Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Powyborcze podziały w koalicji centroprawicowej w Niemczech |  Niemcy

Powyborcze podziały w koalicji centroprawicowej w Niemczech | Niemcy

Wybitny niemiecki konserwatysta złożył publiczną ofertę pogratulowania kandydatowi SPD zwycięstwa w wyborach krajowych w niedzielę, na znak rozłamu w centroprawicowej koalicji ustępującej kanclerz Angeli Merkel po jej upadku w wyborach. Straty historyczne.

Markus Söder, przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Społecznej Bawarii (CSU), siostrzanej partii Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), powiedział, że Olaf Schulz jest faworytem do zostania kolejnym liderem Niemiec, podważając twierdzenia CDU-CSU. wynik 25,7%-24,1 proc. był zbyt wąski, aby mógł sprostać jasnemu mandatowi i nadal mógł tworzyć „koalicję zorientowaną na przyszłość”.

„Olav Schultz ma największe szanse na zostanie konsultantem” – powiedział Sodder. „To jest krystalicznie czyste”.

Podczas gdy Laschet podobno odmówił pogratulowania Schulzowi zwycięstwa w głosowaniu, Söder wygłosił owację na stojąco do kandydata centrolewicy, niemieckiego ministra finansów i wicekanclerza. „Ważne jest, aby szanować wynik” – powiedział. „Częściowo jest to, że jeszcze raz gratuluję Olafowi Schultzowi”.

Po rozstrzygnięciu, które było węższe niż obawiało się wielu konserwatywnych działaczy, rosnąca opozycja w CDU podważa nadzieje Rheinlandera na utrzymanie jego partii u władzy.

Na spotkaniu w Dusseldorfie Laschet powiedział przedstawicielom partii, że pod koniec października zrezygnuje z funkcji premiera Nadrenii Północnej-Westfalii, ale jego nowa rola w Berlinie nie jest jasna.

W Berlinie kongres CDU miał głosować na swojego lidera w nowym parlamencie we wtorek po południu – najsilniejsza rola konserwatywnej partii, jeśli znajdzie się ona w opozycji.

Plan Lascheta, aby utrzymać to stanowisko tylko tymczasowo, pozwalając mu kurczowo trzymać się nadziei na utworzenie kolejnego rządu, spotkał się z oporem ze strony urzędującego Ralpha Brinkhausa, który stara się o reelekcję przez cały rok. Sodder powiedział również w środę, że sprzeciwia się krótkoterminowej reformie „od czterech do sześciu tygodni”.

Jeśli Laschet przegra wewnętrzną bitwę drużyny, może zaryzykować, że skończy w bezradnej roli z tyłu.

READ  Amerykańska para stara się zarobić ogromne pieniądze w groszach

Napisane przez Der Spiegel w Komentarz kawałek. Armin Laschet prawdopodobnie będzie potrzebował jeszcze dwóch dni, aby w pełni to zrozumieć. Zgubiłem. jest skończony.”

Eileen Demuth, delegatka CDU do parlamentu regionalnego kraju związkowego Nadrenia-Palatynat Świergot aby Laschet zrezygnował, mówiąc, że jeśli pozostanie na stanowisku, wyrządzi więcej szkody partii.

Tymczasem zwycięska SPD nabiera tempa, aby rozpocząć rozmowy koalicyjne z królami w kolejnym rządzie koalicyjnym, Zielonymi i FDP. Partie ekologiczne i pro-biznesowe zgodziły się na pierwsze wstępne rozmowy w środę, bez żadnej z dużych partii.

Zieloni prawdopodobnie zrobią to, zmieniając układ sił w swojej partii, po doniesieniach, że jej współprzewodniczący, Robert Habeck, będzie pretendował do roli wicekanclerza w przyszłym rządzie koalicyjnym, a nie kanclerz Annaleny Barbock.

Burbock, która pokonała Habecka w kwietniowym wyścigu o oficjalny nominat Zielonych, w ostatnich wyborach przewodniczyła swojej partii solidnego wzrostu o 5,9 punktu procentowego, ale nie spełniła swoich aspiracji, by stać się najsilniejszą siłą w wyborach. Kraj.

Habeck we wtorek ominął pytania dotyczące porozumienia w sprawie roli wicekanclerza, nieoficjalnego tytułu w Niemczech, o którym nie wspomniano w konstytucji. „Pytanie, kto będzie wicekanclerzem, nie ma znaczenia” – powiedział. – Nie mamy doradcy.

Ostatnie sondaże pokazują, że co sekunda Niemców woli, aby kolejny rząd powstał z tzw. „sojuszu sygnalizacji świetlnej” SPD, Zielonych i FDP, podczas gdy tylko jedna czwarta z nich opowiada się za koalicją jamajską pod przewodnictwem CDU. „.

Kontynuacja „wielkiej koalicji”, która rządzi Niemcami przez ostatnie osiem lat, jest niepopularna, a popiera ją tylko 5% ankietowanych w sondażu ankietera Civeya.