jaMinął miesiąc od wybuchu wojny na Ukrainie, a napływ uchodźców na największy dworzec kolejowy w Warszawie nie wykazuje oznak słabnięcia. Tłumy ludzi wysiadają z pociągów z granicy i czekają na autobusy wahadłowe do prowizorycznych schronów na targach i obiektach sportowych. Na zewnątrz przechodnie proszeni są o zaznaczanie kierunków.
Niezłomne poparcie sąsiadów – co najmniej 2,1 miliona i tyle – stało się dla Polaków momentem przełomowym, ale teraz rodzi też pilne pytania o to, co będzie dalej, politycznie i gospodarczo.
Polska jest uznawana na arenie międzynarodowej za reakcję na skutki humanitarne. Wysiłek wojenny zmienia kraj w zbójeckiego przywódcę europejskiego, którego populistyczny rząd jest uwikłany w zaciekły spór z Brukselą o praworządność, co w ostatnich latach pogorszyło również stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył 19 marca, że Polska „nigdy nie miała tak doskonałej marki na świecie”. Prezydent USA Joe Biden ma odwiedzić w tym tygodniu.
Jednak bezprecedensowy wzrost liczby wyczerpuje zasoby w kraju, który jest bardziej przyzwyczajony do bycia eksporterem netto ludzi niż rajem dla emigrantów. W ciągu czterech tygodni ludność samej stolicy Polski powiększyła się o około 20 procent – około 300 000 osób, a miejsca noclegowe są na wyczerpaniu. „Każdy dzień to jakoś nowy początek z ryzykiem wyschnięcia zapasów lub innej pomocy” – mówi Marcin, 22-letni polski student w pomarańczowej kurtce, który zgłasza się na ochotnika do zaimprowizowanej stołówki na stacji.
Według PKO Banku Polskiego, w ciągu ostatnich dwóch tygodni koszty najmu w największych miastach wzrosły aż o 30 proc., a dostępność mieszkań zmniejszyła się o prawie połowę. Dzieje się tak dlatego, że Polska, podobnie jak wiele innych miejsc, stara się uporać z inflacją na najwyższym od 20 lat poziomie oraz rosnącymi rachunkami za żywność i energię.
Niektórzy uchodźcy wypełnią luki na rynku pracy w Polsce. Jednak połowa wolnych miejsc pracy w zdominowanym przez mężczyzn sektorze budowlanym i większość przybyszów z Ukrainy to kobiety, osoby starsze i dzieci, które potrzebują miejsca w szkołach i przedszkolach. Co najmniej 150 000 Ukraińców poszło w drugą stronę, wracając do domu, by walczyć.
Polska prawdopodobnie pozostanie preferowanym kierunkiem dla Ukraińców, nawet jeśli będzie paneuropejskie porozumienie o podziale pracy przy udzielaniu azylu
Amnesty International ostrzega polskie władze, aby zrobiły więcej, aby zmniejszyć obciążenie wolontariuszy i rodzin, które otworzyły swoje drzwi. Organizacja po 10-dniowej wizycie na granicy z Ukrainą określiła sytuację w Polsce jako „chaotyczną i niebezpieczną”.
„To niezwykły moment, aby Polacy byli postrzegani przez cały świat jako wielki naród” – mówi Beata Lasiak, profesor socjologii i członek zarządu Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie. „Ale ten biznes to nie sprint, to będzie maraton. Pytanie brzmi: czy rząd może pomóc Polakom biegać na tyle długo, aby na koniec maratonu można było nazwać to najlepszym momentem dla Polski w tym stuleciu ?
Polska prawdopodobnie pozostanie preferowanym miejscem docelowym dla Ukraińców, nawet jeśli istnieje ogólnoeuropejska umowa o podziale pracy w celu zapewnienia azylu. W liczącym około 38 milionów ludzi kraju według stanu na ostatni miesiąc mieszkało prawie milion Ukraińców, którzy przybyli w wyniku konfliktu separatystycznego na wschodzie, który rozpoczął się w 2014 roku. To dla porównania, ponad 2 miliony Polaków wyjechało od tego czasu do pracy za granicę. ich kraj przystąpił do Unii Europejskiej przed dekadą.
Inni ukraińscy sąsiedzi, tacy jak Węgry i Rumunia, również przyjęli uciekających przed siłami rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, ale liczba ta spadła z powodu napływu Polski.
Wysiedleni Ukraińcy ustawiają się w kolejce do kas biletowych w holu głównym Dworca Centralnego w Warszawie
(zdjęcie Bloomberga autorstwa Partka Sadowskiego)
Reakcja Polski wyraźnie kontrastuje z opozycją rządu Prawa i Sprawiedliwości – wraz z Węgrami – wobec głównie muzułmańskich uchodźców z miejsc takich jak Syria podczas kryzysu w 2015 r., który spowodował rozłam w Unii Europejskiej. Polska może opiekować się Ukraińcami, bo jest „narodem silnym i dumnym” – powiedział premier.
Ale krytycy twierdzą, że pomagają im głównie zwykli Polacy, organizacje pozarządowe i gminy. Rząd szacuje, że koszt pomocy uchodźcom, z wyłączeniem edukacji i opieki zdrowotnej, wyniesie 2,2 miliarda euro (1,84 miliarda funtów) tylko w tym roku i wzywa Unię Europejską do udostępnienia większej ilości pieniędzy.
Do tej pory Polska przeznaczyła 8 miliardów złotych (1,4 miliarda funtów) na pomoc uchodźcom w znalezieniu pracy, dostępie do szkół i opieki zdrowotnej oraz opłaceniu ludzi za przyjmowanie ich w swoich domach. Rząd twierdzi, że pomoc to równowartość 40 zł na uchodźcę dziennie. Według Alli Gordian, która należy do batalionu Polaków, którzy udzielili schronienia Ukraińcom, to nie wystarczy.
