Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie oko na odzyskanie kontroli nad zachodnią Ukrainą „niebezpieczną” Rosją, ostrzega szef SVR

W czwartek Rosja zaczęła obawiać się ambicji Polski na Ukrainie, kilkakrotnie spekulując, że sojusznik rozdartego wojną kraju może wykorzystać regionalne przewagi podczas interwencji wojskowej Moskwy. „Oko Warszawy na odzyskanie kontroli nad zachodnią Ukrainą wpływa na całą Europę i Moskwę” – powiedział Siergiej Naryszkin, dyrektor Rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), podczas wspólnej sesji SWR i Rady Bezpieczeństwa Białorusi. Firma Tass.

Wcześniej sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew wypowiedział się w rozmowie z Interfaxem, mówiąc, że Polska jest „gotowa wykorzystać obecną sytuację do realizacji własnych interesów” na obszarach zachodniej Ukrainy.

Polska „zbliża się” do realizacji „niebezpiecznej” agendy regionalnej: szef SVR

Szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego (SWR) powtórzył 7 lipca, że ​​Polska zbliża się do realizacji programu regionalnego, który określił jako „niebezpieczny”. „Niewiele jest miejsc na kontynencie europejskim, w których sąsiednie kraje są po cichu zainteresowane terytoriami sąsiednich państw. [Ukraine]- powiedział. Patruszew zagroził Warszawie przed wykonaniem takiego posunięcia. – Jeśli Polska otworzy tę puszkę Pandory, to będzie piekło – nalegał. A szef rosyjskiego wywiadu przekonywał, że Kreml uważnie monitoruje sytuację, mówiąc, że zareaguje, jeśli takie ambicje się zmaterializowały.

„Uważnie obserwujemy ten aspekt kryzysu ukraińskiego. Jest to odzwierciedlenie polityki Polski i jej ambicji dotyczących części terytorium zajętego przez Ukrainę” – powiedział dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Naryszkin, powiedział Tass.


– Te ambicje należą do przeszłości Rzeczpospolitej. Obecne polskie władze chcą wrócić do tego stanu – dodał.

Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew powiedział wcześniej, że prezydent Polski Andrzej Duda podczas wizyty w Kijowie użył słowa „wkrótce zniknie granica polsko-ukraińska”. Zasugerował, że oba kraje wkrótce podpiszą porozumienie o połączeniu swoich granic, czego nie można niezależnie zweryfikować. „Wygląda na to, że Polska już podejmuje działania mające na celu przejęcie terytoriów zachodniej Ukrainy” – powiedział Patruszew dla Interfax. Przyjaźń między Polską a Ukrainą jest tak silna, że ​​„oba kraje muszą być zjednoczone, a nie podzielone” – zapewnił Zełenski Duda.

READ  Oddział Thai Union sprzedaje zamknięty obiekt do wędzenia łososia w Polsce

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko również przypadkowo stwierdził, że Polska „monitoruje terytorium Ukrainy”, ponieważ otrzymuje fundusze ze Stanów Zjednoczonych. Według białoruskiej agencji informacyjnej Zerkało, Zachodnia Ukraina „nie jest odcięta przez Zachód”.