Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski Orlen otrzymuje pierwszą dostawę gazu z USA – The First News

Polski Orlen otrzymuje pierwszą dostawę gazu z USA – The First News

„Dzisiaj, po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, zjednoczonego rządu prawicowego, Polska jest bezpieczna, Polska jest niepodległa i ma suwerenność energetyczną” – powiedział podczas sobotniej uroczystości w Świnoujściu minister aktywów państwowych Jacek Sasin (C).
Marcin Bielecki/PAP

Polska spółka naftowo-gazowa PKN Orlen odebrała pierwszą dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) na czarterowym gazowcu.

„Lech Kaczyński” jest pierwszym z ośmiu gazowców, które PKN Orlen planuje zwiększyć zakupy LNG z USA i innych krajów w związku z dążeniem Polski do zerwania wszelkich połączeń energetycznych z Rosją.

Przewoźnik, który na początku lutego opuścił amerykański zakład eksportowy LNG Sabine Pass, zatrzymał się w piątek w Świnoujściu w północno-zachodniej Polsce, gdzie znajduje się również terminal LNG.

„Dzisiaj, po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, zjednoczonego rządu prawicy, Polska jest bezpieczna, Polska jest niepodległa i ma suwerenność energetyczną” – powiedział podczas sobotniej uroczystości w Świnoujściu minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) jest partią dominującą w rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy, która doszła do władzy w 2015 roku.

W tym roku PKN Orlen planuje oddać do eksploatacji jeszcze jeden gazowiec, a do 2025 roku spółka spodziewa się mieć osiem takich jednostek.

READ  Kryzys ukraińsko-rosyjski: „Zostawiłam męża na granicy. Moje serce jest złamane '| Ukraina