Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie firmy nabierają rozpędu dzięki ekspozycji na Expo 2020 w Dubaju

Polskie firmy nabierają rozpędu dzięki ekspozycji na Expo 2020 w Dubaju

Byłeś(-aś) w Pawilon Polski na Expo 2020 Dubai? Na pewno nie można przegapić stada ptaków wędrownych przy wejściu. Figura kinetyczna, oddająca hołd bogactwu przyrody w Polsce, odniosła taki sukces, że pojawia się w większości zdjęć i filmów w galerii.

Polska nie może wystarczająco podziękować Dubajowi. Więcej osób wie teraz o europejskim kraju, jego mieszkańcach, jego historii, kulturze, firmach i produktach niż przed targami. Według wszystkich relacji, Pawilon Polski był popularnym celem podróży. Ponad 1,5 miliona zwiedzających przyjechało, aby poznać Polskę i cieszyć się mieszanką sztuki, kultury i biznesu. Około 1000 wydarzeń, w tym koncerty chopinowskie, warsztaty edukacyjne, pokazy mody, występy piosenki i tańca, fora gospodarcze i inne aktywności, utrzymały zaangażowanie odwiedzających przez sześć miesięcy.

Pawilon Polski na Expo 2020 Dubai. Pawilon otrzymał od BIE srebrną nagrodę za najlepszą aranżację wnętrz / ekspozycję wśród pawilonów średniej wielkości.
Źródło obrazu: w zestawie

Gdy wystawa zakończyła się 31 marca 2022 r., Polska Agencja Inwestycji i Handlu miała przyjemność zaprezentować to, co najlepsze w Polsce, a wiele regionów oferuje swoje sposoby na handel i inwestycje. Polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zostało tak zachęcone międzynarodowym pojawieniem się na targach, że z dużym optymizmem patrzy na długofalowe nagrody.

Od upadku komunistycznego rządu w 1989 r. Polska stale wzmacnia swoją infrastrukturę i wypracowuje przyjazną dla biznesu atmosferę. Rezultatem był boom w lokalnym biznesie; Niektóre z nich zostały pokazane na Dubai Expo, które przyciągnęło ponad 24 miliony odwiedzających z całego świata. Polscy urzędnicy oczekują, że przełoży się to na inwestycje w ich kraju, a także przyciągnie więcej turystów.

fazy jachtowe

Sunreef Yachts projektuje i buduje luksusowe łodzie oraz luksusowe wielokadłubowe jachty w Gdańsku. Założona przez francuskiego biznesmena Francisa Lappa w 2002 roku, klientami Sunreef Yachts są hiszpańska gwiazda tenisa Rafael Nadal oraz kierowcy Formuły 1 Fernando Alonso i Nico Rosberg.
Aby zapewnić ekologiczne doświadczenie żeglarskie, Sunreef Yachts opracował nową gamę ekologicznych łodzi. Lap wystawia swoje jachty na największych targach, m.in. w Cannes, Monako, Miami, Fort Lauderdale (Floryda), Dubaju, Katarze i Singapurze. W 2020 roku Sunreef Yachts zdobyło nagrodę Stoczni Roku podczas World Yachting Awards.

Niektóre zmiany już się dokonały. Odbyły się wstępne spotkania, wzajemne wizyty, aw niektórych przypadkach podpisano umowy. Grzegorz Piechowiak, Minister Rozwoju i Technologii, jest zadowolony z wyników.

urzędnicy polscy

Od lewej: Zdzisław Sokal, wiceprezes PAIiH, minister rozwoju i technologii Grzegorz Pichowiak i Grzegorz Slomkowski, wiceprezes PAIiH przemawiają do dziennikarzy ZEA w czerwcu 2022 r. .
Źródło: Shyam A. Krishna / Gulf News

“Byliśmy mile zaskoczeni [at the speed of developments]Bichowiak powiedział podczas spotkania z emirackimi dziennikarzami w Warszawie w zeszłym tygodniu. „Pewne rzeczy się wydarzyły. Podpisano kilka umów i nad niektórymi z nich nadal pracujemy” – dodał.

