Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie zasoby biurowe przekroczyły 12,5 mln

Zasoby biurowe w Polsce przekraczają obecnie 12,5 mln mkw., Cushman & Wakefield podał w podsumowaniu największego rynku biurowego w Polsce za I kwartał 2022 roku.

W pierwszym kwartale nowa podaż wzrosła o 60 proc. rok do roku, a ogólny wskaźnik pustostanów wzrósł o 1,7 punktu. Nowa powierzchnia w Warszawie wyniosła blisko 94 000 mkw., która została zrealizowana w pięciu projektach, z których największe to HB Reavis Forest Tower (51 500 mkw.), Lixa C firmy Yareal (19 400 mkw.) oraz Skysawa I należący do PHN (8 500 mkw.) metrów kwadratowych). W miastach regionalnych Polski w pierwszym kwartale na rynek trafiło ponad 243 tys. mkw. nowej powierzchni w 16 projektach, z czego 48 proc. znajdowało się w Katowicach. Do największych ukończonych biur należą dwie inwestycje w Katowicach: KTW II TDJ Estate (39 900 mkw.) oraz Global Office Park A1 i A2 firmy Cavatina (odpowiednio 27 300 mkw. i 29 900 mkw.), a następnie Midpoint71 Echo Investment we Wrocławiu (36 200 mkw.). ) Koordynacja Torus w Gdańsku (16 000 mkw.).

W aplikacji znajduje się plan rozwoju na największym rynku biurowym w Polsce. 685 000 metrów kwadratowych. Oczekuje się, że większość realizowanych projektów zostanie ukończona w ciągu najbliższych dwóch lat.

Aktywność deweloperska była słaba od początku pandemii, ponieważ deweloperzy zachowują ostrożność przy rozpoczynaniu nowych projektów. Wynika to w dużej mierze z niepewności co do wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na polską gospodarkę, gdyż rynek biurowy odnotowuje znaczny wzrost kosztów budowy i wyposażenia biur. Ze względu na zapasy w budowie przewidujemy, że w latach 2023-2025 na rynku pojawi się ograniczona liczba nowych projektów.
Katarzyna Lipka, Head of Consulting and Research w Cushman & Wakefield

Pomimo zwiększonego popytu najemców, wyższy poziom nowej podaży spowodował, że ogólny wskaźnik pustostanów w Polsce wyniósł 13,8%. W Warszawie liczba ta spadła do 12,2 proc. (pierwszy spadek od początku pandemii), podczas gdy na regionalnych rynkach miejskich wskaźnik pustostanów wzrósł do 15,5 proc.

Patrząc w przyszłość, spodziewamy się, że wyższe koszty będą nadal wywierać presję na najlepsze i efektywne czynsze, co jest napędzane stopniowym zmniejszaniem się dostępności powierzchni biurowej w najlepszych lokalizacjach i budynkach.
Jan Zolborsky, starszy doradca w dziale doradczo-badawczym Cushman & Wakefield

Czynsze za biura znalazły się pod presją zwyżkową ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną oraz rosnące koszty budowy i wyposażenia. W pierwszym kwartale 2022 r. miesięczne czynsze za centrale wyniosły 23-25 ​​euro za metr kwadratowy w Warszawie i 12,5 – 15,5 euro w miastach regionalnych.

READ  Orlin planuje budowę centrów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji - Pierwsze wiadomości