Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie media i opozycja walczą o uratowanie wolności prasy przed kontrolą państwa

W 2016 r. ustawodawcy uchwalili przepisy umożliwiające rządowi polskiemu powoływanie i odwoływanie kadry kierowniczej odpowiedzialnej za publiczną telewizję i radio. Od tego czasu Ponad 200 dziennikarzy Z telewizji publicznej TVP, w tym znanych prezenterów i reporterów, zrezygnowali lub zostali zwolnieni.

Kotwas powiedział, że na wiadomości regionalne „głęboko wpłynęło” dążenie partii rządzącej do rekolonizacji mediów. W marcu br. polska państwowa rafineria PKN Orlen kupiła Polska Press, a Wiodący wydawca Z 20 gazet regionalnych i ponad 500 stron internetowych z ponad 17 milionami czytelników, od niemieckiego właściciela.

Chociaż szef PKN Orlen twierdził Nie będzie zwolnień Albo ingerencja polityczna w wydawnictwieI Co najmniej ośmiu redaktorów tytułu Polska Press zostało zwolnionych lub zwolnionych od czasu przejęcia, według Artykuł 19 „Większość ludzi, którzy zostali zwolnieni, nie leżała w interesie partii rządzącej” – powiedział Kotwas.

Wajeek powiedział, że nastąpił znaczny wzrost pozwów przeciwko mediom przez agencje rządowe i organizacje pozarządowe, które rząd bezpośrednio lub pośrednio wspiera. „Głównym celem jest wyczerpanie zasobów finansowych i emocjonalnych gazet” i utrudnienie pracy dziennikarzy – powiedziała. OKO.press wytoczyło przeciwko niemu co najmniej siedem pozwów od zamożnych biznesmenów, korporacji i polityków, a Gazecie Wyborczej wytoczono 57 pozwów. Wójcik dodał: „Gazety płacą więcej kosztów prawnych, aby sprawdzić, czy artykuły mogą powodować problemy prawne – to ograniczenie”.

Teraz rządząca partia skupiła się na TVN, „jednym z niewielu pozostałych niezależnych kanałów telewizyjnych krytycznych wobec rządu”, powiedział Alberto Alemanno, profesor prawa UE w HEC Paris. Niektórzy Polacy nazywają to „najlepszą opozycją polityczną w kraju” – mówi Alex Scherbieak, profesor polityki na Uniwersytecie Sussex. wieczorny program informacyjny TVN był Najczęściej oglądane w Polsce W pierwszej połowie 2021 roku z udziałem w widowni powyżej 20%.

PiS argumentował, że prawo było konieczne, aby uniemożliwić wrogim krajom, takim jak Rosja i Chiny, kontrolowanie polskich mediów, argument, który Alemanno określił jako „naciągany”, dodając: „Rosja ani żaden inny autorytarny rząd nie próbował wejść do polskich mediów.

READ  Niemcy nie przyjmą uchodźców od ministra spraw wewnętrznych Białorusi i Polski

napięte stosunki międzynarodowe

Naciśnięcie TVN, który jest jednym z Największa inwestycja USA w PolsceI grozi napięciem stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i zwiększeniem wrogości w stosunkach z Unią Europejską. „To powoduje, że urzędnicy na wysokich szczeblach kwestionują stan stosunków Polski z USA. Jednak Polska nie potrzebowała większego wsparcia ze strony USA i Europy w zakresie gospodarczym i bezpieczeństwa.

Od czasu przybycia administracji Bidena stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi „znacznie się pogorszyły”, powiedział niedawno Szczyrpiak z Waszyngtonem. Krytykuje działaczy PiS na ich anty-LGBTQ+ retoryce praw. W zeszłym miesiącu Polska okazja skazana Stany Zjednoczone i Niemcy starają się o dopuszczenie dokończenia kontrowersyjnego rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 do Europy bez dalszych sankcji USA. Polska, m.in. w Europie, argumentowała, że ​​Nord Stream 2 może dać Rosji zbyt duży wpływ na europejskie bezpieczeństwo narodowe.

Waszyngton i Warszawa ostrzegły, że ustawa medialna nieuchronnie zaszkodzi „obronnym, handlowym i handlowym stosunkom” kraju. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony” uchwaleniem ustawy, która „zagraża wolności mediów i może podważyć silny klimat inwestycyjny w Polsce”. Zjednoczone państwo rozważ nałożenie Nakłada sankcje na Polskę, jeśli ustawa medialna zostanie uchwalona, ​​a Discovery twierdzi, że zostanie wdrożona Działania prawne przeciwko Warszawie za to, co nazwała „dyskryminującą” kampanią przeciwko TVN.

w Ćwierkać 12 sierpnia członkini Komisji Europejskiej Vera Jourova powiedziała: „Pluralizm mediów i różnorodność opinii są tym, co silne demokracje przyjmują, a nie walczą. Polska ustawa o radiofonii i telewizji wysyła negatywny sygnał”.

Ustawa medialna to tylko ostatni punkt sporny między Unią Europejską a Polską, które od lat spierają się o likwidację przez Warszawę mechanizmów kontroli i równowagi, w tym kontrowersyjne reformy sądownictwa, w tym umożliwienie sędziom Być zbadanym i ukaranym na ich osądach.

Stawka dla Polski jest wysoka, ponieważ nowe przepisy budżetowe pozwalają teraz UE powstrzymać przepływ pomocy do państw członkowskich, które naruszają podstawowe zasady praworządności bloku. Organ wykonawczy UE wstrzymał już zatwierdzenie polskiego planu naprawczego COVID-19, który naraża na ryzyko 23,9 mld euro dotacji stymulacyjnych przeznaczonych dla Warszawy.

READ  Andy Hallyday złamał styczniową działalność transferową Rangers, gdy wskazał decydujący moment w „swingu” Celticu

Według Alemanno projekt ustawy medialnej ujawnił, że polskiemu kierownictwu politycznemu „brakuje świadomości i jasności”. Dodał, że walka o reformy jest częścią znacznie szerszego starcia między „wielobiegunowym światem liberalnym a światem bardziej autorytarnym i nacjonalistycznym”, a wynik ustawy będzie uważany za „studium przypadku” stanu demokracji w Polsce.