Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski piłkarz Marcin Oleksy zdobył bramkę roku FIFA za rzut znad głowy

Polski piłkarz Marcin Oleksy zdobył bramkę roku FIFA za rzut znad głowy

Marcin Oleksy, polski piłkarz, zdobył nagrodę FIFA Gol of the Year 2022 za rzut znad głowy w krajowej lidze piłki nożnej osób po amputacji. Po raz pierwszy nominowana do tej nagrody piłka po amputacji lub jakikolwiek polski zawodnik.

„Trudno mi było nawet o tym marzyć” – powiedział wzruszony Oleksy po odebraniu nagrody na ceremonii w Paryżu. Inne jego nominacje do tej nagrody to francuski gwiazdor Kylian Mbappe i Brazylijczyk Richarlison za ich wkład w ubiegłoroczne mistrzostwa świata.

Gol Ołeksija padł w listopadzie zeszłego roku, kiedy grał dla swojej klubowej drużyny Wardy Poznań przeciwko Stalowi Reszo w Amp Football Ekstraklasie, najwyższej polskiej lidze piłki nożnej z handicapem.

35-letni Oleksy grał także w reprezentacji Polski w piłce nożnej osób po amputacji, która była gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej osób po amputacji 2021 w Krakowie i zajęła trzecie miejsce.

Po tym, jak w zeszłym miesiącu został nominowany do Nagrody Puskasa, Ołeksij powiedział, że „ma nadzieję, że pomoże to w promocji i promocji piłki nożnej osób niepełnosprawnych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie”.

– Dzięki Ambit Football my, zawodnicy, możemy pokazać, że niepełnosprawności nie ma, a ta nominacja jest tego dobrym przykładem – powiedział w rozmowie z portalem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W młodości Oleksii był bramkarzem w czwartoligowej drużynie Korony Kosucho. W 2010 roku, w wieku 23 lat i pół roku po zawieszeniu butów na kołku, został potrącony przez kierowcę, gdy pracował jako robotnik budowlany. Lokalna gazeta poinformowała, że ​​amputowano mu lewą nogę Gazety Lubelskiej.

Na początku przystosowanie było dla niego trudne: „Siedziałem na wózku inwalidzkim, paliłem papierosa i płakałem:„ Dlaczego mi się to przytrafiło? Zapytałam.” Ale dziewięć lat później Ołeksij Warda dołączył do poznańskiej drużyny piłkarskiej. W 2022 roku otrzymał swoje pierwsze powołanie do kadry narodowej.

READ  Walijski Związek Rugby | Walia i terytoria

„Piłka nożna po amputacji dała mi drugie życie” – mówi Oleksiy. „Piłka nożna od zawsze była moją pasją i sprawiała mi ogromną radość. Teraz mogę nie tylko znowu grać, ale także w reprezentacji Polski, o której zawsze marzyłem.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej osób po amputacji rozpoczęły się w Krakowie zwycięstwem gospodarzy, Polski

Źródło głównego obrazu: AMPFUTBOL POLSKA / MATERIAŁ PRASOWY