Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski przywódca udaje się do Stanów Zjednoczonych w celu dalszego zacieśniania więzi obronnych

Polski przywódca udaje się do Stanów Zjednoczonych w celu dalszego zacieśniania więzi obronnych

WARSZAWA, Polska (AP) – polski premier Mateusz Morawiecki poleciał we wtorek do Stanów Zjednoczonych na spotkania mające na celu zacieśnienie współpracy gospodarczej i obronnej między obydwoma krajami.

Moraviki ma się spotkać z wiceprezydentem Kamalą Harris we wtorek w Białym Domu. W ramach swojej trzydniowej wizyty zaplanowano również spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm zbrojeniowych.

„Pojadę do Stanów Zjednoczonych, aby wzmocnić sojusz z naszym najsilniejszym sojusznikiem, z krajem, który gwarantuje bezpieczeństwo w Europie, aw szczególności gwarantuje bezpieczeństwo w naszej części Europy” – powiedział Moraviki.

Po masowej inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku, Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w Polsce – Kraj po wschodniej stronie NATO, graniczący z Ukrainą – Polska była wykorzystywana jako kraj tranzytowy dla pomocy wojskowej i humanitarnej kierowanej na Ukrainę.

Polska jest także głównym donatorem pomocy dla Ukrainy i zamówiła czołgi i inny nowoczesny sprzęt wojskowy, głównie od producentów amerykańskich i południowokoreańskich, aby wzmocnić swoje siły i wymienić część przestarzałego sprzętu wysłanego na Ukrainę.

tak jak Europa dąży do niezależności energetycznejPolska planuje również budowę elektrowni jądrowych, a jako partnerów dla swojej pierwszej elektrowni wybrała rząd Stanów Zjednoczonych i firmę Westinghouse.

Przed wylotem z Warszawy we wtorek rano Morawiecki powiedział dziennikarzom na lotnisku, że stosunki polsko-amerykańskie „od dawna nie były zbyt dobre, być może nigdy nie były tak silne”.

Wizyta Morawieckiego nastąpiła po dwóch wizytach prezydenta USA Joe Bidena w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Premier powiedział, że sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi jest „absolutną podstawą naszego bezpieczeństwa”.

Opiera się ona na dwóch filarach: współpracy gospodarczej i obronnej. Jadę do Stanów Zjednoczonych, aby wzmocnić te dwa filary.