Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Potwór z Wall Street nauczył mnie o pieniądzach

Wszyscy myślą, że ich pieniądze są bezpieczne, przechowywane na kontach wolnych od ryzyka i oszustw, które banki potwierdziły jako bezpieczne. Nie, nie mówię, że lepiej jest wpychać pieniądze w poduszki, aby były bezpieczne, tylko po to, aby przypomnieć ci, abyś przekopał się przez drogę do wolności finansowej.

Dlaczego więc Netflix ponownie ostrzega nas przed Berniem Madoffem? Czy nie widzieliśmy już Roberta De Niro w roli bezdusznego handlarza z Wall Street w mrożącym krew w żyłach Czarodzieju kłamstw? Cóż, jest na Disney+ Hotstar, jeśli chcesz to zobaczyć.

Przez ponad 20 lat Bernie Madoff prowadził największy schemat Ponziego w historii i pozostawił wiele cierpienia biednym inwestorom, którzy powierzyli mu swoje życiowe oszczędności. Sprzątanie po nim zajęło rządowi lata, a drobni inwestorzy stracili nie tylko pieniądze. Stracili nadzieje i marzenia o przejściu na emeryturę dzięki obiecanym zwrotom.

Ach, plany emerytalne! Ile razy śniło ci się, że prowadzisz spokojne życie, a potem życie interweniuje, by pokrzyżować twoje plany. Ci, którzy wpadli w schemat Berniego Ponziego, również mieli plany…

Technicznie rzecz biorąc, termin schemat Ponziego należy do Charlesa Ponziego, miłego gadatliwego faceta, który obiecał ludziom, że ich pieniądze zarobią więcej, jeśli tylko im je wręczą. Bernie Madoff zrobił to samo, ale na taką skalę, że nikt nie mógł się domyślić, że pieniądze, które zebrał od swoich inwestorów, po prostu trafiały na jego konto.

Pierwsza czerwona flaga: tylko dlatego, że są dobrze ubrani i dobrze mówią i mówią, że twój ulubiony wujek Charlie zainwestował w nich, nie jest powodem, aby przekazywać im wszystkie swoje oszczędności.

Teść Berniego Madoffa mu nie ufał, ale jego córka tak, i po kilku wpadkach – konieczności zaciągnięcia pożyczki w wysokości 5000 dolarów, aby ratować zięcia – biznes Berniego Madoffa nabrał rozpędu. Brat Berniego, Peter Bernie, pomógł zaprojektować jeden z pierwszych komputerowych systemów transakcyjnych. Wszyscy zaczynają ufać temu systemowi, ponieważ możesz zobaczyć swoją transakcję odzwierciedloną na swoim koncie, zamiast polegać na papierowych notatkach.

READ  Angad Bedi wyraził swoją rolę w dopracowaniu swojej roli w krótkim filmie „Menu” i powiedział: „Byłem trochę sceptyczny…”.

To twoja druga czerwona flaga. Nie pozwól nikomu wmówić, że mają świetny system, w którym możesz zobaczyć, jak fajne są twoje pieniądze, ale nie możesz ich dotknąć… Biznes Berniego działa pięknie. Ale potrzeba udowodnienia, że ​​nie był porażką, jak jego ojciec, skłoniła go do rozpoczęcia planu, który urósł do takich rozmiarów, że nie miał sposobu na powstrzymanie lawiny.

Alerty z wieloma flagami są tutaj! Nawet kiedy odwiedzasz ich czysto wyglądające biuro, ładnie zaopatrzone w radośnie piszczące komputerowe urządzenia peryferyjne i dobrze ubranych ludzi, nie daj się zwieść błyskowi i polerowaniu. Zadawaj pytania, rób swoje badania. Tylko dlatego, że Steven Spielberg zainwestował w Berniego Madoffa i Yeshiva University zaufał mu tak samo jak Nasdaq (był nawet w radzie powierniczej!), nie ma powodu, aby ufać wersji Berniego siedzącego przed tobą i zapewniającego cię, że ma twoje mając na uwadze najlepszy interes.

Mamy tendencję do myślenia, że ​​tylko złe rzeczy przytrafiają się innym. Ale jak mawiała babcia, „szczególna ostrożność nigdy nie zaszkodzi”, powinniśmy być ostrożni, kiedy inwestujemy nasze pieniądze w programy, które obiecują wyższe zyski niż ktokolwiek inny.