– Polacy pomagają i Ukraińcy są wdzięczni, ale Polacy niedługo skończą – mówi. „Musimy pomóc im być wolnymi w Polsce i nie uzależniać ich od nas i naszej pomocy”.
Ukraińscy uchodźcy przewożą swój dobytek na dworcu kolejowym w Przemyślu, w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej
(AFP/Getty Images)
Pod wpływem obrazów kolejek ludzi gromadzących się na granicy, swoje 42-metrowe mieszkanie otworzyła przed matką i jej czteroletnim synem oraz siostrą kobiety. 40-letnia Gordian z Łodzi, 120 km od Warszawy, bierze wolne od pracy, aby pomóc swoim nowym współlokatorom w kontaktach z różnymi instytucjami publicznymi i ośrodkami medycznymi, które mają założyć w Polsce.
Wzywa rząd i europejskich sojuszników, by robili więcej, aby patriotyczny pokaz miłości „nie przekształcił się w zauroczenie – albo w coś gorszego”. Mówi, że nowe prawo zezwalające uchodźcom na osiedlanie się „w rzeczywistości nadal nakłada główny ciężar na Polaków”.
Odpowiedziała Polska obywatelska i korporacyjna. W Warszawie powstaje lokomotywa gospodarki, szkoły, przedszkola i zakłady pracy, które mają pomóc Ukraińcom w budowaniu przyszłości w kraju.
Jednym z przykładów jest sektor komercyjny, który obejmuje takie branże jak hotelarstwo i handel detaliczny. Według Andrzeja Kubiciaka, wicedyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ma ponad 15 000 wakatów do obsadzenia. Sieć supermarketów Żabka i supermarket Biedronka utworzyły specjalne platformy zatrudnienia, a także kilka salonów kosmetycznych i restauracji.
Mogą pojawić się stosunkowo szybkie oferty pracy związane z turystyką i pracą sezonową w rolnictwie, a także luki w opiece zdrowotnej i edukacji – mówi Kubisiak. Ale problem polega na tym, że na większą skalę istnieje „strukturalne niedopasowanie” między ludźmi, których obecnie w Polsce się wchłania, a gospodarką – mówi. „To nie są uchodźcy ekonomiczni, ci ludzie uciekają i uciekają przed wojną” – mówi Kubisak. „Więc przestańcie o nich myśleć tak, jak myśleliśmy o Ukraińcach, którzy przyjeżdżali do Polski przed wojną”.
Ukraińscy uchodźcy czekają na pociąg w drodze do Warszawy na dworcu w Przemyślu
(AFP/Getty Images)
W międzyczasie popularność zyskał także PiS, nadszarpnięty latami politycznych awantur i niezgody z Unią Europejską. Partię popiera obecnie 33 proc. wyborców, w porównaniu z 31 proc. cztery miesiące temu. Morawiecki powiedział 19 marca, że odpowiedź Polski „stawia nas na właściwej pozycji w polityce międzynarodowej”. Powiedział, że kraj przebija się przez „mur niesprawiedliwej izolacji”.
Spór z UE o praworządność, a w szczególności o skuteczne traktowanie polskiego sądownictwa, został odrzucony, mimo że Bruksela nadal nałożyła na ten kraj karę w wysokości 1 mln euro dziennie na papierze po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Październik. Około 36 mld euro pomocy UE dla Polski po pandemii może wkrótce zostać odmrożone.
Jednak przebieg wojny dla większego zachodniego sąsiada Ukrainy będzie prawdopodobnie zależeć od tego, w jaki sposób rząd pomoże swoim obywatelom pokryć koszty zapewnienia bezpiecznego schronienia. Od śpiworów, przez kuchnie dla zup, po niestandardowe transfery i otwarcia domów, Polacy wciąż szukają pomocy.
Jednym z problemów jest to, że Ukraińcy potrzebują polskiego numeru ubezpieczenia społecznego, aby korzystać z usług publicznych, w tym dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji. Goście Gwardyana stali w kolejce od 6 rano po numer 1760, co oznacza, że dotrze za trzy tygodnie. Wypłata środków na pokrycie kosztów pobytu Ukraińca następuje w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
W Warszawie Centralnej duże białe namioty i przenośne toalety obok głównego holu dworca są teraz w jaskrawym kontraście ze szklanymi drapaczami chmur polskiej stolicy. Wolontariusze w żółtych kurtkach rozprowadzają żywność, produkty zdrowotne i karty SIM. W środę szkolona jest nowa partia asystentów. A wkrótce zajmą się prośbami o rezydenturę długoterminową.
Jednak większym problemem jest brak jasności co do tego, jak długo może trwać kryzys. „Jesteśmy po to, aby pomóc, ale większość doświadczonych chłopaków jest już zmęczona i niektórzy naprawdę muszą wracać do swoich zwykłych miejsc pracy” – mówi Marcin, student. „Władze nie dają nam też żadnych wskazówek co do ostatecznego planu dla miejsc takich jak stacja”.
Wkład w powstanie tego raportu wnieśli Piotr Skolimowski z Bloomberg i Maciej Martewicz.
© The Washington Post
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Alibaba wprowadza nowe narzędzie AI, które pomoże sprzedawcom na platformie hurtowej zarządzać klientami zagranicznymi i polską pocztą biznesową.
Sprzedaż detaliczna i budowlana wykazuje oznaki ożywienia w Polsce stan
Polski polityk identyfikuje obszary współpracy z Białorusią w obszarze rolnictwa