Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Portugalia zakazuje sprzedaży rezydencji ze względu na „silne przekonanie”, że należy ona do Abramowicza

Portugalia zakazuje sprzedaży rezydencji ze względu na „silne przekonanie”, że należy ona do Abramowicza

Rosyjski miliarder i właściciel Chelsea FC Roman Abramowicz przybywa do sekcji Sądu Najwyższego w centrum Londynu 31 października 2011 r. REUTERS / Andrew Winning / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LIZBONA (Reuters) – Portugalia zablokowała sprzedaż luksusowego domu o wartości 10 mln euro (10,4 mln USD) z powodu „silnego przekonania”, że należy on do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza, powiedział w sobotę portugalski minister spraw zagranicznych Joao Cravenho.

Rejestr nieruchomości rezydencji w luksusowym kurorcie Quinta do Lago w Algarve – co oznacza, że ​​nie można jej sprzedawać, wynajmować ani obciążać hipoteką – został zamrożony 25 marca na wniosek Departamentu Stanu, miesiąc po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę.

„Mamy silne przekonanie, które nie zostało w pełni potwierdzone, że dom jest dla Romana Abramowicza” – powiedział Cravinho na marginesie spotkania NATO w Berlinie. „Wyzwaniem jest to, że wiele osób objętych sankcjami nie ma swojego majątku i aktywów w swoim imieniu”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Według Publico, które początkowo poinformowało o tej historii, były właściciel Chelsea Football Club próbował sprzedać nieruchomość 15 dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę za pośrednictwem Millhouse Views LLC z siedzibą w Delaware, należącej do Millhouse LLC, która zarządza jego aktywami.

Jednak rzecznik Abramowicza powiedział Reuterowi, że nie posiada „żadnej nieruchomości w Portugalii” i że „Millhouse Views LLC nie jest z nim powiązana”.

„Tak naprawdę nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o tej firmie” – dodał rzecznik.

Publico powiedział, że największy portugalski bank, Caixa Geral de Depositos, zauważył ruch w celu sprzedaży nieruchomości i poinformował o tym władze. Bank odmówił komentarza.

Według Publico, nieruchomość znajduje się na działce 17 dzielnicy San Lorenzo North w Quinta do Lago. Świadek Reutera powiedział, że przed murem pałacu wisiał znak, że został sprzedany.

READ  Orient Express anuluje podział Wielkiej Brytanii po 41 latach z powodu Brexitu

Rząd brytyjski i Unia Europejska nałożyły na Abramowicza sankcje za jego powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaprzeczył istnieniu takich relacji.

Miliarder otrzymał obywatelstwo portugalskie w kwietniu 2021 r. na podstawie prawa przyznającego obywatelstwo potomkom Żydów sefardyjskich, którzy zostali wygnani z Półwyspu Iberyjskiego podczas średniowiecznej Inkwizycji. Czytaj więcej

Historia Żydów sefardyjskich w Rosji jest mało znana.

Sprawa wywołała wstrząsy w całej Portugalii, skłaniając prokuratorów do wszczęcia śledztwa i aresztowania rabina odpowiedzialnego za zeznania, które umożliwiły Abramowiczowi uzyskanie obywatelstwa. Czytaj więcej

(1 dolar = 0,9605 euro)

(Ta historia została sparafrazowana, aby dodać pominięte słowo w akapicie 6.)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Catarinę Damon; Edytowanie przez Marka Pottera

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.