Po wyświetleniu powrotu Berniego Madoffa wykres wzrostu rósł w stałym tempie 45 stopni! To brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawda? Ona była! Liczby się nie sumują!

Menedżer portfela o nazwisku Frank Casey z innej firmy, Rampart Investment Management, którego ciągle pytano: „Dlaczego nie radzimy sobie tak dobrze jak Bernie?” Zdecydowałem się zbadać. Poprosił śledczego ds. oszustw finansowych, Harry’ego Markopoulosa, o zweryfikowanie tych liczb. A tajemnice były tak ogromne, że nawet władze nie mogły zrozumieć głębi rewelacji. Zamiast prowadzić dochodzenie, władze zapytały Berniego: „Czy sfałszowałeś liczby?”

Oto twoja czerwona flaga. Czasami władze nie są w stanie sprawdzić szczegółów, a mały człowieczek znikąd jest w stanie zbadać i ujawnić! Więc przeczytaj wszystko o programach, zanim zanurzysz się w swoich oszczędnościach.

READ  10 najlepszych wyników rewizji z lat 70. Część 49 | Sztuka i Rozrywka

Kibicowanie komuś, kto nieustannie pokonuje system, jest rzeczą ludzką. W końcu wszyscy dorastaliśmy, słysząc historie o słabszych. Filmy słabszych pokazują nam, jak przezwyciężyli swoje okoliczności i przynieśli chwałę nie tylko sobie, ale wszystkim, którzy byli dla nich mili. W programie Madoffa widzimy, jak rekrutował nieprzeszkolonych ludzi, którzy chcieli pracować i zasłużyć na ich lojalność na całe życie. Prawa ręka Berniego Madoffa, Frank DiPascali Jr., został wykorzystany, aby pomóc Berniemu w prowadzeniu piramidy finansowej. Mężczyzna był biegły w tworzeniu fałszywych umów i paragonów. Jeśli poprosiłeś Berniego, aby pokazał ci, jakie są twoje pieniądze, fałszywy system Franka DiPascali sprawił, że pomyślałeś, że wszystko jest w porządku.

Problem z tą sytuacją polega na tym, że można to odczuć również w prawdziwym życiu. Powinno to nie tylko wywołać czerwone flagi i natychmiast je podpowiedzieć, ale w twojej głowie powinny się włączyć alarmy. Kiedy podejrzewasz, że ktoś prosi cię o zrobienie pewnych rzeczy, a wahasz się przed złożeniem podpisu na tych dokumentach, ludzie sprawią, że poczujesz się tak winny, że zrekompensujesz to – powiedzmy – inwestując więcej, niż zamierzałeś. Bernie Madoff liczył na tę winę. Gdy ludzie domagali się od niego pokazania akt, wzbudzał w nich poczucie winy, że wysyłali mu pieniądze na inwestycje…

I tak, ta ostatnia czerwona flaga powinna zacząć falować, gdy słyszysz, jak ludzie mówią ci, że tak naprawdę nie potrzebują twoich małych oszczędności. Że mają do czynienia wyłącznie z bogaczami, a oszczędności twojego życia to grosze w porównaniu z hazardzistami, z którymi mają do czynienia na co dzień. Mogą nawet spotkać cię w swoim „klubie”, co trochę cię przeraża, a kiedy jesteś oczarowany, raczą zabrać twoje pieniądze. Bernie zrobił to europejskim monarchom, którzy gromadzili się, by ich zaakceptować. I stracili pieniądze. Nie wpadnijmy w tę pułapkę.

READ  Sean Penn mówi, że po zostawieniu samochodu na Ukrainie przejechał „kilometrami” do polskiej granicy

Filmy o Wall Street powiedzą ci: „Chciwość jest dobra!” Ale jesteśmy mądrzejsi. Wolimy Szekspira, który radził nam nie ufać nikomu…

Manisha Lakhi jest poetką, krytyczką filmową, podróżniczką i założycielką Caferati – internetowego forum pisarzy, na którym odbywa się najstarszy otwarty mikrofon w Bombaju i uczy reklamy, filmu i komunikacji. Można się z nimi skontaktować na Twitterze pod adresem @pracownik

Warren Buffett mówi, że inwestorzy powinni ocenić przewagę konkurencyjną firmy, zanim w nią zainwestują.

Pierwsza publikacja: 28 stycznia 2023 r., 10:25 ist