Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Porty Japonii są zalane pumeksem z podwodnego wulkanu | Japonia

Ogromne ilości pumeksu, wysadzone kilka miesięcy temu przez podwodny wulkan, zatkały dziesiątki portów i uszkodziły łodzie rybackie wzdłuż najbardziej wysuniętych na południe wybrzeży Japonii.

Wicepremier Yoshihiko Isozaki powiedział w piątek, że pumeks dotknął do tej pory 11 portów na Okinawie i 19 innych portów w prefekturze Kagoshima, na najbardziej wysuniętej na południe japońskiej wyspie Kiusiu, i zmusił rząd centralny do utworzenia grupy zadaniowej ds. odzyskiwania po awarii.

Uszkodzonych zostało około 40 łodzi rybackich, w tym sześć, które nie mogły się poruszać, a usługi promowe łączące odległe wyspy Okinawa i Kagoshima zostały tymczasowo zawieszone.

Gubernator Okinawy Denny Tamaki powiedział, że „wywarło to znaczący wpływ na przemysł rybny i turystyczny, a także na środowisko” i że problem należy szybko rozwiązać.

Oczyszczanie rozpoczęło się – w porcie w wiosce Kunigami na północnym krańcu głównej wyspy Okinawy, podobno około 10 ton pumeksu dziennie było usuwanych przez masywne koparki, z kolejnymi wymywanymi na brzeg. Cytowano tego urzędnika rządu prowincji „Bezprecedensowy” proces może trwać od dwóch do trzech tygodni ukończyć.

„Nie mamy innego wyboru, jak tylko kontynuować prace porządkowe metodą prób i błędów” – cytuje urzędnika Kyodo News. „Po sprawdzeniu aspektów bezpieczeństwa zastanowimy się, jak pozbyć się pumeksu”.

Szare kamyczki pochodziły z podwodnego wulkanu Fukutokukanuba, setki kilometrów dalej w łańcuchu wysp Ogasawara, który wybuchł w połowie sierpnia. Wyspy znajdują się około 1000 kilometrów (600 mil) na południe od Tokio.

Dystrybucja japońskiej straży przybrzeżnej Mapa przedstawiająca wzór dryfu pumeksu Ostrzegł statki w okolicy, aby uważnie obserwowały, aby uniknąć zatkania ich silników żwirem. Jeden z jej okrętów patrolowych zatrzymał się podczas ćwiczeń w sobotę po uderzeniu w kamyki u wybrzeży Okinawy.

Isozaki ostrzegł, że kamyki przesuwają się na północ i mogą wpłynąć na całe japońskie wybrzeże. „Ponieważ pumeks na powierzchni morza może rozprzestrzenić się na rozległy obszar Japonii, będziemy nadal ostrożnie traktować ten problem” – powiedział.

Isozaki powiedział, że rządowa grupa zadaniowa zdecydowała na swoim pierwszym posiedzeniu pod koniec czwartku, że udzieli wsparcia lokalnym gminom w ramach projektu odbudowy po katastrofie, a szkody w przemyśle rybnym zostaną pokryte z ubezpieczenia. Całkowity koszt katastrofy jest nadal nieznany.

Yomiuri Shimbun poinformował, że około 750 łodzi rybackich nie mogło opuścić portu Na Okinawie z powodu obaw o problem z silnikiem zmarło około 150 uprawianych lokalnie indyjskich makreli, najwyraźniej po połknięciu pumeksu.

Nuclear Regulatory Authority monitoruje również ruchy żwiru, aby uniknąć jakiegokolwiek wpływu na japońskie przybrzeżne elektrownie jądrowe.

Z powiązaną prasą

READ  Jeśli okażemy współczucie uchodźcom, pomożemy zmienić zdanie| Eli May O'Hagan i Sonya Fotele