Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie reformy sądownictwa niezgodne z prawem UE: ETS – JURIST – Aktualności

Polska naruszyła prawo UE, tworząc izbę porządkową dla swoich sędziów w polskim Sądzie Najwyższym Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) Rządził Czwartek.

Utworzenie izby dyscyplinarnej „nie gwarantuje całkowitej bezstronności i niezależności, w szczególności nie jest chronione przed bezpośrednim lub pośrednim wpływem polskiego ustawodawcy i administracji” – powiedział ETS.

Sędziowie wybrani przez Sejm Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powstała w 2017 roku w wyniku zmian w sądownictwie dokonanych przez rządzącą prawicę i Partię Sprawiedliwości. Prawo dało tej sali prawo do karania sędziów poprzez różne działania dyscyplinarne, w tym obniżki wynagrodzeń i zawieszenia.

W rezultacie nadejdzie orzeczenie sądu Wniosek Komisji Europejskiej Zwrócił się do sądu o stwierdzenie, że nowy reżim dyscyplinarny nie jest zgodny z gwarancjami niezależności i bezstronności wymaganymi na mocy art. 19 Konwencji o UE, która upoważnia określone kraje do zapewnienia odpowiednich rozwiązań zapewniających skuteczną ochronę prawną.

W swojej uchwale ETS stwierdził:

Łącznie szczególny kontekst i obiektywne okoliczności, w jakich powstaje izba dyscyplinarna, takie jak charakterystyka tego pokoju i sposób powoływania jego członków, mogą budzić uzasadnione wątpliwości w umysłach jednostek. Może dyskryminować zewnętrzne czynniki tego organu – który w demokratycznym społeczeństwie rządzonym przez prawo zachęca te jednostki do wiary w sprawiedliwość.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zwiększy istniejące napięcia między UE a Polską, zwłaszcza w związku z tym Niedawny wyrok Polski Trybunał Konstytucyjny, który wydał tymczasowy zakaz zbliżania się do polskiego sądownictwa przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, jest niezgodny z Konstytucją i nie jest związany przez rząd. .

READ  Dzień Pamięci o Holokauście: Ocaleni z nazistowskich obozów zagłady obchodzą 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz