Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski rząd obiecał finansowanie klubów gospodyń wiejskich na obszarach o frekwencji powyżej 60%

Polski rząd obiecał finansowanie klubów gospodyń wiejskich na obszarach o frekwencji powyżej 60%

Rząd stara się zwiększyć frekwencję na wsi w niedzielnych wyborach, przekazując 250 000 zł (55 000 euro) stowarzyszeniom gospodyń wiejskich, orkiestrom dętym i lokalnym klubom sportowym w małych gminach, w których głos oddało ponad 60% wyborców.

Ogłoszony wczoraj przez Ministerstwo Rolnictwa program jest przez komentatorów postrzegany jako kolejna próba zwiększenia liczby głosów rządzącej Partii Prawa i Sprawiedliwości poprzez wprowadzenie zachęt w obszarach, w których tradycyjnie cieszyła się większym poparciem.

W zeszłym miesiącu ruszył odrębny, podobny program, w ramach którego rząd nagrodzi małe gminy z największym udziałem nagrodami o wartości do 1 miliona złotych (220 000 euro) na modernizację remiz.

Rząd postrzega jednak takie programy jako prodemokratyczną próbę zwiększenia frekwencji w miejscach, w których w przeszłości głosował mniejszy odsetek wyborców.

W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 r. średnia frekwencja w małych gminach wyniosła 54–60%, wobec 73% w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Udział Prawa i Sprawiedliwości w głosach w małych gminach wahał się od 48% do 58%, podczas gdy w dużych miastach wynosił zaledwie 30%.

„Chciałbym, żeby obszary wiejskie, te mniejsze, które zwykle są niedostatecznie reprezentowane w wyborach, z mniejszym prawdopodobieństwem szły do ​​urn, bo do lokali jest daleko, żeby miały tę energię, by nakłonić wszystkich do urn” – premier Mateusz powiedział. Morawiecki był wczoraj cytowany przez Polską Agencję Informacyjną (PAP).

W ramach programu, dostępnego wyłącznie dla gmin do 20 000 mieszkańców, samorządy lokalne otrzymają dofinansowanie o wartości 250 000 zł. koła gospodyń wiejskich (rodzaj klubu kobiecego powszechnego na obszarach wiejskich, zwykle tłumaczony jako „Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich”) i orkiestry dęte na obszarach, w których frekwencja przekracza 60%.

READ  RB Lipsk 0-5 Liverpool: Darwin Nunez strzelił cztery gole w drugiej połowie, aby otworzyć konto the Reds | wiadomości piłkarskie

Moravecki powiedział, że zajęcia prowadzone przez gospodynie domowe, które często „pracują na trzy etaty” – stałą pracę, prace domowe i pracę na rzecz społeczności – są niezbędne, ponieważ „rozbudzają ducha polskości, ducha patriotyzmu”. „.

W Polsce działa ponad 12 700 klubów dla gospodyń wiejskich. W latach 2018-2022 Kancelaria Premiera przeznaczyła na ich wsparcie 197,5 mln zł (43,4 mln euro), w tym roku przekazała dotychczas 120 mln zł.

Jednocześnie w ramach nowo ogłoszonego programu dodatkowa kwota 250 tys. zł trafi do lokalnego klubu sportowego z małych gmin, w którym frekwencja przekracza 60%. Okręgi, w których frekwencja będzie najwyższa w regionie, otrzymają dotacje o wartości 1 miliona złotych.

Podobnie jak w przypadku ogłoszonego w zeszłym miesiącu programu modernizacji remiz strażackich na obszarach wiejskich o dużym natężeniu ruchu, a także podobnego programu podczas wyborów prezydenckich w 2020 r., mającego na celu dostarczenie nowych wozów strażackich na tych obszarach, komentatorzy postrzegają najnowsze ogłoszenie jako próbę PiS wzmocnienia Jej głos.

Wcześniej były to wozy strażackie, teraz remizy, potem to” – napisał na Twitterze dziennikarz remizy Tomasz Zolciak. Dzinik Gazeta Brauna Codziennie. „Jeśli tak się stanie, ktoś wpadnie na pomysł nakłonienia docelowych wyborców do głosowania”.

„PiS wykorzystuje rezerwy rządowe, aby przekupić ludzi, aby uczestniczyli w małych gminach, gdzie radzi sobie najlepiej” – napisał Ben Stanley, politolog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Rząd spotkał się także z oskarżeniami o dążenie do zwiększenia frekwencji wśród swoich zwolenników poprzez zmianę ordynacji wyborczej polegającą na zwiększeniu liczby lokali wyborczych na obszarach wiejskich i nałożenie na władze lokalne obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu osobom starszym, które chętniej na nich zagłosują. Prawo i Sprawiedliwość – w dniu wyborów.

READ  Messi mówi, że Francja i Brazylia są faworytami do wygrania Pucharu Świata

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: KBRM (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)