Zasoby biurowe w Polsce przekraczają obecnie 12,5 mln mkw., Cushman & Wakefield podał w podsumowaniu największego rynku biurowego w Polsce za I kwartał 2022 roku.
W pierwszym kwartale nowa podaż wzrosła o 60 proc. rok do roku, a ogólny wskaźnik pustostanów wzrósł o 1,7 punktu. Nowa powierzchnia w Warszawie wyniosła blisko 94 000 mkw., która została zrealizowana w pięciu projektach, z których największe to HB Reavis Forest Tower (51 500 mkw.), Lixa C firmy Yareal (19 400 mkw.) oraz Skysawa I należący do PHN (8 500 mkw.) metrów kwadratowych). W miastach regionalnych Polski w pierwszym kwartale na rynek trafiło ponad 243 tys. mkw. nowej powierzchni w 16 projektach, z czego 48 proc. znajdowało się w Katowicach. Do największych ukończonych biur należą dwie inwestycje w Katowicach: KTW II TDJ Estate (39 900 mkw.) oraz Global Office Park A1 i A2 firmy Cavatina (odpowiednio 27 300 mkw. i 29 900 mkw.), a następnie Midpoint71 Echo Investment we Wrocławiu (36 200 mkw.). ) Koordynacja Torus w Gdańsku (16 000 mkw.).
W aplikacji znajduje się plan rozwoju na największym rynku biurowym w Polsce. 685 000 metrów kwadratowych. Oczekuje się, że większość realizowanych projektów zostanie ukończona w ciągu najbliższych dwóch lat.
Aktywność deweloperska była słaba od początku pandemii, ponieważ deweloperzy zachowują ostrożność przy rozpoczynaniu nowych projektów. Wynika to w dużej mierze z niepewności co do wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na polską gospodarkę, gdyż rynek biurowy odnotowuje znaczny wzrost kosztów budowy i wyposażenia biur. Ze względu na zapasy w budowie przewidujemy, że w latach 2023-2025 na rynku pojawi się ograniczona liczba nowych projektów.
Katarzyna Lipka, Head of Consulting and Research w Cushman & Wakefield
Pomimo zwiększonego popytu najemców, wyższy poziom nowej podaży spowodował, że ogólny wskaźnik pustostanów w Polsce wyniósł 13,8%. W Warszawie liczba ta spadła do 12,2 proc. (pierwszy spadek od początku pandemii), podczas gdy na regionalnych rynkach miejskich wskaźnik pustostanów wzrósł do 15,5 proc.
Patrząc w przyszłość, spodziewamy się, że wyższe koszty będą nadal wywierać presję na najlepsze i efektywne czynsze, co jest napędzane stopniowym zmniejszaniem się dostępności powierzchni biurowej w najlepszych lokalizacjach i budynkach.
Jan Zolborsky, starszy doradca w dziale doradczo-badawczym Cushman & Wakefield
Czynsze za biura znalazły się pod presją zwyżkową ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną oraz rosnące koszty budowy i wyposażenia. W pierwszym kwartale 2022 r. miesięczne czynsze za centrale wyniosły 23-25 euro za metr kwadratowy w Warszawie i 12,5 – 15,5 euro w miastach regionalnych.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Prezydent Joe Biden może podnieść cła na chińskie towary
Nabywcy komercyjni są chętni do prowadzenia działalności w JGW w Singapurze
Allegro wybiera Ex-Amazon Exec Perticucci na CEO