Głównym celem, powiedział Bichoviak, jest rozwijanie współpracy z rządem ZEA. „Odbyliśmy wiele spotkań z wyższymi urzędnikami… więcej jest w planach”.

Pawilon Polski
Źródło zdjęcia: Vijith Political/Gulf News

„Nie tylko [are relations being developed] Na poziomie międzyrządowym nasze regiony, silnie reprezentowane na wystawie, posuwają się naprzód w budowaniu relacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wszystko to wydarzyło się w krótkim czasie. Ale dla Polski to dopiero początek. Zdzisław Sokal, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, wyraził to jasno, mówiąc: „Naszym głównym celem jest przyciąganie inwestycji do Polski”.

Dlatego warunki są sprzyjające, zdaniem Sokala, który powiedział, że polska gospodarka odnotowała 5-procentowy wzrost w ciągu ostatnich 10 lat. „W ostatnim kwartale tego roku gospodarka rosła w średnim tempie 8,5 proc. pomimo kryzysu na Ukrainie, sytuacji uchodźców i skutków COVID-19”.

Satriv, producent satelitów

SatRev jest pierwszą polską firmą, która umieściła satelitę – Światowid – na orbicie okołoziemskiej. Z powodzeniem wystrzelił 11 nanosatelitów z głównymi firmami, takimi jak Virgin Orbit i SpaceX. Osiem z nich nadal działa, powiedział w rozmowie z Gulf News Paul Tomko, dyrektor programu Space Systems.
Wrocławska firma, założona przez Grzegorza Zwolińskiego, Radosława Łapczyńskiego i Damiana Fijałkowskiego w 2016 roku, projektuje, buduje i umieszcza na orbicie satelity w kształcie sześcianu w celu zbierania danych z obserwacji Ziemi. Do jej klientów należą niektóre kraje Bliskiego Wschodu i Afryki.

Koronawirus powstrzymał wszelką działalność gospodarczą na całym świecie, ale spowolnienie tempa infekcji i pojawienie się szczepionek pomogły gospodarkom odzyskać siły. Sokal powiedział, że w polskiej gospodarce nastąpiło znaczne ożywienie. Ale potem wybuchła wojna na Ukrainie.

Podobnie jak reszta świata, Polska również przeżywała skutki wojny. „Inflacja skoczyła do 14% z 2% przed wojną, ale nasz PKB jest wciąż lepszy niż Niemcy i Włochy” – powiedział Sokal.

Przedstawiciel polskiego handlu powiedział, że kryzys na Ukrainie nie powstrzymał napływu inwestycji do Polski; tylko je zwiększył. „Inwestycje, które początkowo były planowane na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie, teraz zmierzają do Polski” – wyjaśnił Sokal. To dobrodziejstwo dla polskiej gospodarki, która od 30 lat tętni życiem.

Polskie liczby
Źródło zdjęcia: Vijith Political/Gulf News

Międzynarodowy występ na targach był strzałem w ramię polskich firm, co było widoczne w kontaktach emirackich mediów w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. W czasach targowych swoje towary wystawiało w Łodzi kilka firm, m.in. producent kosmetyków Prime Habits, producent przekąsek Chuprex, Biotechnika, producent maszyn rolniczych Jagoda oraz firma handlowa Euroleki. We Wrocławiu przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zaprezentowali na wystawie podsumowanie swojej działalności.

Expo 2020 w Dubaju może się skończyć. Polskie lody i trampolina w ich pawilonie mogą być wspomnieniem, ale Polska pozostawiła ślad w pamięci zwiedzających. Przyjdą inwestycje, ale polscy urzędnicy chcą też, żeby przyjeżdżało więcej turystów. Mówią przyjedź i odkryj Polskę.

Przypominamy targowe dni we Wrocławiu

Spotkanie biznesowe w Łodzi

READ  Wielkość i prognoza rynku lakierów do paznokci