Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pożar Maui: 89 zabitych, jak ostrzega gubernator, liczba ofiar może wzrosnąć „dramatycznie”

Pożar Maui: 89 zabitych, jak ostrzega gubernator, liczba ofiar może wzrosnąć „dramatycznie”

  • Max Matza na Maui i Catherine Armstrong w Londynie
  • wiadomości BBC

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: rozległe zniszczenia spowodowane przez pożary na Maui

Gubernator Hawajów mówi, że spodziewa się „znacznie większej liczby” zgonów w nadchodzących dniach, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 89.

Dodatkowe wsparcie ekspertów zostało wysłane na Maui, gdzie prace kryminalistyczne nadal znajdują ofiary niszczycielskich pożarów.

Setki osób wciąż są zaginione przez kilka dni po wybuchu pożarów.

Wielu innych nadal przebywa w schroniskach po ucieczce przed płomieniami.

Chociaż pożary są obecnie w dużej mierze pod kontrolą, nadal trwają wysiłki, aby całkowicie je ugasić w niektórych częściach wyspy, w tym wokół zniszczonego historycznego miasta Lahaina.

Jeremy Greenberg, starszy urzędnik FEMA, powiedział BBC, że wysyłane dodatkowe wsparcie obejmuje miejskie zespoły poszukiwawczo-ratownicze oraz strażaków.

„Absolutnym priorytetem numer jeden jest bezpieczeństwo ocalałych” – powiedział.

Greenberg dodał, że chociaż wciąż pozostaje prawie 1000 osób, z którymi jeszcze się nie skontaktowano, niektóre z nich mogą być bezpieczne, ale poza zasięgiem z wielu powodów.

Gubernator Hawajów Josh Greene odwiedził Maui w sobotę i powiedział dziennikarzom, że tragedia „z pewnością będzie najgorszą klęską żywiołową, z jaką kiedykolwiek spotkały się Hawaje”.

„To może być najgorszy pożar, z jakim kiedykolwiek spotkała się Ameryka”.

Psy tropiące ciała szukają śladów ciał pod gruzami w Lahaina. Do tej pory objęły tylko 3% obszaru poszukiwań, ale więcej psów dołączy do procesu odzyskiwania.

Szef policji Maui, John Pelletier, powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby oszacować skalę zadania odzyskania i identyfikacji ciał, z których część została skremowana.

Pojawiły się również doniesienia o znajdowaniu ciał w okolicy miejscowego portu, skąd wyciągano żywcem ludzi.

Uważa się, że od początku pożarów uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 2000 budynków. Większość z tych domów znajdowała się w rejonie Lahaina.

Główna droga do Lahaina została na krótko ponownie otwarta dla mieszkańców w sobotę, po czym szybko została ponownie zamknięta.

Droga Kahakuloa jest otwarta, ale miejscowi twierdzą, że jazda tą drogą jest zbyt niebezpieczna. Droga – znana tutaj po prostu jako „tylna droga” do Lahaina – jest ledwie wystarczająco szeroka dla jednego samochodu, ma wiele zakrętów i strome nachylenie.

„Nie możemy tam podjechać tą ciężarówką. To przepaść” – powiedziała mieszkanka Ruth Lee, która utknęła w korku, próbując dostarczyć zapasy dla swojej rodziny, która została.

Mieszkańcy są oburzeni decyzją o zamknięciu głównej drogi dla potencjalnie bezdomnych ocalałych.

Setki osób, które uciekły z dowodem zamieszkania, czekają w korkach, mając nadzieję, że zostaną przepuszczone. Ale przy kolejce samochodów ciągnącej się przez prawie milę i wiadomościach, że droga jest ponownie zamknięta, nie wiedzą, czy będą musieli korzystać z objazdów.

Liz Germansky, która straciła dom w pożarze, jest wściekła na reakcję. „Rząd przeszkadza ludziom w pomaganiu” – mówi, siedząc na tym samym pasie ruchu.

