Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski Tusk spotyka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej w sprawie zamrożonych funduszy unijnych

Polski Tusk spotyka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej w sprawie zamrożonych funduszy unijnych

BRUKSELA (Reuters) – Przyszły premier Polski Donald Tusk spotka się w tym tygodniu w Brukseli z wyższymi urzędnikami UE, aby spróbować odbudować stosunki i uwolnić fundusze UE zamrożone w związku z obawami dotyczącymi praworządności w obliczu sceptycznego stosunku ustępującego rządu Polski do praworządności, Urzędnicy Unii Europejskiej powiedzieli: Unia Europejska.

Urzędnicy powiedzieli, że Tusk spotka się w środę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Mizzolą, a w czwartek rano weźmie udział w spotkaniu przywódców europejskiej partii centroprawicowej.

Stawką jest teraz zdolność Polski do pozyskania 35,4 mld euro (37,5 mld dolarów) dotacji i pożyczek z funduszu naprawczego Unii Europejskiej, którego UE zawiesiła do czasu odzyskania przez Warszawę niezależności sądownictwa.

Te same obawy uniemożliwiają Polsce dostęp do 76,5 miliarda euro z funduszy spójności UE, których celem jest podniesienie poziomu życia w najbiedniejszych regionach UE.

Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej i dwukrotny premier Polski, został ponownie wystawiony na kandydata na premiera po wyborach 15 października przez trzy ugrupowania opozycyjne, które łącznie dysponują zdecydowaną większością w parlamencie.

Jednak jego rząd może nie zostać utworzony wcześniej niż w grudniu, zgodnie z formalnymi etapami przewidzianymi w konstytucji.

Eurosceptyczna i nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) obecnego premiera Mateusza Morawieckiego zdobyła w wyborach największą liczbę mandatów, ale nie uzyskała większości ogólnej, w związku z czym jest mało prawdopodobne, że będzie mogła nadal sprawować władzę.

W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy PiS popadł w konflikt z Brukselą w kwestiach od niezależności sądów po prawa gejów, co doprowadziło do zawieszenia większości unijnych funduszy dla Warszawy.

(Reportaż: Jan Stropczewski i Gabriela Baczyńska; redakcja: Sharon Singleton)

READ  Kim jest Magda Lynette? Dwóch brytyjskich trenerów i gwiazdorska gwiazda z Florydy za szokującym wyścigiem Australian Open