Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski system dyscyplinarny narusza prawo UE – EURACTIV.com

Rzecznik generalny Sądu UE Evgeny Danzev powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że niedawno przyjęty system sądownictwa w Polsce jest „sprzeczny z prawem UE”, ponieważ umożliwia sędziom podjęcie działań dyscyplinarnych w oparciu o treść ich orzeczeń.

„Możliwość podjęcia przez sędziów działań dyscyplinarnych lub działań dyscyplinarnych ze względu na treść ich orzeczeń niewątpliwie stwarza„ ekscytujący efekt ”nie tylko na tych sędziach, ale także na innych sędziów w przyszłości, co nie dotyczy wymiaru sprawiedliwości”, Powiedział Dansev. Nieograniczone informacje zwrotne.

Rzecznik generalny UE powiedział, że organizacja może odegrać poważną rolę w dalszym podważaniu niezależności sądownictwa w Polsce, która została już osłabiona przez inne reformy wprowadzone przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PIS) od czasu dojścia do władzy w 2015 roku.

Stworzony w 2017 roku nowy mechanizm obejmujący różne ograniczenia, jakie można nałożyć na sędziów – nie tylko odbiera sędziom immunitet, ale także zawiesza ich w wykonywaniu obowiązków i obniża ich pensje.

Podczas grudniowej rozprawy sądowej w Luksemburgu wiceminister sprawiedliwości Anna Talkovskaya powiedziała, że ​​nowy system „ma na celu zwiększenie bezstronności i niezawisłości sądownictwa”, a regulacja dotycząca sędziów jest sprawą wewnętrzną, a nie dla UE. W odpowiedzi Dansev powiedział, że procedury dyscyplinarne sędziów również podlegają prawu UE. (Alexandra Chrysostom | EURACTIV.pl)

READ  Donald Tusk został mianowany premierem, co oznaczało koniec prawicowego reżimu w Polsce