Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski piłkarz Marcin Oleksy zdobył bramkę roku FIFA za rzut znad głowy

Marcin Oleksy, polski piłkarz, zdobył nagrodę FIFA Gol of the Year 2022 za rzut znad głowy w krajowej lidze piłki nożnej osób po amputacji. Po raz pierwszy nominowana do tej nagrody piłka po amputacji lub jakikolwiek polski zawodnik.

„Trudno mi było nawet o tym marzyć” – powiedział wzruszony Oleksy po odebraniu nagrody na ceremonii w Paryżu. Inne jego nominacje do tej nagrody to francuski gwiazdor Kylian Mbappe i Brazylijczyk Richarlison za ich wkład w ubiegłoroczne mistrzostwa świata.

Gol Ołeksija padł w listopadzie zeszłego roku, kiedy grał dla swojej klubowej drużyny Wardy Poznań przeciwko Stalowi Reszo w Amp Football Ekstraklasie, najwyższej polskiej lidze piłki nożnej z handicapem.

35-letni Oleksy grał także w reprezentacji Polski w piłce nożnej osób po amputacji, która była gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej osób po amputacji 2021 w Krakowie i zajęła trzecie miejsce.

Po tym, jak w zeszłym miesiącu został nominowany do Nagrody Puskasa, Ołeksij powiedział, że „ma nadzieję, że pomoże to w promocji i promocji piłki nożnej osób niepełnosprawnych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie”.

– Dzięki Ambit Football my, zawodnicy, możemy pokazać, że niepełnosprawności nie ma, a ta nominacja jest tego dobrym przykładem – powiedział w rozmowie z portalem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W młodości Oleksii był bramkarzem w czwartoligowej drużynie Korony Kosucho. W 2010 roku, w wieku 23 lat i pół roku po zawieszeniu butów na kołku, został potrącony przez kierowcę, gdy pracował jako robotnik budowlany. Lokalna gazeta poinformowała, że ​​amputowano mu lewą nogę Gazety Lubelskiej.

Na początku przystosowanie było dla niego trudne: „Siedziałem na wózku inwalidzkim, paliłem papierosa i płakałem:„ Dlaczego mi się to przytrafiło? Zapytałam.” Ale dziewięć lat później Ołeksij Warda dołączył do poznańskiej drużyny piłkarskiej. W 2022 roku otrzymał swoje pierwsze powołanie do kadry narodowej.

READ  Polski projekt CD poszukujący celów w zakresie fuzji i przejęć, aby stać się lepszym producentem gier

„Piłka nożna po amputacji dała mi drugie życie” – mówi Oleksiy. „Piłka nożna od zawsze była moją pasją i sprawiała mi ogromną radość. Teraz mogę nie tylko znowu grać, ale także w reprezentacji Polski, o której zawsze marzyłem.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej osób po amputacji rozpoczęły się w Krakowie zwycięstwem gospodarzy, Polski

Źródło głównego obrazu: AMPFUTBOL POLSKA / MATERIAŁ PRASOWY