Koszt odbudowy Maui oszacowano na 5,5 miliarda dolarów (4,3 miliarda funtów), zgodnie z Pacific Disaster Center (PDC) i FEMA, która koordynuje działania humanitarne na Hawajach z Waszyngtonu.

„Jesteśmy twardymi ludźmi, wszystko będzie dobrze” – powiedział CBS News jeden z lokalnych mieszkańców, Lars Johnson.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby się odbudować. A ona wróci i będzie większa i silniejsza niż kiedykolwiek”.

Pilot helikoptera Richard Olsten przeleciał nad Maui i powiedział BBC, że nawet większość łodzi w porcie została spalona i zatopiona.

Powiedział: „Historyczne budynki, kościół, budynek misyjny, itp., wszystkie zniknęły”.

„Główna dzielnica turystyczna, w której znajdują się wszystkie sklepy i restauracje, historyczna Front Street – wszystko doszczętnie spłonęło”.

Lokalne grupy próbują zorganizować jedzenie, wodę i schronienie dla bezdomnych z pomocą organizacji takich jak Amerykański Czerwony Krzyż.

Ich rzecznik, Todd James, powiedział, że chociaż teraz skupiają się na zapewnieniu wsparcia ocalałym, ostatecznie pomogą ocenić szkody i rozdystrybuować zapasy awaryjne, aby pomóc w sprzątaniu.

Oprócz otrzymania pomocy osoby, które trafiają do utworzonych schronisk, mogą również zeskanować kody QR na swoich telefonach, aby zgłosić swoim bezpieczeństwu i powiadomić władze o zaginięciu kogoś, kogo znają.

podpis pod zdjęciem,

Felicia Johnson (po prawej) jest wśród lokalnych mieszkańców koordynujących wysiłki na rzecz pomocy ofiarom pożarów buszu

Felicia Johnson, która jest właścicielem drukarni w Kohului na Maui, organizuje masową, oddolną reakcję na katastrofę.

Jej rodzina pochodzi z okolic Lahaina. Zebrała setki funtów ofiarowanych materiałów, aby je przywieźć, ale nie była w stanie przejść przez rządowy punkt kontrolny.

Mówi, że błaganie władz, by wpuściły ją z darowanymi towarami, jest dla niej najtrudniejszą emocjonalnie częścią – a nie dewastacją, której była świadkiem podczas dostarczania zapasów. Błagam, przyjdź i nakarm ludzi”.

Johnson powiedział, że wiele doków w okolicy zostało tak poważnie uszkodzonych lub zniszczonych, że zapasów nie można było przywieźć łodzią. Część osób, które wyruszyły w podróż z zapasami, dopłynęła do brzegu.

Niektórzy młodzi mężczyźni pomagający jej w zaopatrzeniu obwiniają rząd za złe zarządzanie i biurokrację.

„Zbyt wielu prezydentów, za mało wojowników” – powiedziała 25-letnia Prada Young.

Inny mężczyzna powiedział: „Wszyscy są odpowiedzialni, ale nikt się nie rusza”.

Kiedy wychodzą w nadziei, że zostaną przepuszczeni przez barierę, mężczyzna rzuca shaka, tradycyjny hawajski salut.

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Survivor filmuje swoją ucieczkę przed hawajskimi pożarami

Skippy Bailey, dyrektor regionalny Hawaii Life Flight Air Ambulance, powiedział, że wsparcie, jakie Maui otrzymało z innych wysp i kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, było „ogromne”.

Dodał jednak, że zadanie to było „zniechęcające” ze względu na wysiłki koordynacyjne, które wymagałyby dostarczenia najbardziej potrzebujących opieki do miejsca, w którym mogliby ją otrzymać.

Zadanie komplikuje fakt, że w niektórych obszarach wciąż nie działają sieci telefoniczne i energetyczne.

Prokurator generalny Hawajów ogłosił „kompleksowy przegląd” reakcji władz na pożary.

READ  Wiadomości z Brexitu: poseł mówi, że Wielka Brytania będzie miała „żetony w grze” na ogromnym afrykańskim rynku | Polityka Aktualności