Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Popyt na „powierzchnię wellness” dzieli rynek biurowy – Daily Business

Popyt na „powierzchnię wellness” dzieli rynek biurowy – Daily Business

Biura są przebudowywane w celu dostosowania ich do wymagań personelu

Według jednej z firm zajmujących się nieruchomościami naciski ze strony firm, które dążą do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, powodują rosnącą rozbieżność na rynku biurowym.

Obserwuje się rosnący popyt na pożądane lokale „premium”, podczas gdy biura, które nie spełniają kryteriów ekologicznych i dobrego samopoczucia, spadają.

W nowych badaniach Mike Efren i David Cuban z firmy Savills stwierdzili, że popyt na „luksusowe powierzchnie” w biurach nigdy nie był większy, tworząc coraz większą lukę na rynku.

Ciągła migracja pracowników do biur zwiększa presję na firmy, aby oferowały najlepsze miejsce pracy zorientowane na pracownika.

W rezultacie zapotrzebowanie na powierzchnie sanitarne nigdy nie było większe, a patrząc na wymagania najemców różnej wielkości, dążących do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, wszystko to wskazuje na stale rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię biurową „ultra jakości”.

Mówią, że tradycyjny wyższy poziom lub „klasa A” odnotował poprawę w zakresie projektowania, technologii, środowiska, ładu społecznego i korporacyjnego oraz zrównoważonego rozwoju, ale ocena pozostała zasadniczo taka sama.

W rezultacie spodziewamy się, że różnica między klasą A a standardem A będzie się powiększać, przy presji na wzrost czynszów typu prime, spowolnieniu tempa najmu i wzroście wskaźnika pustostanów (pustych) w biurach podszywających się pod klasę A.

„Najbardziej ekscytująca będzie rosnąca liczba aktywów biurowych w Wielkiej Brytanii, które utkną w martwym punkcie, ponieważ niektórzy właściciele, w obliczu ograniczonego kapitału i trudnych rozmów o refinansowaniu, nie będą w stanie odnowić i podnieść standardów, aby sprostać stale rosnącym wymaganiom najemców.

„W 2023 roku najlepsi staną się lepsi, ale bez inwestycji średnia się pogorszy”.

W artykule zauważono, że pomimo zmienności i niepewności w szeroko pojętej gospodarce pod koniec ubiegłego roku, regionalny rynek biurowy radził sobie bardzo dobrze, a przejęcia w czwartym kwartale wzrosły o 3% w stosunku do średniej z pięciu lat.

READ  Zapierający dech w piersiach obraz krateru Marsa NASA wygląda jak „uderzenie w kosmos”


wiadomości

„Po dwuletnim okresie podyktowanym wzrostem pracy z domu i elastycznymi rozwiązaniami, w połączeniu z ucieczką do wysokiej jakości i kurczących się biur, ostatnio zaczęliśmy widzieć coraz więcej mieszkańców słyszących kolory ich nieruchomości na maszcie”.

Specjaliści Savills spodziewają się dalszych zmian na rynku, ponieważ firmy starają się dopasować wymagania biurowe do wymagań kadrowych.

„Spodziewamy się, że motywowani pragnieniem posiadania bardziej nowoczesnej przestrzeni, która pomoże w walce o zatrzymanie i przyciągnięcie talentów, a także potencjalnie zmniejszy ślad węglowy, prawdopodobnie zobaczymy więcej firm szukających relokacji niż odnowienia” – powiedzieliśmy.

Jednak Glasgow, podobnie jak wszystkie sześć głównych regionalnych rynków biurowych (Birmingham, Bristol, Edynburg, Glasgow, Leeds i Manchester), ma mniej niż dwa lata dużej podaży – sklasyfikowanej jako niedostateczna podaż.

Ten brak świeżych zasobów dostępnych na brytyjskim rynku biurowym może uniemożliwić wykonanie niektórych z tych transferów. Glasgow, Edynburg i Birmingham mają jedne z najbardziej napiętych planów deweloperskich na regionalnym rynku biurowym w Wielkiej Brytanii.

„Glasgow i Edynburg nie będą miały więcej nowej powierzchni biurowej dostarczonej na rynek do 2025 roku. Najemcy będą musieli działać szybko, podczas gdy właściciele będą musieli pracować ciężej niż kiedykolwiek, aby zatrzymać najemców”.

W dokumencie przyznano, że w ciągu ostatnich dwóch lat wielu myślących przyszłościowo właścicieli domów dostrzegło korzyści płynące z elastycznej powierzchni biurowej i szybko włączyło ją do swojej ogólnej oferty biurowej.

W 2023 r. spodziewamy się kontynuacji tego trendu, ponieważ potrzeba elastyczności, która pozwala najemcom na rozszerzanie i zmniejszanie powierzchni w miarę potrzeb, staje się kluczowym wymogiem.

„Odbędzie się to albo za pośrednictwem właścicieli oferujących powierzchnie flex bezpośrednio, albo za pośrednictwem operatora biur serwisowanych.

„Oczekujemy również, że znaczna inflacja opłat serwisowych odegra rolę w niektórych firmach, które chcą zmniejszyć swój ślad o około 10%, ponieważ zmagają się z dylematem rosnących kosztów w porównaniu z potrzebą jakości.

READ  Badania wykazały, że hałaśliwe środowisko może mieć szkodliwy wpływ na rośliny, drzewa i lasy

„Stworzenie elastycznej przestrzeni w tym samym budynku, w którym znajdują się tradycyjne biura, nie tylko zapewni możliwość pochylania się w górę i w dół, ale będzie również działać jako ubezpieczenie od firm, które mogą zmniejszyć chęć i potrzebę posiadania współpracowników w biurze”.