Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski urzędnik: Spodziewamy się rozpocząć dyskusję z Niemcami na temat reparacji wojennych

Polski urzędnik: Spodziewamy się rozpocząć dyskusję z Niemcami na temat reparacji wojennych

Wiceszef polskiej dyplomacji Arkadiusz Molarczyk powiedział w wywiadzie opublikowanym w hiszpańskiej gazecie La Razon, że polskie władze spodziewają się podjęcia rozmów z Niemcami na temat odszkodowań za szkody wojenne wyrządzone przez wojska niemieckie na terytorium Polski w czasie II wojny światowej.

Zaznaczył, że oświadczenia władz niemieckich ich nie zniechęcają, gdyż sprawa roszczeń wojennych została już zamknięta. Dodał, że jest to błędne myślenie, ponieważ zdaniem Polski ta sprawa nie została nawet oficjalnie otwarta.

Minister Molarczyk przypomniał, że w 2022 r. polskie władze przygotowały dobrze udokumentowany raport o stratach wojennych, które oszacowano na 6,2 bln zł.

„Jesteśmy rozczarowani, że (…) Niemcy nie chcą wypełnić swojego politycznego, prawnego i moralnego obowiązku i podjąć konstruktywnej dyskusji” – powiedział Małarchyk, zapowiadając, że Polska będzie naciskać na Niemcy na szczeblu międzynarodowym, aby rozwiązały kwestię reparacji.

Wiceminister zaznaczył, że skutki niemieckiej agresji na Polskę i zniszczeń dokonanych przez okupantów z czasów II wojny światowej są do dziś odczuwalne w polskiej gospodarce, w rozwoju, edukacji i demografii kraju.

Dodał, że na podstawie doświadczeń z przygotowanego przez rząd raportu o stratach wojennych Polska może pomóc Ukrainie w przyszłości oszacować szkody wyrządzone przez rosyjską inwazję na ten kraj.

źródło:

READ  Niemieccy politycy mogą przypisywać winę, ale Nord Stream 2 pozostaje powodem do wstydu