sport

Powrót Costy do Polski | Zwiastować

Zwiastować

Eddie Shikami starszy reporter sportowy

Były reprezentant Zimbabwe w piłce nożnej Costa Namoenso wrócił do Polski, gdzie ponad dekadę temu rozpoczął karierę zawodową w Europie.

35-letni obrońca dołączył do Podbeskidzia Bielsko-Biała (TSP), klubu, który niedawno spadł z ekstraklasy, po tym, jak zajął ostatnie miejsce w 16-zespołowej lidze.

W tym sezonie TSP zagra w Lidze Fortuna 1, czyli drugiej lidze polskiej piłki nożnej. Nhamoinesu zbliża się do końca swojej kariery i podpisał z klubem roczny kontrakt.

Obrońca dołączył już do swoich kolegów i pojawił się w przedsezonowym meczu towarzyskim z Wisłą Kraków w weekend. Był rezerwowym w drugiej połowie w remisie 1:1.

Zespół TSP nie może się doczekać powrotu do polskiej czołówki i cieszy się, że Nhamoinesu jest w swoich książkach.

“Od Zimbabwe, przez Wisłę, Lubin i Bragę do Bielska-Białej. Od chłopca z getta, po doświadczonego wojownika Costa Namoenso, witamy w TSP” – powiedział klub na Twitterze.

Nhamoinesu nie jest obcy Polsce, swoją europejską karierę rozpoczął w 2007 roku po podpisaniu kontraktu z KS Wisła „Ustronianka” z Masvingo United.

W następnym roku obrońca drednota przeniósł się do Zagłębia Lubin i służył pięć lat. Wzbudził zainteresowanie czeskich gigantów Sparty Praga, gdyż dał się poznać jako legenda klubu.

Jego ostatni pobyt w Indiach był związany z Kerala Blasters, gdzie spędził osiem miesięcy między październikiem 2020 r. a czerwcem 2021 r. TPS pochwalił doświadczenie Nhamoinesu na swojej stronie internetowej.

– W Pradze jest legendą, rozegrał dla Sparty ponad 200 meczów, był ich kapitanem i zaliczany jest do najlepszych obcokrajowców, którzy grali w Premier League.

“Jego europejska kariera zaczęła się tutaj, w Beskidach. W wieku 22 lat dołączył do KS Wisła “Ustronianka”, a pół roku później Lubin odkrył go, spędzając pięć lat, grając 120 meczów, awansując do ekstraklasy i odchodząc w 2013 do Sparty Praga.

READ  Związany z Tokio Finch Vogat zdobył swój trzeci tytuł w tym sezonie ze złotem na Otwartych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce, Firstpost

Zdobył mistrzostwo i puchar Czech 2014, zdobył także Puchar Krajowy w sezonie 2019/20, grał w eliminacjach Ligi Mistrzów UEFA, a w latach 2014 i 2015 w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Zagrał ponad 200 meczów dla drużyny z Pragi, a także pełnił funkcję kapitana drużyny.

Jesienią 2020 roku podpisał kontrakt z Kerala Blasters indyjskiej Premier League, gdzie rozegrał 16 meczów i strzelił dwa gole. Jest dziewięciokrotnym przedstawicielem Zimbabwe.

“Jest środkowym obrońcą, lewonożnym obrońcą i będzie miał spore doświadczenie w lidze Fortuna 1. Z Podbeskidzim podpisał roczny kontrakt. Costa – witaj w Podbeskidzi!”, ogłosił klub na swojej stronie internetowej.

About the author

Valerie Rogers

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment