Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Powódź zaporowa Kachowka przed i po: zdjęcia satelitarne ukazują skalę katastrofy na Ukrainie |  Ukraina

Powódź zaporowa Kachowka przed i po: zdjęcia satelitarne ukazują skalę katastrofy na Ukrainie | Ukraina

Zdjęcia satelitarne z Ukrainy ujawniły rozmiary powodzi na południu kraju, po tym jak zapora Kachowka i elektrownia wodna zostały w dużej mierze zniszczone.

Ważna tama, która leży wzdłuż rzeki Dnipro w ukraińskim regionie Chersoniu – obecnie kontrolowanym przez Rosję – zawaliła się we wtorek, zalewając duże połacie linii frontu wojny.

Powodzie zagroziły nawet 100 osadom, a tysiące ludzi ewakuowano z okolicy.

Ukraina oskarżyła rosyjskie siły okupacyjne o wysadzenie tamy w celu spowolnienia spodziewanego ukraińskiego kontrataku. Zachodni sojusznicy wezwali do śledztwa, jednocześnie oferując Ukrainie wsparcie. Amerykański urzędnik powiedział, że potrzeba więcej informacji, ale wydaje się, że za katastrofę obwinia Rosję.

„Dlaczego Ukraina robi to swojej ziemi i obywatelom, zalewa swoje terytorium, zmusza dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów – to nie ma sensu” – powiedział zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood.

Ze swojej strony Rosja oskarżyła Kijów o sabotowanie tamy w celu pozbawienia kontrolowanego przez Rosję Krymu świeżej wody, którą otrzymuje ze zbiornika.

Zdjęcia satelitarne Ukrainy przed i po

Zdjęcia satelitarne zrobione przez Maxar Technologies pokazują niszczycielskie skutki powodzi w miastach i wsiach wzdłuż rzeki Dniepr. Około 17 000 osób zostało ewakuowanych z osiedli na ścieżce powodzi.

Zdjęcia przedstawiają zatopione domy i budynki, z których wiele jest widocznych tylko z dachami, oraz dominujące w wodzie ogrody, tereny i infrastrukturę.

Zdjęcia satelitarne Ukrainy przed i po

W mieście Nowa Kachowka zdjęcia satelitarne pokazują, że nabrzeże towarowe zostało zmyte przez powodzie po zawaleniu się tam.

Szef pomocy ONZ Martin Griffiths powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że „sama skala katastrofy zostanie w pełni uświadomiona dopiero w nadchodzących dniach”.

Zdjęcia satelitarne Ukrainy przed i po

Lokalne domy i gospodarstwa zostały zalane. Gdy skala kryzysu stała się jasna, doradca prezydenta Ukrainy powiedział, że „teraz dzieje się globalna katastrofa ekologiczna… a tysiące zwierząt i ekosystemów zostanie zniszczonych w ciągu najbliższych kilku godzin”.

READ  Ukraina krytykuje wysiłki pokojowe Brazylii i wzywa Lulę do obejrzenia następstw inwazji | Brazylia

Zdjęcia satelitarne Ukrainy przed i po

Maksar powiedział, że ich zdjęcia obejmowały ponad 2500 kilometrów kwadratowych między Nową Kachowką a Zatoką Dnieprowską na południowy zachód od miasta Chersoniu nad Morzem Czarnym, dając wyobrażenie o skali kryzysu.

Zdjęcia satelitarne Ukrainy przed i po

z Reuterem