Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie PGNiG prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania większej ilości gazu z Norwegii nowym gazociągiem bałtyckim

Polskie PGNiG prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania większej ilości gazu z Norwegii nowym gazociągiem bałtyckim

Na zdjęciu słupy energetyczne przed elektrownią cieplną PGNiG Termika Żerań po zachodzie słońca 19 czerwca 2019 r. w Warszawie. REUTERS/Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA/GDAŃSK 18 sierpnia (Reuters) – Polskie PGNiG (PGN.WA ) prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie dostaw gazu z Norwegii nowym gazociągiem bałtyckim łączącym oba kraje, poinformował w czwartek jego dyrektor finansowy. materiały.

Rurociąg bałtycki, który zacznie działać w październiku, jest centralną częścią polskiej strategii odstawiania rosyjskiego gazu od gazu, która rozpoczęła się na wiele lat przed lutową inwazją Moskwy na Ukrainę, która wywołała globalny kryzys energetyczny.

Rosyjski gaz został odcięty w kwietniu po tym, jak Polska odmówiła zapłaty rubla.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

– Prowadzimy zaawansowane negocjacje z kilkoma firmami na szelfie norweskim – powiedział dziennikarzom Przemysław Wacławski z PGNiG, pytany o przyszłoroczne zakontraktowane bloki.

We wcześniejszej rozmowie z analitykami przedstawiciel PGNiG poinformował, że na IV kwartał 2022 r. zakontraktowano 800 mln metrów sześciennych.

Vaclavski powiedział, że do końca roku popyt na gaz i ceny paliw zadecydują, czy 10 mld zł wystarczy na pokrycie luki między rosnącymi cenami rynkowymi a taryfami regulowanymi chroniącymi konsumentów w gospodarstwach domowych.

PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom przemysłowym w Polsce po cenach rynkowych, natomiast odbiorcy wrażliwi, w tym wrażliwi gospodarstwa domowe i szpitale, są chronieni taryfami regulowanymi przez rząd.

Vaclavski przemawiał po tym, jak PGNiG odnotowało w pierwszym półroczu zysk netto w wysokości 4,84 mld zł (1,1 mld USD), czyli o 99% więcej niż rok do roku.

Firma poinformowała, że ​​zaobserwowała „radykalną zmianę” w swoich zagranicznych źródłach dostaw gazu, z importem LNG i rosnącym udziałem gazu pozyskiwanego z zachodu i południa.

READ  The Richard Stott Show został wydany w Poland Syndrome Awareness Day

Sprzedaż gazu w pierwszym półroczu wzrosła o 2% w wyniku jednorazowej sprzedaży do agencji rządowej ds. rezerw strategicznych w marcu.

Ale poza tym sprzedaż spadła o 3%, ponieważ wyższe ceny osłabiły popyt.

(1 USD = 4,6206 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Marka Strzeleckiego, Anny Koper i Gdańskiego Newsroomu; przez Alana Charlisha; Montaż dokonali Uttaresh V, Jason Neely i Alexander Smith

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.