Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie Inovo pozyskuje 100 mln euro trzeciej rundy finansowania dla startupów z Europy Środkowo-Wschodniej

Polskie Inovo pozyskuje 100 mln euro trzeciej rundy finansowania dla startupów z Europy Środkowo-Wschodniej

Warszawska firma Inovo VC pozyskała swój trzeci fundusz z celem o wartości 100 mln euro na inwestycje w start-upy z Europy Środkowo-Wschodniej.

To największy fundusz, jaki kiedykolwiek zebrał inwestor o nazwie Inovo Venture Partners. To sprawia, że ​​Innovo jest pierwszym VC w kraju, który pozyskał swój trzeci fundusz, co jest oznaką młodego ekosystemu startupowego w regionie. dojrzewa. Pozyskanie trzeciego funduszu jest często uważane za kamień milowy dla firm VC, biorąc pod uwagę, jak trudne może być osiągnięcie sukcesu

– Naszym planem jest znalezienie wielu nowych, bardzo dużych firm technologicznych, które wyrosną z tego regionu – mówi Sifted Michał Rokosz, jeden z trzech partnerów Inovo VC.

„Szukamy firm, których przychody sięgają setek milionów dolarów. Zakłada się, że firmy te od pierwszego dnia mogą wejść na rynki globalne lub przynajmniej europejskie” – dodaje, dodając, że firma poszukuje założycieli, którzy chcą przenieść swoją działalność do USA.

VC planuje wykorzystać swoje nowe finansowanie do oferowania rund od pre-seed do Serii B Pierwsze bilety kosztują od 500 tys. do 4 mln euro, łącznie dla 20-30 firm.

Ponad połowa kapitału została już zaangażowana w LP Znane postacie z polskiej sceny technologicznej: Rafał Brzoska, Prezes Zarządu firmy logistycznej InPost; Damian Zapłata, prezes internetowego sklepu obuwniczego eobuwie.pl; I Rodzina Wallach jest założycielem firmy medycznej Walmark. Inwestorzy instytucjonalni muszą uzupełnić kapitał do końca roku.

Skoncentruj się na szerszym obszarze

Podczas gdy dwa pierwsze fundusze VC były skoncentrowane głównie na Polsce, teraz firma chce szukać startupów w całym regionie. Planuje zainwestować 60% kapitału w Polsce, a resztę w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

„Potrzeby i problemy startupów są podobne w całym CEE” – mówi Tomasz Świeboda, inny partner w VC. „Mamy możliwości robienia rzeczy w ten sam sposób z firmami z Czech, Rumunii i Ukrainy”.

READ  M Core wzmacnia polskie portfolio

„Naszą wyjątkową cechą jest to, że znamy i rozumiemy kontekst regionalny, znamy wszystkich ludzi i wierzymy, że należymy do tego miejsca” – mówi Maciej Małysz, trzeci partner. „W tym samym czasie wnosimy wiedzę, byliśmy w tych firmach, które rozwinęły się w Ameryce i pozyskały tam fundusze”.

Poprzednie fundusze Inovo zainwestowały 45 milionów euro w niektóre z najpopularniejszych start-upów w regionie, w tym Buxi. Rynek usług kosmetycznych, Baghelp, producent spersonalizowanych opakowań, Zowie, samouczący się chatbot AI automatyzujący obsługę klienta oraz Archbee, narzędzie do współpracy programistów.

Łącznie VC ma w swoim portfelu ponad 30 spółek – a sześć z nich ma już wycenę powyżej 100 mln euro. A16z, który stanowi dwie trzecie portfela, zebrał kolejne rundy z czołowymi międzynarodowymi VC, w tym Gradient Ventures Google, Insight Partners, Point Nine i Tiger Global Management.

Rogos mówi, że ich nowe finansowanie to dobra wiadomość dla całego regionalnego ekosystemu startupów – znak, że rynek dojrzewa. „Myślę, że więcej funduszy to zrobi” – mówi.

Polskie inwestycje VC wzrosną ponad 22-krotnie od 2018 do 2021 roku, osiągając w ubiegłym roku łączną wartość 792 mln euro, wynika z raportów państwowego funduszu PFR Ventures. Łączna wartość inwestycji VC w Polsce w pierwszym półroczu wyniosła 448 mln euro, przy 93 transakcjach z udziałem 111 funduszy.

„Rynek w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest nieco młodszy, ale podąża za tym samym trendem” – mówi Rokos. „Te nowe fundusze pokazują, że istnieje zwrot z inwestycji i że inwestorzy chcą dalej inwestować. To pokazuje, że VC jest aktywny w regionie.

Josiah Vanad jest korespondentem CIFTED na Europę Środkowo-Wschodnią z siedzibą w Warszawie. Ona tweetuje z @ZOSIAWANAT