Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski premier atakuje „krótkowzrocznych” Europejczyków, którzy chcą otworzyć Chiny po wizycie Macrona

Polski premier atakuje „krótkowzrocznych” Europejczyków, którzy chcą otworzyć Chiny po wizycie Macrona

W czwartek premier Polski zarzucił Europejczykom, że popełnili możliwy historyczny błąd dążąc do zacieśnienia relacji z Chinami, wyraźnie nawiązując do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który ostrzegał przed konsekwencjami dla Ukrainy.

„Oni patrzą krótkowzrocznie na Chiny, żeby mogły sprzedawać tam więcej unijnych produktów po ogromnych kosztach geopolitycznych, uzależniając nas od Chin bardziej, a nie mniej” – powiedział podczas wizyty w Waszyngtonie premier Mateusz Morawiecki.

„Niektóre kraje europejskie próbują popełnić ten sam błąd z Chinami, co z Rosją – ten ogromny błąd” – powiedział w think tanku Rady Atlantyckiej.

Parafrazując wypowiedź Macrona bez wymieniania jego imienia, Morawiecki powiedział: „Nie można dziś i jutro chronić Ukrainy, mówiąc, że Tajwan to nie wasza sprawa”.

„Myślę, broń Boże, że jeśli Ukraina upadnie, jeśli Ukraina zostanie zaatakowana, to następnego dnia Chiny mogą zaatakować – mogą zaatakować – Tajwan” – powiedział.

Odnosząc się do komentarzy pana Macrona i prezydenta Xi Jinpinga na temat wielobiegunowej roli, Morawiki zażartował.

„Autonomia Europy brzmi fantastycznie, prawda? Ale oznacza przesunięcie europejskiego środka ciężkości w stronę Chin i zerwanie więzi ze Stanami Zjednoczonymi.

„Nie do końca rozumiem koncepcję strategicznej autonomii, jeśli oznacza to faktyczne strzelanie na kolanach”.

Macron odwiedził Chiny w zeszłym tygodniu z dużą delegacją francuskiego biznesu i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Macron wezwał prezydenta Xi, aby nie wysyłał broni do Rosji, ale powiedział też, że Francja nie będzie zwykłym „wasalem” Waszyngtonu czy Pekinu, jeśli chodzi o rosnące napięcia wokół Tajwanu.

Francuski prezydent powiedział wprost, że Europejczycy nie mogą zobowiązać się do wsparcia Tajwanu, ponieważ nie rozwiązali kryzysu ukraińskiego.

Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu, samorządnej demokracji, jak twierdzą, wkrótce po odejściu Macrona, a Pekin rozgniewany spotkaniem tajwańskiej prezydent Tsai Ing-wen w Kalifornii z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA, Kevinem McCarthym.

READ  Kształtowanie przyszłości polskiej gospodarki