Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pomimo apelu Kościoła polski prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zapłodnienia in vitro

Pomimo apelu Kościoła polski prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zapłodnienia in vitro

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przywracającą państwowe finansowanie leczenia zapłodnieniem in vitro (IVF), zmniejszone za kadencji poprzedniego narodowo-konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

To pierwszy przypadek, gdy prezydent, sojusznik BIS, został wezwany do ratyfikacji ustawy od czasu dojścia w tym tygodniu do władzy nowego, liberalnego rządu Donalda Tuska. Pomimo złożonej w ostatniej chwili prośby głowy Kościoła katolickiego w Polsce Duda zatwierdził ustawę o zapłodnieniu in vitro.

Po zdobyciu większości parlamentarnej w październikowych wyborach trzy ugrupowania tworzące koalicję Tuska – jego centrowa Koalicja Obywatelska (KO), centroprawicowa Trzecia Droga (Trzecia Droga) i Lewica (Lewica) – przyjęły w listopadzie ustawę przywracającą finansowanie . Do zapłodnienia in vitro.

Fundusze te zostały obcięte przez PiS po dojściu do władzy w 2015 roku. Stwierdzono, że fundusze na zapłodnienie in vitro są niewystarczające, chociaż partia blisko związana z Kościołem katolickim również miała powody religijne, aby sprzeciwić się tej praktyce.

W wczorajszym piśmie do Dudy abp Stanisław Gedecki, przewodniczący Rady Episkopatu Polski (KEP), centralnego organu Kościoła katolickiego w Polsce, poprosił go o odmowę podpisania nowej ustawy o zapłodnieniu in vitro.

„Życie ludzkie jest wartością podstawową i dobrem niezbywalnym” – napisał arcybiskup. „Dlatego wymaga bezwzględnej ochrony niezależnie od długości i jakości życia człowieka. Metoda in vitro jest natomiast eksperymentem na człowieku, którego swoisty „produkt” tworzy „formę, w której uchwycono ludzkie życie”.

Mimo że jest katolikiem i ma bliskie powiązania z hierarchią kościelną, Duda zignorował prośbę Gedeckiego i w piątek podpisał ustawę.

READ  Muzeum Auschwitz wycina fragmenty holokaustu nowojorczyków w Polsce

W oświadczeniu kancelaria prezydenta stwierdziła, że ​​Duda „uwzględnia fakt, że metoda in vitro budzi w opinii części społeczeństwa wątpliwości natury etycznej”. Dodał, że przedstawi kolejną ustawę zapewniającą finansowanie innych form leczenia niepłodności.

Nowo podpisana ustawa oznaczałaby dofinansowanie przez państwo leczenia zapłodnienia in vitro co najmniej 500 mln zł (116 mln euro). Parlament odrzucił poprawkę PiS, zgodnie z którą pieniądze miałyby otrzymywać wyłącznie małżeństwa.

Po pierwszym wprowadzeniu finansowania przez państwo in vitro w 2013 r. za rządów poprzedniego rządu Tuska w latach 2013–2016 urodziło się 22 000 dzieci.

Po dojściu PiS do władzy w 2015 r. w roku następnym obciął te środki. Jednak wiele miast zaoferowało mieszkańcom własne fundusze na leczenie zapłodnienia in vitro.

W oświadczeniu informującym o decyzji Dudy o podpisaniu ustawy jego gabinet zwrócił uwagę na „wyzwania demograficzne”, jakie stoją przed Polską. W ostatnich latach wskaźnik urodzeń w kraju spadł, a ostatnio liczba urodzeń spadła o 11% rok do roku, co oznacza, że ​​po raz pierwszy liczba ta osiągnęła wartość dwucyfrową.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Dzisiejsza runda wiadomości w Polsce - Pierwsze wiadomości

Główny autor obrazu: Krzysztof Sitkowski/KPRP