Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski premier wzywa do odpowiedzi, gdy zapasy mediów zaczynają spadać

Polski premier wzywa do odpowiedzi, gdy zapasy mediów zaczynają spadać

WARSZAWA (Reuters) – Premier Polski w czwartek nakazał regulatorom zbadanie obrotu akcjami małej spółki, która odnotowała 12-krotny wzrost wartości w tym miesiącu, zanim gwałtownie spadła.

Obrót akcjami spółki Elektrociepłownia Będzin (BDZ.WA) (EC Będzin) został w czwartek wstrzymany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie po ponad 35% spadku w ciągu dnia.

Wcześniej akcje zyskały 1200% między 1 czerwca a czwartkowym szczytem, ​​wynika z danych Refinitiv Eikon. Na środowe zamknięcie obiekty miały wartość rynkową 222 milionów złotych (55,1 miliona dolarów).

„Ze względu na wątpliwości dotyczące akcji EC Będzin zwróciłem się do szefa (organu nadzoru finansowego) KNF o pilne przygotowanie raportu, który będzie podstawą do dalszych działań” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Rzecznik KNF Jacek Barszczewski powiedział, że regulator prowadzi śledztwo.

„Zachowanie akcji EC Będzin, jak w każdym przypadku podejrzenia o możliwość wykorzystania informacji poufnych lub ewentualnej manipulacji, podlega wnikliwej analizie KNF” – napisał w tweecie na Twitterze.

Dodał, że organ nadzoru użyje wszystkich swoich narzędzi do zbadania okoliczności zmiany kursu akcji.

EC Będzin w mailowym oświadczeniu poinformowała, że ​​będzie współpracować z regulatorem.

Dodała: „Z zachowaniem najwyższych standardów etycznych, przepisów prawa i procedur wewnętrznych spółka zapowiada pełną współpracę ze wszystkimi stronami w celu wyjaśnienia pojawiających się w mediach wątpliwości dotyczących obrotu akcjami spółki”.

Załamanie cen akcji nastąpiło w czwartek po tym, jak Orlen Synthos Green Energy, spółka joint venture pomiędzy polskim rafinerem PKN Orlen (PKN.WA) i Synthos Green Energy, która planuje rozmieszczenie małych reaktorów jądrowych w Polsce, poinformowała, że ​​nie planuje działalności. Z EC Będzin.

Zakład poinformował w oświadczeniu z późnej środy, że podpisał umowę o zachowaniu poufności (NDA) z Orlen Synthos Green Energy dotyczącą potencjalnej współpracy reaktora.

Orlen Synthos Green Energy poinformował, że umowa o zachowaniu poufności została podpisana na prośbę EC Będzin, która chciała pokazać jej potencjalną lokalizację.

READ  Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski i Bułgarii | wiadomości krajowe

W przesłanym e-mailem oświadczeniu EC Będzin stwierdziło, że środowy komunikat prasowy wyjaśnił, że NDA „nie zobowiązuje żadnej ze stron do realizacji projektu ani do prowadzenia rozmów w sprawie jego realizacji”.

(1 $ = 4,0290 zł)

(Raportowanie Alana Sharlicha). Montaż przez Jeana Harveya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.