Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski wywiad wezwał do zbadania ataku hakerskiego na państwową sieć kolejową

Polski wywiad wezwał do zbadania ataku hakerskiego na państwową sieć kolejową

Polska agencja wywiadowcza została wezwana do zbadania sprawy po tym, jak w piątkowy wieczór zatrzymały się pociągi w pobliżu północno-zachodniego Szczecina i włamano się do krajowego systemu zarządzania ruchem kolejowym.

Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że ​​kolejarze w całym kraju słyszeli hymn Rosji i komunikaty o zatrzymanych pociągach na częstotliwości radiowej zarezerwowanej dla pracowników.

Stanisław Żarin, szef służb bezpieczeństwa kraju, powiedział, że decyzja o zaangażowaniu ABW została podjęta po ujawnieniu przez PKP PKP, że w nocy doszło do naruszenia jego systemu i włączenia automatycznych sygnałów stopu.

Do zdarzenia doszło dwa dni po wykolejeniu się pociągu międzymiastowego i zderzeniu pociągu towarowego z pociągiem osobowym pod Warszawą. W żadnym z incydentów nikt nie odniósł obrażeń i jak dotąd polskie władze nie powiązały ich z zamieszkami.

„ABW otrzymała zgłoszenie o nieuprawnionym użyciu systemu łączności służącego do zarządzania ruchem kolejowym” – poinformował w sobotę rano Żaryn. „Nie wykluczamy żadnego scenariusza. Musimy to zbadać” – powiedział.

niestabilność

Powiedział, że ABW będzie prowadzić dochodzenie wspólnie z polską policją i firmami obsługującymi pociągi.

„Wiemy, że próby destabilizacji polskiego rządu trwają od miesięcy” – kontynuował Zarin. „Te wysiłki są prowadzone przez Federację Rosyjską we współpracy z Białorusią”.

W piątek Żaryn zwrócił się także do ABW o zbadanie ogniska choroby legionistów w Rzeszowie, niedaleko granicy z Ukrainą, w wyniku której zginęło już osiem osób.

Polska, która głośno opowiadała się za Ukrainą, odegrała rolę głównego węzła logistycznego dla zachodniej broni napływającej do tego kraju i jest znana z tego, że jest celem rosyjskich szpiegów.

Polskie agencje wywiadowcze twierdzą, że szpiedzy Kremla są gotowi dokonać sabotażu na krajowych kolejach, aby zakłócić przepływ broni przez granicę.

W sierpniu ABW aresztowała 16. członka rosyjskiej siatki szpiegowskiej.

Według polskich służb bezpieczeństwa cele pozornej siatki szpiegowskiej obejmowały „monitorowanie i rejestrowanie transportów pomocy humanitarnej i sprzętu wojskowego na ogarniętą wojną Ukrainę, przygotowania do wykolejenia pociągów jadących na Ukrainę oraz podpalenia. Majątek i pojazdy.”

READ  Szkoccy kibice przekazują darowizny na polską organizację charytatywną, aby pomóc ukraińskim dzieciom-uchodźcom