Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski PMI spada do m/mw maju – pierwsze wiadomości

Polski PMI spada do m/mw maju – pierwsze wiadomości

Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (PMI) spadł z 52,0 pkt w kwietniu do 48,5 pkt w maju 2022 r., poinformował w środę ekonomista S&P Global.

Ekonomiści głosujący przez PAP prognozują, że PMI osiągnie w maju 52,0 pkt.

Według S&P Global przyczyną spadku była wojna na Ukrainie i presja inflacyjna.

Firmy ankietowe twierdzą, że niestabilność rynku i rosnąca inflacja w wyniku wojny na Ukrainie hamują sprzedaż zarówno w kraju, jak i za granicą. „Nowe zamówienia eksportowe spadły trzeci miesiąc z rzędu, a firmy zgłosiły niższy popyt ze swoich kluczowych rynków UE” – czytamy w raporcie.

W maju inflacja cen była wysoka, a firmy przerzucały znaczną część wysokich cen wyrobów gotowych na klientów. Według respondentów towary, energia i paliwa znów były drogie.

„Warunki pracy pogorszyły się po raz pierwszy od prawie dwóch lat z powodu znacznego spadku zarówno produkcji, jak i nowych zamówień”, napisał S&P Global, zauważając, że „oba wskaźniki odnotowały najostrzejszy spadek od dwóch lat”.

W raporcie dodano, że maj był kolejnym trudnym miesiącem dla polskich przedsiębiorców produkcyjnych ze względu na opóźnienia w dostawach, wysoką inflację i niestabilny rynek.

Raport stwierdza również, że zaufanie producentów jest na bardzo niskim poziomie po październiku 2020 roku.

Tytuł PMI to zintegrowany, jednoobrazowy wskaźnik wydajności produkcji, pochodzący ze wskaźników dla nowych zamówień, produkcji, rozmieszczenia, czasu dostawy dostawców i zakupów.

PMI powyżej 50, w porównaniu z poprzednim miesiącem, wskazuje na wzrost produkcji, a spadek poniżej 50 oznacza spadek.

READ  Podpisano umowę o polskim transporcie morskim - Odnów