześciennych materii.

Erupcja zniszczyła duży obszar północno-środkowej wyspy Nowej Zelandii w okresie przedludzkim.

Geonet twierdzi, że erupcja wulkanu była największa na świecie w ciągu ostatnich 5000 lat.

Agencja dodała, że ​​po raz pierwszy podniosła poziom alarmowy dla wulkanu Taupo do 1, ale nie jest to pierwszy raz, kiedy doszło do zakłóceń, i powiedziała, że ​​prawdopodobieństwo erupcji jest nadal bardzo niskie.

Trzęsienia ziemi „mogłyby trwać”

„Trzęsienia ziemi i zniekształcenia mogą trwać przez tygodnie lub miesiące” – powiedziała.

Nowa Zelandia leży na granicy Oceanu Spokojnego i australijskich płyt tektonicznych i cierpi z powodu trzęsień ziemi i wielkich wulkanów.

Czytaj więcej:
Super Tajfun Nanmadol uderza w południową Japonię
Dramatyczne zdjęcia pokazują Tongę pokrytą popiołem

W 2019 roku wyspa Wight, znana jako Whakaari, nagle eksplodowała i wyrzuciła parę i popiół, zabijając 22 osoby i poważnie raniąc 25, głównie turystów.

READ  Irańska uczennica została pobita na śmierć za odmowę zaśpiewania proreżimowego hymnu | Iran