Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Powiedziała BBC, że Clearview AI była używana przez amerykańską policję prawie milion razy

Powiedziała BBC, że Clearview AI była używana przez amerykańską policję prawie milion razy

  • Napisane przez Jamesa Claytona i Bena Derico
  • BBC News, San Francisco

Źródło obrazu, Spencer Whalen / EyeEm

Firma Clearview, zajmująca się rozpoznawaniem twarzy, przeprowadziła prawie milion wyszukiwań dla amerykańskiej policji, powiedział jej założyciel BBC

Dyrektor generalny Hwan Tun ujawnił również, że Clearview ma teraz 30 miliardów zdjęć usuniętych z platform takich jak Facebook, zrobionych bez zgody użytkowników.

Firma była wielokrotnie karana grzywną w wysokości milionów dolarów w Europie i Australii za naruszenie prywatności.

Krytycy twierdzą, że użycie Clearview przez policję stawia wszystkich w „wiecznej linii policyjnej”.

„Kiedy mają zdjęcie podejrzanego, porównują je z twoją twarzą” – mówi Matthew Guaragilia z Electronic Frontier Foundation. „Jest bardzo agresywna”.

System Clearview umożliwia funkcjonariuszowi organów ścigania przesłanie zdjęcia twarzy i znalezienie dopasowań w bazie danych zawierającej miliardy zebranych zdjęć.

Następnie udostępnia łącza do miejsc, w których pasujące obrazy pojawiają się w Internecie. Jest uważana za jedną z najpotężniejszych i najdokładniejszych firm zajmujących się rozpoznawaniem twarzy na świecie.

Źródło obrazu, Spencer Whalen / EyeEm

podpis pod zdjęciem,

Hwan Tun That, założyciel i dyrektor generalny Clearview AI, rozmawia z BBC

Firma nie może sprzedawać swoich usług większości amerykańskich firm po tym, jak American Civil Liberties Union (ACLU) pozwała Clearview AI do sądu w Illinois za naruszenie prawa dotyczącego prywatności.

Ale jest wyjątek dla policji, mówi Ton – jej oprogramowanie jest używane przez setki sił policyjnych w całych Stanach Zjednoczonych.

Policja w Stanach Zjednoczonych rutynowo nie ujawnia, czy korzysta z oprogramowania, a tak jest Zakazany w wielu miastach USA W tym Portland, San Francisco i Seattle.

Używanie rozpoznawania twarzy przez policję jest często przedstawiane opinii publicznej jako wykorzystywane wyłącznie do poważnych lub brutalnych przestępstw.

Zastępca szefa policji Armando Aguilar powiedział, że jego zespół korzysta z systemu około 450 razy w roku i że pomógł rozwiązać wiele morderstw.

Jednak krytycy twierdzą, że prawie nie ma przepisów dotyczących używania rozpoznawania twarzy przez policję.

podpis pod zdjęciem,

Zastępca szefa policji w Miami, Armando Aguilar

Policja w Miami traktuje rozpoznawanie twarzy jak poradę, mówi Aguilar. „Nie aresztujemy, ponieważ tak każe nam algorytm” – mówi. „Albo umieścimy to nazwisko w kolażu zdjęć, albo zaczniemy rozwiązywać sprawę konwencjonalnymi środkami”.

błędna tożsamość

Istnieje kilka udokumentowanych przypadków błędnej identyfikacji przy użyciu rozpoznawania twarzy przez policję. Jednak brak danych i przejrzystości na temat użycia policji oznacza, że ​​rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.

Ton mówi, że nie są mu znane żadne przypadki błędnej identyfikacji przy użyciu Clearview. Zgadza się, że policja dokonała fałszywych aresztowań przy użyciu technologii rozpoznawania twarzy, ale przypisuje to „słabości policji”.

Clearview często cytuje badania wykazujące wskaźnik dokładności bliski 100%. Ale te liczby są często oparte na zdjęciach policyjnych.

W rzeczywistości rozdzielczość Clearview zależy od jakości obrazu, do którego jest wprowadzana – coś, co Pan Ton-That akceptuje.

Obrońcy praw obywatelskich chcą, aby siły policyjne korzystające z Clearview otwarcie mówiły, kiedy są używane – i aby ich dokładność była otwarcie testowana w sądzie. Chcą, aby algorytm został zbadany przez niezależnych ekspertów i są sceptyczni wobec twierdzeń firmy.

Caitlin Jackson jest obrońcą w sprawach karnych z Nowego Jorku, która prowadzi kampanię przeciwko używaniu przez policję rozpoznawania twarzy.

podpis pod zdjęciem,

Caitlin Jackson, obrońca z Nowego Jorku

Jednak Ton-That powiedział BBC, że nie chce zeznawać w sądzie na temat jego dokładności.

„Naprawdę nie chcemy zeznawać w sądzie na temat dokładności algorytmu… ponieważ śledczy używają również innych metod, aby to sprawdzić” – mówi.

Ton mówi, że niedawno przekazał system Clearview obrońcom w konkretnych sprawach. Uważa, że ​​zarówno prokuratorzy, jak i adwokaci powinni mieć równy dostęp do technologii.

W zeszłym roku zarzuty przeciwko Andrew Conlinowi z Fort Myers na Florydzie zostały wycofane po tym, jak wykorzystał Clearview do znalezienia kluczowego świadka.

Conlin był pasażerem samochodu znajomego w marcu 2017 roku, kiedy ten z dużą prędkością uderzył w palmy.

Kierowca został wyrzucony z samochodu i zginął. Pan Conlin został wyciągnięty z wraku przez osobę postronną, ale wyszedł bez składania zeznań.

Chociaż pan Conlin powiedział, że był pasażerem, policja podejrzewała go o prowadzenie pojazdu i oskarżyła go o zabójstwo.

Jego adwokat miał zdjęcie świadka z policyjnego nagrania z kamery. Tuż przed procesem pan Ton-That pozwala na użycie Clearview w sprawie.

Christopher O’Brien, obrońca Conlina, powiedział BBC: „Ta sztuczna inteligencja pojawiła się w ciągu trzech do pięciu sekund”. „To było fenomenalne.”

podpis pod zdjęciem,

Andrzej Konlin

Świadek, Vince Ramirez, zeznał, że zabrał pana Conlina z siedzenia pasażera. Wkrótce potem zarzuty zostały wycofane.

Ale chociaż istnieją przypadki, w których Clearview okazał się sukcesem, niektórzy uważają, że wiąże się to z bardzo wysoką ceną.

„Clearview to prywatna firma, która biodrukuje twarze ludzi na podstawie ich zdjęć online bez ich zgody” – mówi Guaragilia.

„To ogromny problem w zakresie swobód obywatelskich i praw obywatelskich i desperacko należy go zakazać”.