Economy

Potencjał jest, mówią szefowie giełdy 3SI

Wspólna wiedza i doświadczenie oraz wspólny głos mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju giełd Europy Środkowo-Wschodniej.

Szefowie wiodących giełd w Europie wschodzącej w zeszłym tygodniu ponowili wezwanie do ściślejszej współpracy i mieli nadzieję, że Inicjatywa Trójmorza (3SI) będzie motorem wzrostu i inwestycji.Marek Dietl, prezes GPW, przemawiając na II Konferencji Trzech Giełd, która odbyła się w Warszawie w ramach obchodów 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), powiedział, że chociaż regionowi udało się rozwijać Wschód- Współpraca zachodnia „trzeba zrobić więcej” wysiłków na rzecz wzmocnienia współpracy Północ-Południe”, dodając, że całkowity wolumen obrotu na giełdach trzech mórz przekroczył w zeszłym roku 120 miliardów euro.

Sama Inicjatywa Trójmorza – założona w 2015 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, a następnie Prezydenta Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović – to dynamicznie rozwijający się projekt gospodarczy w Europie Środkowo-Wschodniej, który obejmuje obecnie 12 krajów (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy). , Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia).

Przed pandemią Covid-19 terytorium 3SI doświadczyło najszybszego tempa wzrostu gospodarczego w Europie – z Rumunią, Węgrami, Estonią, Polską i Litwą na czele bloku.

wspólna promocja

Jednocześnie głównym celem inicjatywy Giełdy Trójmorza jest rozwijanie współpracy pomiędzy giełdami Europy Środkowej w celu wspólnej promocji ich rynków i spółek oraz przyciągania inwestorów i kapitału.

Potencjał wyraźnie tam jest – powiedział Richard Vig, dyrektor generalny Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie.

„Musimy zachęcić inwestorów transgranicznych do zaangażowania się w regionie”.

Jego pomysły zostały powtórzone przez Aleca Ibavica, Prezesa Rady Dyrektorów Giełdy Papierów Wartościowych w Lublanie w Słowenii, mówiąc: “Musimy przyciągnąć inwestorów z innych regionów do regionu Trójmorza. Moim zdaniem można to zrobić poprzez zaangażowanie giełdy, które już istnieją, a także cała branża finansowa”.

Adrian Tanase, dyrektor generalny Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie, powiedział, że chociaż synergie są nieocenione, „musimy uzbroić się w cierpliwość przy wdrażaniu naszych inicjatyw”.

READ  Traktuj swoją ulubioną pieczeń - opanowanie Dnia Ojca!

“z [Covid-19] Pandemia dobiega końca, musimy rozważyć dalszą promocję regionu jako naszego głównego produktu.

Kolejnym priorytetem inicjatywy jest przedstawienie wspólnych stanowisk w sprawie regulacji rynku kapitałowego w Unii Europejskiej.

„Kraje trzech mórz stanowią połowę wszystkich państw członkowskich UE” – powiedział Peter Koplik, dyrektor naczelny Praskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Nasz głos musi być wysłuchany, a nasze poglądy uznane. Ważne jest, abyśmy w stosunkach z Komisją Europejską mówili jednym głosem”.

“Nadmierne regulacje są głównym wyzwaniem dla małych giełd. Eksporterzy w Bułgarii chcą migrować na rynki, na których przepisy są mniej rygorystyczne”, powiedział Manu Moravinov, dyrektor generalny Bułgarskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

fundusz inwestycyjny 3SI

Bauwe Nerada, Starszy Wiceprezes Banku Gospodarstua Kraguego (BGK), nakreślił ramy utworzonego w 2019 roku Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, którego inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem jest BGK.

Fundusz inwestuje w projekty infrastrukturalne w regionie Trójmorza w trzech obszarach: transport, technologia cyfrowa i energia.

„Region Trójmorza ma ogromny potencjał ze względu na swoją populację, średni wzrost PKB w ciągu ostatnich pięciu lat i zapotrzebowanie na inwestycje w infrastrukturę wynoszące około 600 miliardów euro” – powiedział.

Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza buduje silną bazę aktywów i był zaangażowany w pierwsze trzy projekty inwestycyjne obejmujące różne sektory infrastruktury i różne kraje regionu. Oczekiwana całkowita stopa zwrotu funduszu wynosi 12-15 procent”.

W zeszłym miesiącu duży raport ujawnił, że 3SI może również zaoferować Wielkiej Brytanii po Brexicie doskonałą okazję do nawiązania współpracy z partnerami z UE.

Raport, zlecony przez konserwatywnego posła Daniela Kaczyńskiego, wykazał, że 3SI – której USA są obecnie głównym partnerem zewnętrznym – potrzebuje “znacznego wsparcia politycznego i gospodarczego”.

W raporcie podkreślono sukcesy 3SI od momentu jej powstania, w tym rozwój Funduszu Inwestycyjnego 3SI oraz plan 77 priorytetowych projektów infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych.

READ  Nexit News: Von der Leyen oskarżony o odrzucenie unijnych reform po Brexicie | Polityka Aktualności

Pomoc przy małych wymianach

GPW od dawna jest orędownikiem mniejszych giełd w Europie Środkowo-Wschodniej, a na konferencję w Warszawie wzięły udział silne delegacje z Armenii i Gruzji, obaj członkowie 3SI, ale chętni do skorzystania z wiedzy i doświadczenia, jakie może zaoferować inicjatywa.

„Inicjatywa Trójmorza pomaga małym giełdom być wysłuchanym i zyskać większe uznanie” – powiedział Marek Dietl. „Naszym obowiązkiem jest wspieranie tych krajów w ich integracji z globalnymi finansami”.

W szczególności Polska jest postrzegana jako mająca pierwszorzędną pozycję do udzielania pomocy.

„Każdy kraj postsocjalistyczny musiał stawić czoła wyzwaniu przejścia z gospodarki sterowanej centralnie na otwartą gospodarkę rynkową. Polska zdała egzamin śpiewająco. Ponieważ polski rynek kapitałowy jest już dojrzały, wiedza GPW może być przydatna w rozwoju ormiańskiego rynku kapitałowego, nie tylko z perspektywy banku centralnego. „Chcemy otworzyć przestrzeń dla dywersyfikacji w systemie finansowym” – powiedział Davit Nehaptyan, bank centralny Armenii.

„Giełda gruzińska jest obecnie na wcześniejszym etapie rozwoju niż GPW” – dodał Nikoloz Jagua z Georgia National Bank.

“Musimy podjąć dodatkowe wysiłki na rzecz rozwoju gruzińskich rynków kapitałowych, aby przejść na wyższy poziom rozwoju gospodarczego. Integracja w regionie Trójmorza odegra ważną rolę.”


Fot. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, pojawiające się w Europie Wolny do czytania i zawsze będzie. Tutaj nie ma zapory. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani i nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji komercyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym wspaniałym regionie.

Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję Ci.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment