Doha: Nauka o muzeach w Katarze była tematem wirtualnej sesji w ramach drugiej edycji dorocznego Tygodnia Arabskiego organizowanego przez Arab Studies Research Group na Uniwersytecie Warszawskim.
Dr Magdalena Pinker, profesor nadzwyczajny w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Kurator Kolekcji Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie, pochwaliła obszerną prezentacją architekturę i zbiory muzealne Kataru. Omówienie muzealnictwa w kraju.
Każdy, kto przyjeżdża do Kataru z jakiegokolwiek powodu, chce zobaczyć, co Katar ma do zaoferowania. A jeśli chodzi o muzea w Katarze, to naprawdę są na bardzo wysokim poziomie i warto je odwiedzić, nawet jeśli nie jesteś fanem sztuki – czy to islamskiej, czy nowoczesnej. Warto też odwiedzić, bo same budowle to tylko arcydzieła współczesnej architektury ”.
Dr Pinker podkreślił, że muzea w Katarze robią wrażenie ze względu na swoją architekturę, ponieważ zostały zaprojektowane przez jedne z najbardziej znanych nazwisk w świecie architektury.
Opowiedziała o niektórych z najważniejszych muzeów w Katarze, których odwiedzający nie chcą przegapić, w tym Muzeum Sztuki Islamskiej (MIA), Muzeum Narodowym Kataru (NMoQ), Muzeum: Arabskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Msheireb.
Powiedziała, że Muzeum Sztuki Islamu jest czymś, z czego Katar jest dumny, ponieważ „umieszcza Katar na mapie najważniejszych muzeów na świecie”.
Następnie omówiła, skąd znany projektant IM Pei zainspirował się do zaprojektowania Muzeum Sztuki Islamskiej i jak jego ultranowoczesna architektura doskonale pasuje do Doha, a także ogromnej i różnorodnej kolekcji obejmującej stulecia i wiele krajów.
Jeśli chodzi o NMoQ, powiedziała, że muzeum zajmuje szczególne miejsce nie tylko ze względu na oszałamiającą architekturę Desert Rose inspirowaną innym wspaniałym imieniem Jean Nouvel, ale także ze względu na zbiory, które obejmują dzieła sztuki, a także „wiele obiektów etnograficznych opowiadających o życiu w Katarze w dawnych czasach. ”I po powstaniu Kataru”.
Zwróciła uwagę, że muzeum zostało zbudowane „na wielką skalę” przy użyciu dużej ilości sprzętu audiowizualnego, w tym filmów wyprodukowanych przez znanych filmowców, takich jak brytyjsko-indyjska reżyserka Mira Nair.
Opowiedziała również o czterech domach, w których mieszczą się Muzea Msheireb, Galerii Al Riwaq, gdzie „wystawiane są największe nazwiska sztuki współczesnej” oraz muzeum prezentującym współczesnych artystów arabskich.
Wspomniała, że Katar odgrywa ważną rolę w promowaniu współczesnych artystów nie tylko w kraju, ale także w świecie arabskim poprzez muzeum.
O planowanych muzeach i zakupie eksponatów rozmawiano także podczas wydarzenia internetowego, które odbyło się pod patronatem Ambasady Państwa Kataru w Warszawie, Ambasady RP w Doha oraz Katarsko-Polskiej Rady Biznesu.
Arabska kuchnia, literatura, muzyka i taniec były wśród innych tematów omawianych podczas zakończonego wczoraj tygodnia arabskiego.
Przeczytaj także
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Shell wznawia sprzedaż niemieckiej rafinerii po oczyszczeniu rosyjskiej własności
Desperackie działania w kontekście kryzysu mieszkaniowego ogarniającego Polskę
Gospodarka Europy Środkowej i Wschodniej – W lutym płace w Polsce mocno wzrosły, a zatrudnienie spadło