Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie linie lotnicze zwracają się do amerykańskiego sędziego o uznanie go za ofiarę przestępstwa w sprawie 737 Max

Polskie linie lotnicze zwracają się do amerykańskiego sędziego o uznanie go za ofiarę przestępstwa w sprawie 737 Max

(Reuters) – Polska linia lotnicza PLL LOT zwróciła się w piątek do amerykańskiego sędziego o uznanie go za ofiarę przestępstwa w sprawie karnej dotyczącej Boeinga 737 Max, co może sprawić, że firma będzie uprawniona do znacznych odszkodowań.

Amerykański sędzia okręgowy Reed O’Connor w Teksasie w zeszłym tygodniu orzekł, że ludzie zabici w katastrofach dwóch samolotów Boeing 737 Max są prawnie „ofiarami przestępstw”. Określi, jakie środki zaradcze należy nałożyć.

Lott przekonywał, że powinni mieć w tej sprawie takie same prawa jak rodziny ofiar. LOT poinformował, że poniósł co najmniej 250 milionów dolarów odszkodowania w związku z 14. 737 MAX, którego posiadał i dzierżawił w momencie jego przejęcia.

W piątek Departament Sprawiedliwości USA poprosił O’Connora o przekazanie rządowi czasu do 11 listopada na złożenie memorandum w sprawie środków zaradczych.

Najlepiej sprzedający się na świecie Boeing 737 Max został uziemiony w marcu 2019 roku na 20 miesięcy po dwóch śmiertelnych wypadkach w Indonezji i Etiopii, w których zginęło 346 osób.

W 2021 r. Departament Sprawiedliwości zawarł z Boeingiem odroczone porozumienie w sprawie oskarżenia o spisek w sprawie oszustwa związanego z wadliwym projektem samolotu. ofiary.

W grudniu krewni niektórych ofiar twierdzili, że Departament Sprawiedliwości naruszył ich prawa, zawierając umowę z Boeingiem i poprosili O’Connora o odebranie Boeingowi immunitetu karnego.

LOT zwrócił się również do sądu o zwrócenie się do wymiaru sprawiedliwości o ponowne otwarcie umowy o odroczonym ściganiu z Boeingiem w celu „zwiększenia kwoty, którą Boeing musi zapłacić swoim klientom”.

Boeing nie od razu skomentował.

LOT wcześniej domagał się odszkodowania od Boeinga, ale Boeing odmówił. LOT pozwał Boeinga pod koniec 2021 r., a sprawa jest nadal w toku. Lotte powiedziała, że ​​fundusze na odszkodowanie dla linii lotniczych nie były dostępne dla zagranicznych linii lotniczych.

Wypadki lotnicze kosztowały Boeinga ponad 20 miliardów dolarów i spowodowały naprawy certyfikacyjne samolotów.

READ  Wiadomości Angeli Merkel: spuścizna kanclerz legnie w gruzach, gdy wybuchają obawy Polexitu | świat | Aktualności

Wiadomości Davida Shepardsona. Montaż przez Chrisa Reese i Cynthię Osterman

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.