Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski sąd chce zbadać zbrodnię agresji na Ukrainie – Pierwsze Wiadomości

Polski sąd chce zbadać zbrodnię agresji na Ukrainie – Pierwsze Wiadomości

Polska popiera powołanie specjalnego trybunału do rozpatrywania zbrodni agresji na Ukrainie i będzie współpracować z innymi partnerami, którzy podzielają tę opinię, aby go utworzyć – poinformowało MSZ.

„Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę jest aktem agresji, który ze względu na swój charakter, wagę i skalę stanowi rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych” – oświadczyło w sobotę MSZ, co również jest przestępstwem agresji.

„Zbrodnia agresji została zdefiniowana przez Trybunał Norymberski jako najwyższa zbrodnia międzynarodowa. Akt agresji Rosji doprowadził do niewyobrażalnego poziomu innych zbrodni międzynarodowych” – napisano w oświadczeniu resortu.

Zdaniem resortu pozostawienie bezkarnych sprawców tej bezprecedensowej zbrodni i próba pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców innych przestępstw prowadziłaby do niesprawiedliwości i podważania podstawowych zasad prawa międzynarodowego.

Przyznając, że Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nie może sprawować swojej jurysdykcji w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, MSZ stwierdziło, że ukraińska propozycja utworzenia specjalnego trybunału „zasługuje na pełne poparcie”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało, że właściwe zabezpieczenie dowodów jest niezbędne do rozwiązywania tego typu przestępstw międzynarodowych i że Polska wspiera wszelkie działania w tej dziedzinie, w szczególności utworzenie międzynarodowego centrum ścigania karnego. Zająć

READ  Argentyna vs Polska: Grał ze swoim ojcem Diego Maradoną. Teraz Alexis McAllister błyszczał u boku Lionela Messiego na mundialu