Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski urzędnik ostro krytykuje film, który porusza kwestię kryzysu migracyjnego na granicy Polski i Białorusi

Polski urzędnik ostro krytykuje film, który porusza kwestię kryzysu migracyjnego na granicy Polski i Białorusi

WARSZAWA, Polska (AP) – Film, którego premiera odbyła się we wtorek na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a który opowiada o katastrofie humanitarnej, która dotyka migrantów na granicy między Polską a Białorusią, został ostro skrytykowany przez prominentnego członka polskiego konserwatywnego rządu.

Film „Zielone granice” polskiej reżyserki Agnieszki Holland rzuca światło na kryzys uchodźczy, który pojawił się dwa lata temu na granicach Białorusi z krajami Unii Europejskiej, Polską, Litwą i Łotwą. Film bierze udział w konkursie festiwalu.

Skrajnie prawicowy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skrytykował film, porównując go do nazistowskiej propagandy.

„W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy propagandowe ukazujące Polaków jako bandytów i morderców. „Dziś mają za to Agnieszkę Holland” – napisał w poniedziałek Ziobro na X, platformie społecznościowej znanej wcześniej jako Twitter.

Według opisu festiwalu, film fabularny przedstawia tragedię, jaka wydarzyła się na tej „zielonej granicy” bagien i lasów, w opowieści, która ukazuje splatające się losy polskiego działacza, młodego polskiego funkcjonariusza straży granicznej i syryjskiej rodziny.

Holland krytycznie wyraził się o surowym traktowaniu uchodźców i imigrantów przez polski rząd, co znalazło odzwierciedlenie w filmie.

W 2021 roku białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko zwabił na Białoruś lotami i wizami migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, kierując ich w stronę Unii Europejskiej. W niektórych przypadkach białoruscy strażnicy przepychali ich przez granicę.

Polska oskarżyła Łukaszenkę, sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina, o próbę siania podziałów w regionie. W wielu przypadkach polska straż graniczna zawracała migrantów lub odmawiała im możliwości ubiegania się o azyl. Latem 2021 r. migranci utknęli w strefie zamkniętej między Polską a Białorusią, gdzie odmawia się im pomocy humanitarnej i medycznej.

Aktywiści podali, że na obszarze przygranicznym zginęło kilkudziesięciu migrantów.

„Zrozumiałam, że na granicy utworzono obóz szkoleniowy okrucieństwa. W niedawnym wywiadzie dla polskiego Newsweeka, w którym oskarżyła populistycznych polityków w Polsce i poza nią o dążenie do zdobywania punktów politycznych w drodze, jak to określiła, krótkowzrocznego i nieludzkiego takiego podejścia, powiedział Hollande w niedawnym wywiadzie dla polskiego magazynu Newsweek, „To decyzja czysto polityczna.” Al-Hijrah.

READ  General Dynamics Land Systems dostarcza czołgi Abrams do Polski w ramach zamówienia na sprzedaż zagranicznego sprzętu wojskowego o wartości 1,1 miliarda USD

Film będzie miał premierę w Polsce 22 września.

Holland należał do liberalnych Polaków, którzy potępiali polskie władze za traktowanie imigrantów. Krytycy twierdzą, że choć Białoruś była winna wykorzystania migrantów jako pionków w cynicznej grze geopolitycznej, to demokracja taka jak Polska powinna była potraktować ich zgodnie z prawem międzynarodowym, zezwalając im na ubieganie się o azyl.

Polskie władze oskarżyły swoich krytyków i działaczy, którzy organizowali akcje pomocy migrantom, o szkodzenie interesom Polski.