Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Porsche i Bentley wypełniają lotnisko w Helsinkach, gdy rosyjscy turyści udają się do Europy |  Finlandia

Porsche i Bentley wypełniają lotnisko w Helsinkach, gdy rosyjscy turyści udają się do Europy | Finlandia

Porsche, Bentley i inne luksusowe samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi zapełniają garaż na lotnisku w Helsinkach. Finlandia Stała się ważnym krajem tranzytowym dla rosyjskich turystów podróżujących do Europy.

Unia Europejska zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów po inwazji na Moskwę Ukrainazmuszając każdego, kto chce podróżować do Europy, do przekraczania granicy lub wybierania trasy pośredniej, korzystając z niezachodnich linii lotniczych.

Odkąd rosyjskie ograniczenia Covid-19 zakończyły się w lipcu, nastąpił boom rosyjskich podróżnych i rosnąca reakcja w Europa Przeciw wpuszczaniu rosyjskich turystów w czasie wojny.

Szybki spacer na parking na lotnisku w Helsinkach ujawnił dziesiątki, jeśli nie setki luksusowych samochodów z rosyjskimi numerami rejestracyjnymi, w tym nowy sedan Mercedes-Benz Klasy S i Porsche 911 Turbo S.

„To mnie zdumiewa” – powiedział fiński podróżnik Jussi Hirvonen po wyjściu z garażu. „Żałuję, że nie było ich tutaj, zanim sytuacja na Ukrainie zostanie rozwiązana”.

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział, że Finlandia stała się „krajem tranzytowym” dla rosyjskich turystów. „Lotnisko w Helsinkach jest obecnie świadkiem dużej rosyjskiej turystyki” – dodał.

Finlandia poinformowała w zeszłym tygodniu, że ograniczy liczbę rosyjskich wiz turystycznych do 10% obecnego wolumenu od 1 września po tym, jak niezadowolenie z powodu rosyjskiej turystyki wzrosło podczas wojny na Ukrainie.

Rosjanie nadal wjeżdżają do Finlandii na wizy wydawane przez inne kraje UE w strefie Schengen bez granic, aby podróżować na swoje loty. „Przyjeżdżają tutaj z wizami Schengen wydanymi przez różne kraje, a następnie kontynuują podróż przez lotnisko w Helsinkach” – powiedział Haavisto.

Według sondażu przeprowadzonego przez fińską straż graniczną w sierpniu, około dwie trzecie Rosjan przekraczających wschodnią granicę Finlandii robi to na podstawie wizy Schengen wydanej przez kraj inny niż Finlandia.

„Węgry, Hiszpania, Włochy, Austria, Grecja i Hiszpania zazwyczaj wydają Rosjanom wizy wjazdowe i są co roku jednymi z czołowych krajów eksportujących” – powiedział Mert Şaşioglu, urzędnik straży granicznej. Wiele wschodnich krajów UE przestało wydawać Rosjanom wizy turystyczne wkrótce po inwazji 24 lutego, ale Rosjanie z wizami wydanymi przez inne kraje UE mogą wjechać do wszystkich krajów UE.

Minister spraw zagranicznych Litwy, Gabrilius Landsbergis, powiedział we wtorek, że może szukać „regionalnego rozwiązania” zakazu rosyjskich turystów, jeśli państwa członkowskie UE nie zgodzą się na sankcje obejmujące cały blok, a w przyszłym tygodniu mają się odbyć rozmowy z Łotwą, Estonią, Finlandią i Polską. Na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Pradze.

„Poszukujemy europejskiego rozwiązania przede wszystkim dlatego, że jest ono najbardziej zrównoważone i zgodne z prawem” – powiedział Landsbergis dziennikarzom w Wilnie, stolicy Litwy.

Dodał: „Jeśli nie osiągniemy rozwiązania, nie wykluczamy możliwości poszukiwania rozwiązania regionalnego, obejmującego państwa bałtyckie, Polskę i ewentualnie Finlandię”, przyznając, że taki krok byłby „trudny”.

Haavisto powiedział, że przepisy Schengen nie pozwalają Finlandii na zamykanie granic dla niektórych narodowości, ponieważ o takich sankcjach może decydować tylko UE.

„Ponieważ Finlandia i kraje bałtyckie planują ograniczyć te wizy, dobrze byłoby, gdyby wszystkie kraje UE podjęły podobne decyzje” – dodał.

Wielu Finów na lotnisku podzielało ten sentyment. – Musi być decyzja Unii Europejskiej o zamknięciu granic – powiedział jeden z podróżnych, Jussi Hirvonen.

Skandynawski kraj zamierza poruszyć tę kwestię na kolejnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Czechach 30 sierpnia.

READ  „Nielegalni” w Rosji: ukryci szpiedzy, którzy mogą być niezdarni i niebezpieczni | szpiegować