Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Posunięcie Bidena, by zbadać pochodzenie Covid, otwiera nowy wschód w stosunkach USA-Chiny | Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych

Decyzja Joe Bidena o rozszerzeniu amerykańskiego śledztwa w sprawie początków pandemii Covid-19, z jedną agencją wywiadowczą skłaniającą się ku teorii, że uciekła ona z laboratorium w Wuhan, otworzyła nową dziurę w i tak już napiętych stosunkach jego administracji z Chinami.

Biden powiedział w czwartek, że opublikuje wyniki 90-dniowego śledztwa, w którym priorytetowo potraktowano agencje wywiadowcze. To posunięcie oznacza radykalne przejście od dotychczasowej polityki zarządzania do pozostawienia śledztwa Światowa Organizacja Zdrowia.

W czwartek Stany Zjednoczone wezwały Światową Organizację Zdrowia do przeprowadzenia drugiej fazy dochodzenia w sprawie pochodzenia koronawirusa, jednocześnie zapewniając niezależnym ekspertom pełny dostęp do danych i oryginalnych próbek w Chiny.

Misja USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie stwierdziła: „Ważne jest, aby Chiny zapewniły niezależnym ekspertom pełny dostęp do pełnych oryginalnych danych i próbek niezbędnych do zrozumienia źródła wirusa i wczesnych stadiów epidemii”.

Pekin zareagował gniewnie, przedstawiając oświadczenie Bidena jako część szerszej walki geopolitycznej. Rząd chiński zakwestionował motywy Waszyngtonu i skrytykował „notoryczne zapisy” wywiadu USA w okresie poprzedzającym wojnę w Iraku w 2003 roku.

Jednak, jak przyznał Biden, amerykańska społeczność wywiadowcza jest podzielona co do potencjalnego źródła pandemii. Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) wydało w czwartek oświadczenie, w którym przyznało się do niezgody i utrzymującej się niepewności co do faktów.

„Społeczność wywiadowcza Stanów Zjednoczonych nie wie dokładnie, gdzie, kiedy i jak wirus Covid-19 został początkowo przeniesiony, ale zbiegał się on wokół dwóch możliwych scenariuszy: albo pojawił się naturalnie w wyniku kontaktu człowieka z zakażonymi zwierzętami, albo był to wypadek laboratoryjny, „mówi oświadczenie.

„Podczas gdy dwa składniki KI skłaniają się ku pierwszemu scenariuszowi, a drugi bardziej skłania się ku drugiemu – każdy ma niskie lub umiarkowane zaufanie – większość elementów w KI nie uważa, że ​​jest wystarczająco dużo informacji, aby ocenić jeden z nich, aby był bardziej prawdopodobny niż inny ”.

READ  Agencja ONZ osiąga dalekosiężny cel zerowego klimatu dla lotnictwa do 2050 r. | Emisje lotnicze

W oświadczeniu stwierdzono, że: „MKCK nadal bada wszystkie dostępne dowody, rozważa różne punkty widzenia oraz zbiera nowe informacje i energicznie je analizuje, aby określić pochodzenie wirusa”.

Wirus został po raz pierwszy wykryty w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku i od tego czasu rozprzestrzenił się na całym świecie, zabijając prawie 3,5 miliona ludzi. Wśród ekspertów naukowych panuje zgoda co do tego, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że Covid-19 wskoczył do człowieka z żywiciela zwierzęcego w wyniku naturalnego zdarzenia.

W czwartek rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian powiedział, że jest „bardzo mało prawdopodobne”, aby wirus pochodził z laboratorium w Wuhan, powołując się na Wyniki raportu za marzec Według misji WHO.

Zhao powiedział:[The US’s] Jednym z celów jest wykorzystanie pandemii do ścigania piętna i manipulacji politycznych w celu przypisania winy. Nie szanują nauki, nie są odpowiedzialni za życie ludzi i przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych w przypadku skoordynowanych globalnych wysiłków na rzecz walki z wirusem ”.

