Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski pisarz grozi więzieniu za nazwanie prezydenta „kretynem”

WARSZAWA, Polska (AP) – Popularnemu polskiemu pisarzowi grozi do trzech lat więzienia za nazwanie prezydenta kraju „złym” w mediach społecznościowych.

Jacob Zulkik krytycznie ocenił sposób, w jaki prezydent Polski Andrzej Duda, bliski sojusznik byłego prezydenta Donalda Trumpa, zareagował na zeszłoroczne zwycięstwo wyborcze prezydenta Joe Bidena.

Zulkik napisał w poniedziałek na Facebooku, że prokurator okręgowy w Warszawie wniósł przeciwko niemu akt oskarżenia na podstawie artykułu w Kodeksie karnym, który obraził głowę państwa.

Zulkik powiedział, że wierzy, iż jest „pierwszym pisarzem w tym kraju, którego pytano o to, co napisał tak długo”. Zulkik jest najbardziej znany z pisania powieści, która zmieniła serial kryminalny HBO w „Blinds of the Lights”.

Prokuratorzy postawili zarzuty na podstawie skargi osoby prywatnej. Rzecznik Dudy Blaise Spiczalski powiedział we wtorek agencji informacyjnej Interia, że ​​ani prezydent, ani jego kancelaria nie byli stronami w sprawie i nie wezwał autora do postawienia zarzutów.

W przeszłości oskarżano ludzi o obrażanie byłych prezydentów Polski na mocy szerszych przepisów dotyczących pogardy w czasach postkomunistycznych. Grzywna lub praca społeczna – a nie wiele lat więzienia – jest często uważana za karę.

Jednak pozew został prawdopodobnie sfinansowany przez prawicową partię populistyczną, która zdobyła władzę w 2015 roku. Krytycy zarzucają władzom, że aktywnie korzystają z pełnomocnictw w imieniu rządzących.

Lis.

Duda złożył gratulacje Cytowano, że Biden powiedział: „Za udaną kampanię prezydencką. W oczekiwaniu na powołanie Kolegium Elektorów Polska jest zaangażowana w umacnianie strategicznego partnerstwa na wysokim szczeblu między Polską a Stanami Zjednoczonymi na rzecz jeszcze silniejszego sojuszu. ”

W czasie tweeta Dudy kilku europejskich przywódców złożyło pełne gratulacje Bidenowi. W kraju wielu krytykowało, że zwycięstwo Dudy Bidena nie jest pewne, a Kolegium Elektorów może jeszcze zmienić swoją decyzję.

READ  🇵🇱 Polska: Sansa na Sukces – ujawniono półfinalistów Eurowizji Junior 2022

Tego samego dnia Zulkik napisał na Facebooku, że jako doktorant w Stanach Zjednoczonych nigdy nie słyszał o „nominacji przez Kolegium Elektorów” w Stanach Zjednoczonych. Kandydat Demokratów powiedział, że wyraźnie wygrał wybory.

„Joe Biden to 46. prezydent Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda to zły facet” – napisał.