Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski ORLEN przejmuje norweski projekt składowania CO2 w Arktyce

Polski ORLEN przejmuje norweski projekt składowania CO2 w Arktyce

OSLO, 5 września (Reuters) – PGNiG Upstream, część polskiej Grupy ORLEN ( PKN.WA ), nawiąże współpracę z norweską spółką Horizon Energy ( HRGI.OL ) przy projekcie składowania dwutlenku węgla Polaris na norweskim Morzu Barentsa. powiedział we wtorek.

Obie grupy podpisały list intencyjny, na mocy którego spółka zależna ORLEN zostanie operatorem i kupi do 50% udziałów w licencji Polaris – podają w komunikacie.

Oczekuje się, że proces pozyskania nowego partnera zakończy się na początku grudnia.

Projekt Polaris będzie pierwszą w historii Orlenem specjalnie wybudowaną koncesją na składowanie CO2, która, jak ma nadzieję, pomoże w dekarbonizacji branży narażonej na wysokie koszty emisji, powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Daniel Obajtek.

„Producenci cementu, stali i nawozów muszą znaleźć sposób na zarządzanie emisją dwutlenku węgla, jeśli chcą kontynuować działalność w Polsce, czy szerzej w UE” – dodał.

Transakcja pozwoli zaoszczędzić lub zużyć do 3 mln ton CO2 rocznie, zgodnie z celem ORLEN-u na rok 2030 – twierdzi spółka, przy czym pierwsze zatłaczanie węgla w Polarisie rozpoczną się pod koniec 2028 lub na początku 2029 roku.

Projekt Polaris otrzymał od władz norweskich koncesję na składowanie w czerwcu 2022 r. i nadal znajduje się we wczesnej fazie rozwoju.

Według Horizon Energy może to pozwolić na zaoszczędzenie 100 milionów ton CO2, w tym emisji z fabryki amoniaku Barents Blue, którą firma planuje zbudować w północnej Norwegii.

Horizon Energy współpracuje z niemiecką firmą energetyczną E.On, która w zeszłym roku kupiła 25% udziałów w norweskiej spółce i planuje zaoszczędzić 1 milion ton CO2 w Polaris.

Doniesienia: Nora Puli, redakcja: Terje Solsvik

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę
READ  Polska i Korea Południowa pogłębiają współpracę wojskową