Powołując się na wspomnienia wojny w Iraku z 2003 roku i bezpodstawne dane wywiadowcze, które zostały użyte do uzasadnienia inwazji kierowanej przez Stany Zjednoczone, Zhao powiedział: „Osławione historie amerykańskiej społeczności wywiadowczej są od dawna znane światu”.

W środę Biden dał amerykańskim agencjom wywiadowczym 90 dni na poinformowanie go, starając się znaleźć „wynik końcowy” na temat pochodzenia koronawirusa.

Poinstruował Krajowe Laboratoria USA o pomoc w dochodzeniu i zadzwonił Chiny Współpraca przy międzynarodowych dochodzeniach w sprawie pochodzenia epidemii. Biden powiedział również, że zwrócił się do społeczności wywiadowczej o informowanie Kongresu o jego pracy w tej sprawie.

„Stany Zjednoczone będą również nadal współpracować z podobnie myślącymi partnerami na całym świecie, aby wywierać presję na Chiny, aby wzięły udział w pełnym, przejrzystym i opartym na dowodach dochodzeniu międzynarodowym oraz zapewniły dostęp do wszystkich istotnych danych i dowodów” – powiedział.

READ  Iran wysyła okręt wojenny na rzadką misję na Atlantyku pośród spekulacji wenezuelskich | Iran

Plotki o wirusie SARS-CoV-2 Mógł pochodzić z chińskiego laboratorium Rozprzestrzenianie się zaczęło się wkrótce po tym, jak Chiny ogłosiły pierwsze przypadki na początku ubiegłego roku. Donald Trump, sekretarz stanu Mike Pompeo i republikański senator Tom Cotton z Arkansas, choć w tamtym czasie odrzucony jako marginalna teoria, promowali ją, gdy liczba ofiar śmiertelnych zaczęła rosnąć w ostatnich miesiącach administracji Trumpa. .

Większość naukowców odrzuciła tę teorię, aw lutym międzynarodowa misja ekspercka do Chin w imieniu WHO określiła teorię wycieku laboratoryjnego jako „skrajnie nieprawdopodobną”.

Peter Bin Mubarak, szef misji WHO, powiedział w tamtym czasie, że prace mające na celu zidentyfikowanie pochodzenia Covid-19 wskazują na „naturalny rezerwuar” nietoperzy, ale „jest mało prawdopodobne”, aby miało to miejsce w Wuhan.

Jednak dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w marcu, że „wszystkie hipotezy pozostają na stole” po tym, jak 14 krajów, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, wydało wspólne oświadczenie, w którym wyraziło obawy dotyczące wniosków zespołu WHO.

w niedzielę, Dziennik Wall StreetPowołując się na „wcześniej nieujawnione” informacje wywiadowcze USA, stwierdzono, że trzech pracowników dużego laboratorium wirusów w Wuhan rozwinęło objawy podobne do Covid i zostali hospitalizowani przed zarejestrowaniem pierwszego pacjenta Covid na początku grudnia 2019 r.

Cytując ludzi, którzy zostali poinformowani o danych wywiadowczych, CNN poinformowało w poniedziałek, że społeczność wywiadowcza „nadal nie wie, czym tak naprawdę zostali zarażeni naukowcy”. „Ostatecznie nie ma nic ostatecznego” – powiedział jeden z widzów wywiadu CNN.

Raport Wall Street Journal pojawił się w przededniu ważnego spotkania organu decyzyjnego WHO, które miało szczegółowo omówić kolejną fazę śledztwa w sprawie pochodzenia Covid-19.

Pekin stanowczo zaprzeczył raportowiOpisując to jako „w ogóle nieprawdziwe”. W czwartek Zhao zaproponował również własną teorię Chin, bez dowodów, że wirus mógł pochodzić z amerykańskiej bazy wojskowej w Maryland.

READ  Trzy sposoby, w jakie Cop15 może pomóc uratować milion gatunków przed wyginięciem | Policjant 15