Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski przywódca na Chanuce dziękuje Żydom za pomoc Ukraińcom

Polski przywódca na Chanuce dziękuje Żydom za pomoc Ukraińcom

WARSZAWA, Polska (AP) – prezydent Polski przewodniczył obchodom Chanuki w poniedziałek, podczas których społeczności żydowskie w Polsce i na całym świecie złożyły hołd pomocy, jakiej udzieliły ukraińskim uchodźcom w tym roku.

Polska graniczy z Ukrainą od zachodu i przyjęła miliony uchodźców. Społeczność żydowska w Polsce jest aktywna w organizowaniu dla nich mieszkań, wyżywienia, edukacji i innych form pomocy.

Prezydent Andrej Duda powiedział, że jest wdzięczny za to, co zrobiła społeczność żydowska, jako „patron tej ziemi”.

„Dziękuję bardzo za przyjęcie naszych gości, przybyszów z Ukrainy, do waszych wspólnot, do waszych domów, na wasze modlitwy” – powiedział Duda zgromadzonym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Zauważył, że społeczność żydowska pomagała zarówno ukraińskim Żydom, jak i nie-Żydom.

Chanuka, święto świateł, które upamiętnia pokonanie ciemności przez światło, jest obchodzone jako potężny symbol, ponieważ Ukraińcy cierpią w ciemności i zimnie pośród powtarzających się rosyjskich ataków na ich infrastrukturę energetyczną.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że nadszedł czas, aby pamiętać o tych, którzy nie mają światła.

„W przyszłym roku, w następną Chanukę, modlimy się, aby także na Ukrainie zabłysło światło”.

Polska była kiedyś domem dla ponad 3,3-milionowej społeczności żydowskiej. Większość zginęła z rąk wojsk niemieckich, które najechały i okupowały Polskę podczas II wojny światowej.

„Wiemy, jak to jest być uchodźcą, wiemy, jak to jest uciekać przed śmiercią” – powiedział Schudrich agencji Associated Press przed czuwaniem przy świecach.

Dziś społeczność żydowska w Polsce rośnie, ale pozostaje niewielka. Jej wysiłki na rzecz pomocy uchodźcom otrzymały fundusze z zagranicy, w szczególności z Federacji Żydowskich Ameryki Północnej, które zebrały ponad 84 miliony dolarów na pomoc rozdartym wojną Ukraińcom.

READ  Skrajna prawica nalega, aby Polska była gotowa do opuszczenia UE | Krajowy

Prezes organizacji, Eric Fingerhut, powiedział AP, że symbol świecącego światła w ciemności jest teraz odpowiedni dla Ukrainy, biorąc pod uwagę „celowe wysiłki Rosjan i ich działania militarne mające na celu zaciemnienie kraju poprzez wyłączenie świateł i zasilania. „