Economy

ponownie przesuń EM-Stocks; Turecka lira chce przegrać rajd

Akcje rynków wschodzących spadły w poniedziałek czwartą sesję z rzędu, ponieważ wzrost liczby przypadków Covid-19 w Europie i jastrzębie komentarze amerykańskiej Rezerwy Federalnej zaważyły ​​na apetycie na ryzyko, podczas gdy turecka lira ustabilizowała się po rekordowo niskim poziomie.

Indeks rynków wschodzących MSCI osiągnął dwutygodniowe minimum, spadając o 0,4%, przy czym giełdy w Hongkongu, Indiach i Tajwanie straciły na popularności. Straty poza Azją obejmowały Rosję i Bliski Wschód.

Dołącz do gorących dyskusji ze społecznością Moneyweb i uzyskaj pełny dostęp do naszych wskaźników rynkowych i narzędzi danych z wysokiej jakości wsparciem dziennikarskim.

R63/Miesiąc lub R630/ogólny

Zapisz się teraz

Mógłbyś Anulowanie Kiedy.

Jednak akcje w Chinach kontynentalnych wzrosły w związku z oczekiwaniami na złagodzenie polityki.

Była to czwarta narodowa blokada Austrii mająca na celu powstrzymanie infekcji Covid-19, a Niemcy ostrzegły, że mogą pójść w ich ślady, alarmując inwestorów o skutkach ekonomicznych.

W międzyczasie decydenci Fed, tacy jak wiceprzewodniczący Richard Clarida i gubernator Christopher Waller, debatują, czy amerykańskie bodźce stymulacyjne powinny być szybciej ograniczane wraz ze wzrostem inflacji.

Ogromne bodźce ze strony głównych banków centralnych pomogły w napływie aktywów rynków wschodzących podczas pandemii Covid-19. Ponieważ wiele banków centralnych rynków wschodzących znacząco podnosi stopy procentowe, różnice między stopami procentowymi a rynkami rozwiniętymi sprawiają, że waluty rynków wschodzących są atrakcyjne dla transakcji typu carry trade.

Jednak podnoszenie cen w Stanach Zjednoczonych może zmniejszyć tę atrakcyjność.

„Jeśli zmniejszanie wydaje się teraz bardziej pilne, sugeruje to, że nie za późno w 2022 r., amerykańska waluta znów będzie miała dodatni bilans” – powiedział Ulrich Leuchtmann, szef badań walutowych i towarowych w Commerzbanku.

„Oznacza to, że możemy zobaczyć więcej siły w dolarze amerykańskim”.

liry firm

Jednak waluty rynków wschodzących były w poniedziałek zasadniczo stabilne po bolesnym tygodniu z powodu wzrostu wartości dolara oraz obaw o wzrost i inflację.

READ  Gamasutra: Blog Kumsala Obuza - Crafting Med czy założenie firmy?

Lira turecka wzrosła o 0,7 procent do 11,1 za dolara, po spadku o około 14 procent w ciągu ostatnich 10 sesji. Dane z poniedziałku pokazały, że zaufanie tureckich konsumentów spadło do rekordowo niskiego poziomu, odzwierciedlając ból związany ze sprzedażą liry do rekordowo niskiego poziomu.

Rubel umocnił się, gdy ropa wróciła z najniższego poziomu od siedmiu tygodni. Jednak oskarżenie Kremla wobec krajów zachodnich o podsycanie napięć na Ukrainie trzyma emocje w ryzach.

W Europie Środkowo-Wschodniej złoty nie był daleko od piątkowych 12-letnich minimów wobec euro.

Premier Polski Mateusz Morawiecki ostrzegł w niedzielę, że kryzys migracyjny na granicy białoruskiej może być preludium do „czegoś znacznie gorszego”, a polscy pogranicznicy powiedzieli, że siły białoruskie nadal przewożą migrantów na granicę.

Tymczasem Komisja Europejska wszczęła długo oczekiwane śledztwo w sprawie tego, czy Polska i Węgry powinny nadal otrzymywać miliardy euro z unijnego budżetu.

Ponieważ zaufanie konsumentów na Węgrzech również spada, forint nie skorzystał na słabszym euro.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment