Doha: Nauka o muzeach w Katarze była tematem wirtualnej sesji w ramach drugiej edycji dorocznego Tygodnia Arabskiego organizowanego przez Arab Studies Research Group na Uniwersytecie Warszawskim.
Dr Magdalena Pinker, profesor nadzwyczajny w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Kurator Kolekcji Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie, pochwaliła obszerną prezentacją architekturę i zbiory muzealne Kataru. Omówienie muzealnictwa w kraju.
Każdy, kto przyjeżdża do Kataru z jakiegokolwiek powodu, chce zobaczyć, co Katar ma do zaoferowania. A jeśli chodzi o muzea w Katarze, to naprawdę są na bardzo wysokim poziomie i warto je odwiedzić, nawet jeśli nie jesteś fanem sztuki – czy to islamskiej, czy nowoczesnej. Warto też odwiedzić, bo same budowle to tylko arcydzieła współczesnej architektury ”.
Dr Pinker podkreślił, że muzea w Katarze robią wrażenie ze względu na swoją architekturę, ponieważ zostały zaprojektowane przez jedne z najbardziej znanych nazwisk w świecie architektury.
Opowiedziała o niektórych z najważniejszych muzeów w Katarze, których odwiedzający nie chcą przegapić, w tym Muzeum Sztuki Islamskiej (MIA), Muzeum Narodowym Kataru (NMoQ), Muzeum: Arabskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Msheireb.
Powiedziała, że Muzeum Sztuki Islamu jest czymś, z czego Katar jest dumny, ponieważ „umieszcza Katar na mapie najważniejszych muzeów na świecie”.
Następnie omówiła, skąd znany projektant IM Pei zainspirował się do zaprojektowania Muzeum Sztuki Islamskiej i jak jego ultranowoczesna architektura doskonale pasuje do Doha, a także ogromnej i różnorodnej kolekcji obejmującej stulecia i wiele krajów.
Jeśli chodzi o NMoQ, powiedziała, że muzeum zajmuje szczególne miejsce nie tylko ze względu na oszałamiającą architekturę Desert Rose inspirowaną innym wspaniałym imieniem Jean Nouvel, ale także ze względu na zbiory, które obejmują dzieła sztuki, a także „wiele obiektów etnograficznych opowiadających o życiu w Katarze w dawnych czasach. ”I po powstaniu Kataru”.
Zwróciła uwagę, że muzeum zostało zbudowane „na wielką skalę” przy użyciu dużej ilości sprzętu audiowizualnego, w tym filmów wyprodukowanych przez znanych filmowców, takich jak brytyjsko-indyjska reżyserka Mira Nair.
Opowiedziała również o czterech domach, w których mieszczą się Muzea Msheireb, Galerii Al Riwaq, gdzie „wystawiane są największe nazwiska sztuki współczesnej” oraz muzeum prezentującym współczesnych artystów arabskich.
Wspomniała, że Katar odgrywa ważną rolę w promowaniu współczesnych artystów nie tylko w kraju, ale także w świecie arabskim poprzez muzeum.
O planowanych muzeach i zakupie eksponatów rozmawiano także podczas wydarzenia internetowego, które odbyło się pod patronatem Ambasady Państwa Kataru w Warszawie, Ambasady RP w Doha oraz Katarsko-Polskiej Rady Biznesu.
Arabska kuchnia, literatura, muzyka i taniec były wśród innych tematów omawianych podczas zakończonego wczoraj tygodnia arabskiego.
Przeczytaj także
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex