Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski regulator nadawczy zgadza się na udzielenie licencji amerykańskiej stacji nadawczej

przez Alice Bird

WARSZAWA (Reuters) – Polski regulator w środę przedłużył koncesję popularnemu amerykańskiemu i antyrządowemu kanałowi informacyjnemu TVN24, ale zakwestionował, czy ma on prawo do kontynuowania działalności, i zażądał od rządu wyjaśnień prawnych.

Krytycy twierdzą, że TVN24 jest głównym celem wysiłków partii rządzącej, by stłumić wolność mediów, a politycy opozycji opisują pytanie regulatora o prawo do działania nadawcy jako sposób na uspokojenie bazy rządzących nacjonalistów.

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość od dawna przekonuje, że zagraniczne media zniekształcają debatę publiczną i nie służą polskim interesom. Krytycy twierdzą, że rząd chce tylko kontrolować media i ograniczać wolność słowa.

„Decyzja nie ma mocy wiążącej… ale jest sygnałem dla głównych wyborców PiS, że nie zrezygnują z prób przejmowania prasy niezależnej” – Jan Grabec, rzecznik czołowej polskiej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział Reuterowi. .

Odkąd partia objęła władzę w 2015 roku, Polska spadła na 64. miejsce z 18. w Global Media Freedom Index.

Nie jest jasne, jakie będą dalsze kroki ani jakie mogą być konsekwencje dla TVN24.

Debata parlamentarna

Koncesja na TVN24, najpopularniejszy polski kanał informacyjny, miała wygasnąć 26 września. Jej los był niepewny po tym, jak w zeszłym miesiącu niższa izba parlamentu uchwaliła ustawę zaostrzającą zakaz dla firm spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które kontrolują polskich nadawców.

Opozycyjny Senat odrzucił projekt ustawy medialnej, ale lider PiS wskazał, że partia będzie próbowała obalić odrzucenie do końca września.

Ale PiS walczy o utrzymanie większości w Izbie Reprezentantów.

TVN, spółka-matka TVN24, jest własnością amerykańskiego Discovery Inc za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Unii Europejskiej, aby spełnić wymogi zakazu dla firm spoza Europy posiadających ponad 49% polskich mediów.

Jeśli TVN24 nie otrzyma przedłużenia, oczekuje się, że będzie nadal działać na holenderskiej licencji.

READ  Sports Digest: dodatkowa bramka Laberge podnosi Mariners 3-2 nad Adirondacks

Mimo że regulator przedłużył licencję, w odrębnej decyzji stwierdził, że zwróci się do rządu o jaśniejsze przepisy dotyczące kwestii własności, a także o wyjaśnienia prawne od Trybunału Konstytucyjnego.

„Wiadomość, że TVN24 w końcu uzyskała koncesję na działalność w Polsce, to słodko-gorzka wiadomość. Dowodzi, że nie było uzasadnionego powodu, aby odmówić lub opóźnić koncesję, którą złożyliśmy 19 miesięcy temu” – powiedział TVN w e-mailowym oświadczeniu.

„Jednak fakt, że polski regulator mediów, KRRIT, wykorzystuje decyzję do zakwestionowania istniejących przepisów dotyczących własności mediów, jest alarmujący i podważa sam demokratyczny proces legislacyjny” – dodała.

Discovery nie odpowiedział od razu na prośby Reutera o komentarz.

(Raportowanie Alicji Ptak; Pisanie Joanny Plucińskiej; Montaż: Alex Richardson i Alistair Bell)