Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Poszukiwania życia przez Alpha Centauri, sygnały zostały już znalezione

Zespół naukowców z University of Sydney będzie przeszukiwał Alpha Centauri w poszukiwaniu oznak życia w nadziei na znalezienie innej nadającej się do zamieszkania planety.

Poszukiwania życia pozaziemskiego od dawna są przedmiotem zainteresowania naukowców i badaczy. Dzięki postępowi w technologii i eksploracji kosmosu poszukiwanie życia poza naszą planetą bez wątpienia stało się bardziej wykonalne. Jednakże, Uniwersytet w Sydney Firma ogłosiła na swojej oficjalnej stronie internetowej, że podpisała umowę z EduroSat, europejską firmą zajmującą się technologiami kosmicznymi, dotyczącą misji Toleman mającej na celu ustalenie, czy planety w sąsiednim układzie gwiezdnym, Alfa Centauri, są w stanie pomieścić życie.

Kierowana przez profesora Petera Tuthilla i wspierana przez Breakthrough Initiatives w Kalifornii nowa misja została nazwana Toleman, od arabskiej nazwy starożytnej gwiazdy. Będzie szukał planet nadających się do zamieszkania wokół dwóch gwiazd podobnych do Słońca, Alfa Centauri A i B, które znajdują się cztery lata świetlne od Ziemi. Ostatecznym celem misji jest ustalenie, czy te planety mają potencjał do rozwoju i utrzymania środowisk sprzyjających życiu.

Chociaż Tuthill stwierdził, że gwiazdy są niewiarygodnie blisko Ziemi, nie znaleziono przekonujących dowodów na istnienie egzoplanet w układzie Alfa Centauri, pomimo wielokrotnych przeglądów astronomicznych. Podczas gdy astronomowie zgłosili kilka możliwych sygnałów z układu gwiezdnego, jeden okazał się fałszywie dodatni, obejmujący sygnał RV przypisywany planecie w 2012 r., a drugi, możliwy tranzyt planety w 2013 r., został określony jako znajdujący się poza strefą nadającą się do zamieszkania . z układu gwiazd. W 2021 roku potencjalnie podtrzymująca życie planeta o nazwie Kandydat 1 (C1) została wykryta wokół Alfa Centauri za pomocą bezpośredniego obrazowania termicznego, ale pozostaje to niepotwierdzone.

Planeta 9 to nowa planeta podobna do Ziemi

Z pomocą nowoczesnej technologii satelitarnej profesor Tuthill powiedział, że ma nadzieję, że jego zespół będzie w stanie zbadać tysiące egzoplanet poza naszym Układem Słonecznym, nawet jeśli większość z nich wydaje się całkowicie poza naszym zasięgiem. Chociaż wykrywanie egzoplanet jest niewątpliwie dużym wyzwaniem technicznym, Tuthill i jego zespół opracowują kompaktowy, dedykowany teleskop kosmiczny, który może rejestrować pomiary w wysokiej rozdzielczości, aby zrealizować misję. Pomimo niewielkich rozmiarów wynoszących zaledwie 12 litrów, teleskop potrzebuje satelity, aby go pomieścić, zapewniając jednocześnie stabilność termiczną i mechaniczną dzięki aktywnym systemom z niezwykłą precyzją.

READ  Przestrzeń biurowa musi ewoluować wraz z potrzebami jej mieszkańców | Połączony

EnduroSat dostarczy sprzęt i oprogramowanie potrzebne do misji przeszukiwania układu gwiezdnego Alfa Centauri w poszukiwaniu planet, na których może istnieć życie. Technologia MicroSat firmy może pobierać dane z prędkością ponad 125 megabitów na sekundę. Zebrane dane zostaną przesłane z powrotem na Ziemię do analizy przez naukowców z University of Sydney i innych instytucji zaangażowanych w misję.

Profesor Tuthill z University of Sydney, dyrektor generalny EnduroSat Raycho Raychev i dr S. Pete Worden, dyrektor wykonawczy Breakthrough Initiatives, wyrazili swoje podekscytowanie współpracą w ramach misji Toleman. Wraz ze zrozumieniem Alfa Centauri, układu gwiezdnego najbliższego naszemu Układowi Słonecznemu, zespół ma nadzieję, że ten wysiłek pomoże utorować drogę dla bardziej tanich misji astronomicznych w przyszłości. Co ważniejsze, ma nas przybliżyć do ustalenia, czy poza Ziemią istnieje życie.