Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Powrót Chińsko-Chorwackiego Forum Ekonomicznego po trzech latach

26 listopada 2022 r. – Po trzyletniej przerwie, z której większość zdominowała pandemia koronawirusa, Forum Ekonomiczne Chorwacja-Chiny niedawno powróciło do Zagrzebia.

takie jak Maria Brennik / Poslovny Dnevnik Pisze, że Chiny, które stały się bardziej restrykcyjne, niż większość z nas tutaj w Europie może sobie wyobrazić, ogłosiły nowe, nieco lżejsze środki walki z pandemią, co ze względu na surową politykę „żadnych przypadków” oznaczało do tej pory absolutną blokadę kraju do cudzoziemców. Turyści nadal nie mogą wjeżdżać do Chin, ale aby złagodzić negatywny wpływ na gospodarkę, Chiny otwierają swoje podwoje dla przedstawicieli międzynarodowych firm i oczywiście dla inwestorów zagranicznych. Jednocześnie banki państwowe będą twardo opowiadać się za krajowymi firmami, a Chiny po raz kolejny rozpoczęły proaktywną kampanię na wielu rynkach zagranicznych.

W związku z tym ostatnio pomyślnie zorganizowano Forum Ekonomiczne Chorwacja-Chiny w Zagrzebiu, gdzie około piętnaście różnych chińskich firm prowadziło rozmowy B2B z kilkoma firmami chorwackimi. Ostatni raz takie rozmowy odbyły się dokładnie trzy lata temu, także tutaj, w Zagrzebiu. Zainteresowanie chińskich firm biznesem w Chorwacji wzrosło dopiero po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej latem 2013 roku, a 20 firm chorwackich wyraziło zainteresowanie udziałem w bezpośrednich rozmowach z chińskimi biznesmenami. Przede wszystkim po obu stronach mówimy o firmach z branży rolnej i spożywczej, a także z sektora IT, energetycznego, turystycznego i nieruchomości.

Niektóre chińskie firmy wybrały Republikę Chorwacji jako lokalizację swoich projektów w Europie, w szczególności Hainan Nanhai Blue Capacity Economic Development, duży system gospodarczy działający w różnych sektorach, od rolnictwa i przemysłu elektrycznego po produkcję zaawansowanych technologii i przemysł stoczniowy. Konkretnie w Europie firma planuje rozpocząć produkcję rolną w trzech krajach – w Czechach, Polsce i tu w Chorwacji, a najbardziej konkretnym celem jest produkcja pasz dla zwierząt, mięsa i produktów mięsnych.

READ  150. Open w St Andrews: Najnowsze wiadomości i historie

Xi’an TianLong Science and Technology Company oferuje współpracę w zakresie badań, rozwoju i produkcji instrumentów i odczynników do diagnostyki in vitro w zakresie badań genetycznych i diagnostyki molekularnej, a firma BGI Genomics, działająca w imponującej 100 krajach, chce nawiązać bezpośrednią współpracę w Chorwacji z instytucjami medycznymi i naukowymi w celu rozwoju technologii i badań związanych z sekwencjonowaniem genetycznym. COFCO International, jako globalna platforma dla chińskiego przemysłu spożywczego, chce realizować współpracę w zakresie rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa w Chorwacji.

Anshan Xingong Construction to chińska firma zajmująca się produkcją materiałów budowlanych.Obecnie bada możliwość współpracy.Możliwość transportu ciężkich towarów za granicę z Chorwacją jest badana przez przedstawicieli Chińsko-Polskiego Joint Shipping Company. CHINT Noark Electric współpracuje z branżą energetyczną, która sprzedaje swoje zaawansowane rozwiązania w 140 krajach na całym świecie. Ningbo Sanxing Smart Electric chce również wejść na rynek chorwacki ze swoimi wysoce zaawansowanymi rozwiązaniami dystrybucji energii elektrycznej i systemami wykorzystania, od inteligentnych liczników, transformatorów i podstacji po ładowarki do pojazdów elektrycznych.

W skład CEF weszli również przedstawiciele znanej firmy Huawei Croatia, którzy chcieliby zacieśnić współpracę w branży infrastruktury teleinformatycznej oraz Shaanxi Zhongtuo Mine Equipment Company, która specjalizuje się w opracowywaniu i sprzedaży sprzętu do budowy mostów, autostrad i tuneli , poszukuje partnerów i przedstawicieli na rynek chorwacki.

Największy producent łożysk kulkowych, Xibei Bearing, chce również eksplorować chorwacki rynek. Import z Chin znacznie wzrósł w tym roku (o 889 mln euro tylko w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r.) i znacznie przewyższa chorwacki eksport (o wartości 62 mln euro), który jest zdominowany przez surowce i mniej przetworzony. Produkty takie jak drewno (stanowiące blisko 40% eksportu), marmur i wapień oraz stolarka budowlana. Jeśli chodzi o chińskie inwestycje w Chorwacji, to na koniec 2021 roku wyniosły one 179,5 mln euro.

Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź naszą stronę internetową sekcja aktualności.

READ  Zwolennicy Trumpa, rosyjscy oligarchowie i arystokraci finansują w Europie antygenderowych aktorów Nowości